Аутор Тема: Карађорђевићи I2-CTS10228  (Прочитано 86199 пута)

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #280 послато: Март 09, 2018, 10:14:29 поподне »
Да, Карађорђев деда Јован је предак и династије и Кузмића.
Има од Кузмића и ближих рођака династији, то су Маринковићи у Тополи који такође славе Светог Климента и потомци су Карађорђевог рођеног брата Маринка. Додуше, до њих нисам успео доћи па је ово било једино решење.
Пре 13/14 година, у телефонском разговору са једним од ових Маринковића (повод разговора не беше генеалогија, то сам питао приде) сазнадох да су променили славу: као што Карађорђевићи узеше Св. Андреја, тако Маринковићи уместо Св. Климента узеше Св.Јована, обележавајући на неки начин "имендан" свог претка Јована. Очигледно је да су желели да се дистанцирају од повезивања са племеном Клименти који су некада славили Св. Николу и Св. Климента.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Jelic

  • Гост
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #281 послато: Март 09, 2018, 10:23:18 поподне »
Пре 13/14 година, у телефонском разговору са једним од ових Маринковића (повод разговора не беше генеалогија, то сам питао приде) сазнадох да су променили славу: као што Карађорђевићи узеше Св. Андреја, тако Маринковићи уместо Св. Климента узеше Св.Јована, обележавајући на неки начин "имендан" свог претка Јована. Очигледно је да су желели да се дистанцирају од повезивања са племеном Клименти који су некада славили Св. Николу и Св. Климента.

Познат ми је тај податак, али мислим да се не ради о правим Маринковићима већ о неким призећеницима, погледаћу детаљније у хроници села везаној за Мраморац, ту сам чини ми се и нашао тај податак.
« Последња измена: Март 09, 2018, 10:26:33 поподне Лука »

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #282 послато: Март 10, 2018, 05:09:58 поподне »
Vama je jasno da Karadjordjevici kao I gornji ceklin imaju slovensko poreklo .
Takodje trebalo bi da je poznato I to da su Srbi živeli u neposrednoj blizini malisorskih plemena, vrlo često i skupa na istom prostoru. Za Klimente je čak bilo indicija da su srpskog porekla, to je palo u vodu, medjutim sada može da se nasluti zasto I od kuda takve indicije, očigledno da je deo Slovena/Srba delio prostor sa njima što ništa nije čudno obzirom da su odnosi sa malisorima varirali kroz vreme, bilo je I dobrih odnosa. Sve ovo deluje logicno...

Ono što ne deluje logično jeste i pored rezultata povezivati Karadjovice za albanskim poreklom.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #283 послато: Март 10, 2018, 10:53:23 поподне »
... Ono što ne deluje logično jeste i pored rezultata povezivati Karadjovice za albanskim poreklom.
Много тога је дискутабилно, занемарујући правописне и штампарске грешке: најпре постоји разлика између следбеника монархизма и етнографа/генеалога, затим недостају валидни резултати тестирања неког актуелног принца, треће шта се подразумева под "албанским пореклом" итд.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #284 послато: Март 10, 2018, 11:03:08 поподне »
Много тога је дискутабилно, занемарујући правописне и штампарске грешке: најпре постоји разлика између следбеника монархизма и етнографа/генеалога, затим недостају валидни резултати тестирања неког актуелног принца, треће шта се подразумева под "албанским пореклом" итд.

Telefon sa kojeg kucam ima autocorrects obzirom da zbog posla pisem a ako zatreba i govorim na nekoliko jezika.

Šta znači albansko poreklo?! Pa ne znam , pitaj one koji zastupaju tu tezu  ;)

Ван мреже Vidak

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 360
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #285 послато: Март 10, 2018, 11:05:22 поподне »
Много тога је дискутабилно, занемарујући правописне и штампарске грешке: најпре постоји разлика између следбеника монархизма и етнографа/генеалога, затим недостају валидни резултати тестирања неког актуелног принца, треће шта се подразумева под "албанским пореклом" итд.

Slazem se s tobom. Iako su slavili Sv Klimenta rimskog i mozda bili katolici to ne znaci da nisu bili Sloveni. Toppnimi u Klimentima su dokaz slovenskog jezika u tom ppodrucju.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #286 послато: Март 10, 2018, 11:07:47 поподне »
... govorim na nekoliko jezika.
Šta znači albansko poreklo?! Pa ne znam , pitaj one koji zastupaju tu tezu  ;)
Није ми промакло да нисам добио одговор на два најважнија питања :)
Што се тиче језика, драго ми је да знам коме могу да се обратим у вези неких термина  ;)
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #287 послато: Март 10, 2018, 11:56:12 поподне »
Slazem se s tobom. Iako su slavili Sv Klimenta rimskog i mozda bili katolici to ne znaci da nisu bili Sloveni. Toppnimi u Klimentima su dokaz slovenskog jezika u tom ppodrucju.
Jesam li ja pogresno shvaćen ili :D
I ja sam to takodje rekao, doduše možda malo nespretno :)

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #288 послато: Април 05, 2018, 12:28:22 пре подне »
Vidjeh danas jedan tekst o porijeklu Karadjordjevica.

ДА ЛИ СТЕ ЗНАЛИ? КАРАЂОРЂЕ ПОРЕКЛОМ НИЈЕ НИ ШИПТАР, НИ КУЧ, НИ ВАСОЈЕВИЋ, ВЕЋ ЈЕДАН ОД ИЗДАНАКА ЗНАМЕНИТЕ СРЕДЊЕВЕКОВНЕ СРПСКЕ ПОРОДИЦЕ ВОЈИНОВИЋА ОПЕВАНИХ У ПЕСМИ "ЖЕНИДБА ДУШАНОВА"

Ако већ до сада нисте наишли, сигурно ћете у неком тренутку наићи на тврдње како је Карађорђе био пореклом Шиптар и како његова породица потиче од албанског племена Климента, пошто му је Крсна Слава била Свети Климент и слично. Међутим, ништа од тога није тачно.
Захваљујући истраживањима низа историчара, на челу са Миленком М. Вукићевићем, данас доста поуздано можемо да пратимо кретање Карађорђевих предака.
Прича о Карађорђевој породици и његовим прецима, јесте и прича о судбини српског народа током бурних времена пропасти српског царства и османске окупације.
Према данас доступним подацима и родословном памћењу, Карађорђева породица (заједно са око 40 данашњих српских родова и фамилија) је изданак знамените средњевековне властелинске лозе Војиновића, велможа из времена краља Стефана Дечанског (1322–1331) и цара Душана (1331–1355) и сродника Немањића. Историја памти потомка вучитрнског војводе Војина, Милоша Војиновића који се помиње 1333. године као ставилац у дворској служби код тада још краља Душана, док се у једном документу цара Душана из 1351. године се помињу властелини Војиновићи—Војислав и Алтоман. Такође се зна да су Душанови саветници били браћа Војислав и Тома Војиновићи из истог рода. Касније сеобе Војиновића осликавају историсјки пут сеоба српског народа од 14. до 18. века.
Војиновићи из своје колевке Вучитрна на Косову прелазе најпре у Звечан, па у Брвеник и господаре градом Рудником, затим Ужицем, па Гацком у Херцеговини и Требињем одакле приморавају Дубровчане да им плаћају порез. Војиновићи достижу зенит у време кнеза Војислава кога видимо као помагач у многим пословима цару Урошу нејаком (1355–1371), који га помиње 1362. у једној исправи издатој Дубровчанима. За кнеза Војислава Војиновића историчар Владимир Ћоровић каже да је рођак, и то веома одан, младоме цару.


Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #289 послато: Април 05, 2018, 12:49:48 пре подне »
Vidjeh danas jedan tekst o porijeklu Karadjordjevica.

ДА ЛИ СТЕ ЗНАЛИ? КАРАЂОРЂЕ ПОРЕКЛОМ НИЈЕ НИ ШИПТАР, НИ КУЧ, НИ ВАСОЈЕВИЋ, ВЕЋ ЈЕДАН ОД ИЗДАНАКА ЗНАМЕНИТЕ СРЕДЊЕВЕКОВНЕ СРПСКЕ ПОРОДИЦЕ ВОЈИНОВИЋА ОПЕВАНИХ У ПЕСМИ "ЖЕНИДБА ДУШАНОВА"

Ако већ до сада нисте наишли, сигурно ћете у неком тренутку наићи на тврдње како је Карађорђе био пореклом Шиптар и како његова породица потиче од албанског племена Климента, пошто му је Крсна Слава била Свети Климент и слично. Међутим, ништа од тога није тачно.
Захваљујући истраживањима низа историчара, на челу са Миленком М. Вукићевићем, данас доста поуздано можемо да пратимо кретање Карађорђевих предака.
Прича о Карађорђевој породици и његовим прецима, јесте и прича о судбини српског народа током бурних времена пропасти српског царства и османске окупације.
Према данас доступним подацима и родословном памћењу, Карађорђева породица (заједно са око 40 данашњих српских родова и фамилија) је изданак знамените средњевековне властелинске лозе Војиновића, велможа из времена краља Стефана Дечанског (1322–1331) и цара Душана (1331–1355) и сродника Немањића. Историја памти потомка вучитрнског војводе Војина, Милоша Војиновића који се помиње 1333. године као ставилац у дворској служби код тада још краља Душана, док се у једном документу цара Душана из 1351. године се помињу властелини Војиновићи—Војислав и Алтоман. Такође се зна да су Душанови саветници били браћа Војислав и Тома Војиновићи из истог рода. Касније сеобе Војиновића осликавају историсјки пут сеоба српског народа од 14. до 18. века.
Војиновићи из своје колевке Вучитрна на Косову прелазе најпре у Звечан, па у Брвеник и господаре градом Рудником, затим Ужицем, па Гацком у Херцеговини и Требињем одакле приморавају Дубровчане да им плаћају порез. Војиновићи достижу зенит у време кнеза Војислава кога видимо као помагач у многим пословима цару Урошу нејаком (1355–1371), који га помиње 1362. у једној исправи издатој Дубровчанима. За кнеза Војислава Војиновића историчар Владимир Ћоровић каже да је рођак, и то веома одан, младоме цару.

Мислим да је већ писано о тој теми. Колико се сећам, закључак је био да је то повезивање са Војиновићима тешка митоманија и конструкција неких модерних аутора a la Божидар Кљајевић (мада мислим да није он конкретно о томе писао). Можда грешим, али тако ми делује, као и друга предања племена о великашком пореклу, с том разликом што су предања тих племена старија од ове модерне конструкције.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #290 послато: Април 05, 2018, 01:04:44 пре подне »
Мислим да је већ писано о тој теми. Колико се сећам, закључак је био да је то повезивање са Војиновићима тешка митоманија и конструкција неких модерних аутора a la Божидар Кљајевић (мада мислим да није он конкретно о томе писао). Можда грешим, али тако ми делује, као и друга предања племена о великашком пореклу, с том разликом што су предања тих племена старија од ове модерне конструкције.
Daali eto malo za promjenu poslije lupanja o Klimentima i ostalim sad malo Bojinovici :)

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #291 послато: Април 05, 2018, 10:02:24 пре подне »
Daali eto malo za promjenu poslije lupanja o Klimentima i ostalim sad malo Bojinovici :)
Та прича о Војиновићима није нова, то је нешто што се појавило најпре у штампаном облику у 3. броју листа „СРПСКО НАСЛЕЂЕ ”, објављеном у марту 1998. године. У редакцијском одбору овог листа су се налазили академик Василије Крестић, академик Милорад Екмечић, владика Сава (Вуковић), владика Лаврентије (Трифуновић), проф. др.Драган Недељковић, проф. др.Милош Благојевић, проф. др. Коста Чавошки, проф. др.Светозар Стијовић, проф. др.Бранко Васиљевић, др. Славенко Терзић, мр.Миодраг Тмушић, др.Марко Поповић, мр.Слободан Милеуснић, мр.Милош Миљковић и др.
Миле Недељковић, новинар и публициста историјског наслеђа српског народа, истражујући порекло породице Карађорђевић дошао до сазнања да је њихово најдаље порекло од средњевековне властелинске породице Вој(и)новић, односно од кнеза Богдана Војинића. Заправо, причу је чуо од хроничара и ентузијасте Драгутина Вуковића који је прикупљајући грађу о пореклу породица које воде порекло од кнеза Богдана дошао до сазнања (које није било непознато) да је Трипко Гуриш некада живео у Вељем Дубоком, и да је он предак вожда Карађорђа. О томе да су Трипко Гуриш и његови синови због убиства Турака који су похарали манастир и тражећи Немањића благо дошли код Трипка у Веље Дубоко где их је он са синовима побио, постоји и запис на зиду цркве Пресвете Богородице у ман. Морача (''Да се знае кад Саковићи побише ....итд''). Овај догађај је остао упамћен и у народном предању које памти да је предак Карађорђев заиста некада живео у Вељем Дубоком, и чак се казује да и данас се могу видети камени остаци куће у којој су они некада живели. Вуковић је знајући већ за то предање изгледа све то исконструисао тако да га убаци уз потомке кнеза Богдана за кога постоји предање да је старином од средњевековних Војиновића, што још увек није потврђено а надам се да ћемо доћи и до тог сазнања једног дана. Иначе није редак случај да поједини хроничари из незнања и жеље да дају на значају својим претцима и свом пореклу својатају поједине знамените личности из наше прошлости, па тако и Никшићи својатају кнеза Вукића Вучетића обновитеља ман. Морача, Влаховићи и Радовићи из Мораче својатају хајдук Вељка, Шћепановићи својатају Лазара Мутапа, итд., а Карађорђа својатају Васојевићи, и чак се наводи у неким књигама да су његови од Ђуришића, што је последица погрешног тумачења записа М.Ђ.Милићевића где се каже да су вождови претци од Гуришића (Гурешића) а неки да ли намерно или случајно ово ''Г'' преиначили у ''Ђ''. Понешто од тих прича можда и јесте тачно, али из досадашњег искуства знам да је добар део тога само полуистина или део конструкције неког амбициозног хроничара, па тако и ова прича о пореклу вожда Карађорђа има своју позадину која је још додатно замршена због међудинастичких трвења, опањкавања и борбе за власт двеју династија и људи који су били плаћени да ''проналазе'' и измишљају разне ''прљаве работе'' којима би дискредитовали супарничку страну у јавности и код народа.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #292 послато: Мај 06, 2018, 01:45:56 пре подне »
https://porodicnoporeklo.wordpress.com/tag/%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%BE%D0%B3-%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BA%D0%BB%D0%B0-istrazivanjeporeklayahoo-com/page/17/

Ево целог текста Александра Бачка о пореклу Петровића са славом св.Климент-односно вожда Ђорђа и његових предака.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Ђока

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 219
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #293 послато: Мај 06, 2018, 09:49:18 пре подне »
https://porodicnoporeklo.wordpress.com/tag/%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%BE%D0%B3-%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BA%D0%BB%D0%B0-istrazivanjeporeklayahoo-com/page/17/

Ево целог текста Александра Бачка о пореклу Петровића са славом св.Климент-односно вожда Ђорђа и његових предака.

 Помало је нереалан број кућа у.Селевцу.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #294 послато: Мај 06, 2018, 12:01:24 поподне »
https://porodicnoporeklo.wordpress.com/tag/%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%BE%D0%B3-%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BA%D0%BB%D0%B0-istrazivanjeporeklayahoo-com/page/17/

Ево целог текста Александра Бачка о пореклу Петровића са славом св.Климент-односно вожда Ђорђа и његових предака.
Пажљиво сам читала и чини ми се уз сво поштовање госп .А.Бачку да је у овом тексту нетачан податак а тиче се крсне славе. У тексту стоји да је Алесандар Карађорђевић променио славу у Св.Андрију првозваног .Славу је 1890 год.променио унук Карађорђев Петар (будући краљ Србије)после смрти супруге Зорке и смрти тек рођеног сина

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #295 послато: Мај 06, 2018, 01:05:40 поподне »
Пажљиво сам читала и чини ми се уз сво поштовање госп .А.Бачку да је у овом тексту нетачан податак а тиче се крсне славе. У тексту стоји да је Алесандар Карађорђевић променио славу у Св.Андрију првозваног .Славу је 1890 год.променио унук Карађорђев Петар (будући краљ Србије)после смрти супруге Зорке и смрти тек рођеног сина
И ја сам такође својевремено наишао на податак да је отац краља Петра I, кнез Александар Карађорђевић, променио славу. Уз то још и податак, којим се желело ваљда показатати веза Карађорђевића са потомством кнеза Богдана Војинића, да је његовим залагањем живописан манастир св. Николе у Доњој Шаторњи, и да је том приликом урађена фреска св. Кирика и Јулите (ћириловдан) на северном зиду наоса, већи но игде у српским манастирима, што је публициста Миле Недељковић под утицајем приче коју је чуо од хроничара Драгутина Вуковића, дало подстрека да размишља у том правцу да је кнез Александар на томе инсистирао из разлога поштовања светца којег су његови стари некада славили као славу или преславу.

Ван мреже Србин1389

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #296 послато: Мај 27, 2018, 08:56:25 пре подне »
У мојој породици постоји прича да смо у сродству са Карађорђем по његовој сестри Милици. Желим да сазнам разне верзије Карађорђевог порекла, па ону најлогичнију прихватим као тачну.
Ако неко мисли да му је Карађорђе рођак нека каже како би му можда помогао у даљем истраживању.
« Последња измена: Мај 27, 2018, 01:54:44 поподне НиколаВук »

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #297 послато: Мај 27, 2018, 09:14:08 пре подне »
Ratko Deletic "Karadjordjevici su Djurisici (Kralje kod Andrijevice)" izdavac Komovi Andrijevica 2005
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #298 послато: Мај 27, 2018, 09:16:28 пре подне »
Започињем ову тему јер у мојој породици постоји прича да смо у сродству са Карађорђем по његовј сестри Милици. Такође желим да сазнам разне верзије Карађорђевог порекла, па ону најлогичнију прихватим као тачну.
Ако неко мисли да му је Карађорђе рођак нека каже како би му можда помогао у даљем истраживању.

  Ако сте случајно пратили даљи женски родослов, можете ли рећи нешто о поријеклу Карађорђеве , Милицине... мајке, Карађорђеве жене?

Ван мреже Србин1389

  • Гост
  • *
  • Поруке: 12
Одг: Карађорђевићи I2-CTS10228
« Одговор #299 послато: Мај 27, 2018, 01:04:54 поподне »
  Ако сте случајно пратили даљи женски родослов, можете ли рећи нешто о поријеклу Карађорђеве , Милицине... мајке, Карађорђеве жене?
Карађорђева мајка звала се Марица. Родила се у селу Маслошево. Девојачко презиме јој је Живковић. Удала се за Крађорђевог оца Петронија (Петра) Јовановића у селу. За њега се зна да је као млад био хајдук. Надимак му је био Мркша (био је висок, мршав, са израженим цртама лица). Били су јако сиромашни и Мркша је морао да ради код имућних Турака и Срба, најчешће око пчела у кованлуцима. Често су мењали место становања због разних фактора. Петроније једном приликом гине у некој  расправи са Турцима, и Марица бива принуђена да се поново уда, како би прехранила децу. Удаје се за неког Петра у Тополу. Када је Карађорђе убио Турчина који је дошао да спава са његовом женом због права прве брачне ноћи, цела породица је била морала да бежи у 'Преко' (Војводину). Када су били близу Саве, Карађорђев очух Петар је хтео д се врати и ода их Турцима и Карађорђе а мајка заклиње Ђорђа да убије оца (очуха).
Њега је убио Карађорђе или неко од Карађорђевих другова (Карађорђе се касније покајао, тако што му је подиао надгробни споменик и даривао Матицу српску многим даровима). Када су прешли Саву Марица и њене ћерке биле су послуга у неком од фрушкогорских манастира, док је Ђорђе чувао манастирску шуму. Марица је умрла 1811. године вероватно у Вишевцу. Била је јако вредна жена, то сведочи и њен надимак Катана (коњаник) јер је са коњима радила земљорадничке послове, терала стоку итд...