Аутор Тема: Менталитет?  (Прочитано 31091 пута)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13154
Одг: Менталитет?
« Одговор #80 послато: Септембар 11, 2016, 04:52:08 поподне »
Ово препуцавање и нетрпељивост између Срба и Црногораца, тј. између Срба и Срба, лепо је описана у филму "Балканска браћа"

(извињавам се због псовки, оне су саставни део скоро сваког нашег филма) ;)

<a href="https://www.youtube.com/v/mOjDk5LsKlc" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/mOjDk5LsKlc</a>


Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2357
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Менталитет?
« Одговор #81 послато: Септембар 11, 2016, 06:22:43 поподне »
Да не испадне после ове теме да Срби као народ воле само да се деле, да наведемо и леп пример нашег заједништва:

Србија (за коју је играло и доста играча из ЦГ и РС) и Црна Гора су се овако показале у тимским спортовима на последњим ОИ:

Рекордери по броју полуфинала у екипним спортовима, Рио 2016:
САД 5 полуфинала
Србија 4
Италија, Русија, Француска, Бразил, Немачка 3
Шпанија, Холандија 2
Црна Гора и неколико других 1

Број финала:
Србија, САД 3
Бразил, Немачка, Италија, Француска 2
Русија, Данска, Шпанија, Шведска, Кина, Хрватска 1

Наравно, иронија у овој лепој статистици о заједништву је што Србија и Црна Гора играју не заједно, него одвојено... Надам се да ће се то променити. Ево за крај и једне лепе слике са једне од наших екипних победа, 1995. у Атини славили су кошаркаши, Србија и Црна Гора биле су заједно (нажалост под именом Југославија, Боже ме сачувај). А на слици можете приметити и једног од ватренијих навијача у Атини те 1995, и данас најважнијег лика у ЦГ:

screencast

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Менталитет?
« Одговор #82 послато: Септембар 11, 2016, 07:28:42 поподне »
То би можда и могло да буде тако да су Србија и Босна географски а не политички појмови. Или можда мислиш да постоји нека географска веза која повезује Мачву и Топлицу, Стари Влах и Браничево, Подриње и Посавину и сл.

"Србија" је била географски појам и док није било државе по имену Србија. У свакој европској карти из 16, 17, 18. века пронаћи ћеш реч "Србија" отприлике на месту данашње Шумадије.

Већ сам рекао да се код нас термин "Србијанац" користи за људе који живе на територији које је чинила Кнежевину/Краљевину Србију пре проширења у Балканским Ратовима, а није чудно ни да се користи само за људе с простора Србије пре проширења из 1878. За људе јужније од тога овде се каже "Јужњаци". Дакле, ни термин "Србијанац" не обухвата све људе који живе у држави Србији. Стога, реч је о географско-територијалном називу.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Менталитет?
« Одговор #83 послато: Фебруар 02, 2017, 10:03:12 поподне »
Кад Србин хоће да буде напредан, он прихвата мишљење својих непријатеља. (Стеван Сремац)

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Менталитет?
« Одговор #84 послато: Фебруар 10, 2017, 09:12:42 поподне »
Више је жалосно него што је смешно.
А јако је тешко гледати да се дешавају ствари код хришћана које нису у духу наше религије:
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/57/srbija-danas/2623449/kletvom-protiv-poreske-inspekcije.html

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Менталитет?
« Одговор #85 послато: Јун 07, 2018, 01:27:14 пре подне »
Никад нисам био љубитељ трубача, али ево како се динароиди (не у смислу хаплогрупе) веселе уз трубаче на западу Србије у овом 21. веку:
Мени су трубачи атак на чула... Једино кад чула отупе уз помоћ опијата, може да се поднесе та количина буке :) Јесте тачно да су трубачи ушли у нашу традицију релативно скоро, после првог светског рата, када су се први оркестри оформили, али једна труба је довољно јака, а цео оркестар је превише, још уз бубањ...Ипак, ако бих бирао између трубача ужичког или врањског краја, изабрао бих Врање  (тај агресивни моменат је мањи, а мелодичност је богатија :) )
« Последња измена: Јун 07, 2018, 01:34:12 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Менталитет?
« Одговор #86 послато: Јун 07, 2018, 06:21:05 поподне »
Школски пример динарског менталитета:

<a href="https://www.youtube.com/v/TPKsDE4FfTg" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/TPKsDE4FfTg</a>
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош Н.

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 193
  • Јунаке, Зубин Поток Бјелопавлић
Одг: Менталитет?
« Одговор #87 послато: Јун 07, 2018, 11:03:58 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/lsyVUxZBYVk" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/lsyVUxZBYVk</a> Nismo dali :)
« Последња измена: Јун 07, 2018, 11:37:18 поподне НиколаВук »
''Свак је рођен да по једном умре, част или брука живе довијека..."

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Менталитет?
« Одговор #88 послато: Новембар 04, 2019, 07:41:31 поподне »
Гробаријада:

https://www.bbc.com/serbian/cyr/srbija-50282079

Све са глоговим коцем...
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Менталитет?
« Одговор #89 послато: Новембар 04, 2019, 07:54:55 поподне »
Гробаријада:

https://www.bbc.com/serbian/cyr/srbija-50282079

Све са глоговим коцем...
Источна Србија брале :) Део земље где је најтања граница између "овостраног" и "оностраног", па се као резултат тога јављају овакве ствари које изгледају морбидно (са све овом манифестацијом, као и са комплетним становима са покућством на гробљима за покојне). Свакако, вероватно најсујевернији део Србије, где је и "онострано" уткано у свест људи, као део реалности
« Последња измена: Новембар 04, 2019, 08:00:10 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10045
  • I2a S17250 A1328
Одг: Менталитет?
« Одговор #90 послато: Јануар 06, 2020, 10:52:45 пре подне »
Данас је 40-годишњица почетка снимања непревазиђене ТВ серије "Врућ ветар", која сјајно одсликава менталитет нашег народа у склопу тадашњих друштвених околности:

http://www.rts.rs/page/magazine/ci/story/401/film-i-tv/3798703/vruc-vetar-duva-vec-40-godina.html

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Јанбо

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 59
Одг: Менталитет?
« Одговор #91 послато: Јануар 12, 2020, 10:42:11 пре подне »
Читао сам тему од почетка и разне поделе, приче итд. Стварно су Срби мајстори да једни другима нађу замерку и да нађу начин да се разликују. Мој покојни отац је увек негативно говорио у Буковчанима, а и он је Далматинац био. Оженио се из Буковице а увек по њима, а о Личанима да не причам. И није он само такав доста пута сам то чуо и од старијих.
И има онај један снимак из рата Шешељ у Бенковцу и почне неку причу спомене Далматинце, кад неко добаци '' То нису никакви Далматинци, ти су Буковчани'' Далматинци су они доле хахаха.
Па рат је и то је Далмација све, али не могу Срби а да не нађу неку прозивку...Не знам шта је фора у томе, мора бити да је нешто историјски, да ли су Буковчани насељени са других места за разлику од ових даље доле јужније од Книна. Ни нагласак им није исти, мада ијекавци су обоје.

Ван мреже Љубо Мирков

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
  • Horse whisperers
Одг: Менталитет?
« Одговор #92 послато: Јануар 12, 2020, 08:21:48 поподне »
"Jebai ga"(što bi rekli Bosanci, ili Srbi iz Bosne , ili Srbi iz RS) ... izgleda je to zapisano u genomu  :-\
ПАТРИЈАРХ СРПСКИ ПАВЛЕ О ЈЕДНОМ ОД НАЈВЕЋИХ СРПСКИХ ИЗАЗОВА:

"Наши непријатељи су компактни као један, на жалост у злу. Срби имају другу особину. Још је један учени Грк у VII веку, о Србима записао следеће: 'Код Срба се не може ништа учинити митом, не зато што су неподмитљиви, него зато што имају много супротних гледишта.' То није несрећа, то је добра особина, али ако се не пређе мера.
Док сам био на Косову, било је прилика, понекад, да се може подићи нека црквица, мада је све то било тешко – добити дозволу, скупити паре. Састанемо се да видимо какву ћемо, колику, од чега. Предлажу једни од цигле, други од блокова, трећи од камена, видите колико разних мишљења. Кад коначно решимо од чега ћемо, они чије гледиште није усвојено, не само да вам постају непријатељи, него ће учинити све да вас онемогуће да било шта учините. То више није индивидуалност, то је злочин. У овом погледу треба да се коригујемо, а видите да смо још од седмог века такви.
Кад бисмо имали у виду општи интерес – где би нам био крај. Код нас је тај распон и у добру и у злу био велики. Нисмо уравнотежени. Наша неслога је велика несрећа за нас, где нам је памети мало.
Али за мене је горе бити кадар да бациш људе у оне јаме. Кад би било бирати, пре пристајем на нас овакве какви смо".


Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Менталитет?
« Одговор #93 послато: Јануар 12, 2020, 11:37:42 поподне »
"Jebai ga"(što bi rekli Bosanci, ili Srbi iz Bosne , ili Srbi iz RS) ... izgleda je to zapisano u genomu  :-\
ПАТРИЈАРХ СРПСКИ ПАВЛЕ О ЈЕДНОМ ОД НАЈВЕЋИХ СРПСКИХ ИЗАЗОВА:

"Наши непријатељи су компактни као један, на жалост у злу. Срби имају другу особину. Још је један учени Грк у VII веку, о Србима записао следеће: 'Код Срба се не може ништа учинити митом, не зато што су неподмитљиви, него зато што имају много супротних гледишта.' То није несрећа, то је добра особина, али ако се не пређе мера.
Док сам био на Косову, било је прилика, понекад, да се може подићи нека црквица, мада је све то било тешко – добити дозволу, скупити паре. Састанемо се да видимо какву ћемо, колику, од чега. Предлажу једни од цигле, други од блокова, трећи од камена, видите колико разних мишљења. Кад коначно решимо од чега ћемо, они чије гледиште није усвојено, не само да вам постају непријатељи, него ће учинити све да вас онемогуће да било шта учините. То више није индивидуалност, то је злочин. У овом погледу треба да се коригујемо, а видите да смо још од седмог века такви.
Кад бисмо имали у виду општи интерес – где би нам био крај. Код нас је тај распон и у добру и у злу био велики. Нисмо уравнотежени. Наша неслога је велика несрећа за нас, где нам је памети мало.
Али за мене је горе бити кадар да бациш људе у оне јаме. Кад би било бирати, пре пристајем на нас овакве какви смо".
Наведене само последице , а узрок нико нежели да види док не добије по ушима.
Зато нећусе сложити да је то менталитет, јер подвале много пута скривајусе иза приче о јединству и слоги. И када изнесеш проблем прво те покушају офарбати у бијелу врану, а потом следи харанга да појма немаш...
Али тврдим да проблем мора бити изнесен па макар остао у тоталној мањини.

Ван мреже Љубо Мирков

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
  • Horse whisperers
Одг: Менталитет?
« Одговор #94 послато: Јануар 13, 2020, 05:52:24 поподне »
Слажем се Романијски , никако јединство по сваку цијену ... али не и опортунизам типа " само да је моја задња ". А то јесте у нашем менталитету. Гледам то сваки дан по тијех друштвенијех мрежа.  ;) а и по кафана , а и по фирми и скупова и удружења . Срби још дан данаске говоре (вичу) сви углас у гомили. То показује колико нам је стало да наметнемо своје мишљење . Некад је због тога у родовском друштву постојао " говорнички штап /бат/ "и био је свет и нико није смио прекинути говорника . Колико смо уствари и мрднули од родовског друштва ође на Балкану ? Јер, колико гођ били индивидуалци, човјек је ипак друштвена животиња и морамо научити да правимо компромисе кад живимо у чопору.  8) 

На мрежи Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Менталитет?
« Одговор #95 послато: Јануар 13, 2020, 06:21:23 поподне »
Има један термин у социологији:Психологија масе.
Ми смо типични представници.Дефиниција каже да се маса понаша као најглупљи из исте.Ако се за,и понављам,ако се за народ може реќи да је глуп онда смо то ми.И да се вратим на социо..Ако узмемо понаособ сваку јединку из масе наќиќемо сврсисходно,интелигентно биќе.Вратимо га поново у масу имаќемо идиотизам.Имам осјеќај да ови који су ово дефинисали су нас проучавали.
Јеротиќ би ово назвао реликтима племенског друштва.Ја бих то приписао самодеструкцији и предложио би овим компанијама што се баве генетиком да пронаѓу овај ген што нас сатра и сатире вјрковима,па да бар можемо упрјети прст у њега...

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Менталитет?
« Одговор #96 послато: Јануар 13, 2020, 07:12:22 поподне »
 Можеш да причаш пола сата, сат, три сата. Маса памти само последњих пола минута.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8506
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Менталитет?
« Одговор #97 послато: Јануар 13, 2020, 08:16:46 поподне »
"Наши непријатељи су компактни као један, на жалост у злу. Срби имају другу особину. Још је један учени Грк у VII веку, о Србима записао следеће: 'Код Срба се не може ништа учинити митом, не зато што су неподмитљиви, него зато што имају много супротних гледишта.' То није несрећа, то је добра особина, али ако се не пређе мера.

Мислим да је овде цитиран, мада не потпуно прецизно, тзв. Псеудо-Маврикије, византијски писац са краја 6. века, који је написао "Стратегикон" у коме су се објашњавале тактике борбе са различитим непријатељским народима. Део о ратовању против Словена и Анта је написан на основу искуства Маврикијевих похода против Словена у последњој деценији 6. века. Ово је вероватно део из "Стратегикона" на који се мислило у цитату:

"Неверни су потпуно и несложни у погледу уговора, попуштајући више страху него подмићивању. Пошто код њих, наиме, владају различита мишљења, они се или не сложе или, ако се и сложе, њихову одлуку ускоро други погазе, будући да сви супротно мисле и ниједан није вољан другоме да попусти."

Цитат се не односи на Србе, већ на Словене и Анте генерално, понајпре на оне који су живели на доњем току Дунава, у данашњој Влашкој низији (Мунтенији), јер је против њих био уперен највећи број Маврикијевих похода.

https://en.wikipedia.org/wiki/Maurice%27s_Balkan_campaigns
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7252
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Менталитет?
« Одговор #98 послато: Октобар 25, 2020, 02:33:24 пре подне »
Ова слика показује можда да колико оно што је на овој слици приказано као "видљиво", спаја неке групе, за те исте групе не мора заједничко да им буде оно што је приказано као "тешко видљиво" на овој слици...напр. делимо језик , као припадници Словена, а не делимо "body language" , хумор, итд...овде би могло да се каже за нас Србе , да на овој слици, нама оно што је везано за Балкан представља овај део који спада у "тешко видљив", а само део онога што је приказан као "видљив", је део који би се односио на словенску припадност уопште. Па ако би ово "изнад површине" посматрали као свест, а ово "испод површине" као подсвест, изгледа да је нама подсвест доминантно балканска, а свест словенска:
« Последња измена: Октобар 25, 2020, 02:43:45 пре подне ДушанВучко »