Аутор Тема: Статистика српског ДНК пројекта  (Прочитано 232581 пута)

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #440 послато: Април 19, 2018, 10:19:14 пре подне »
Ја сам из општине Петровац, са тог истока. Небих се скроз сложио да људе не занима своје порекло. Нпр ми знамо своју лозу до аскурђела. А по бабиној линији (што би рекли у нашој познатој серији) до курлебала. То је реткост. Међутим, наравно да има и људи које то мање занима. Више бих рекао да услед пасивности тог краја људи се потпуно ослоне на породично предање и немају информација да уопште постоји могућност да се сазна нешто ново путем архивске грађе или (чак) днк анализе.

Баш сам јуче причао са тим братом "по бабине линије". Заинтересовао се за тестирање, међутим, цена од око 13к дин одбила од даљег размишљања. Цена ипак по мени није висока генерално, али за наше прилике јесте то луксуз.
Upravo vam traje akcija do 25.04 za Svetski DNK Dan.Cijena je 55 eur

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #441 послато: Април 20, 2018, 07:20:24 поподне »
Хвала, јавићу му.

https://www.familytreedna.com/upgrades/
Увидех да на ФТДНА постоји нови тест на 500 маркера. :o

Ја ћу ускоро да урадим на 111. Верујем да за обичне сврхе о потврди географског порекла, хг итд овај од 500 није потребан. Или каква су мишљења стручњака?

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #442 послато: Април 23, 2018, 07:33:49 поподне »
Велики број маркера (преко 111) ће да добије већи смисао тек када општи просек буде већи. Колико ми се чини, ми немамо ни 37 маркера као просек тестираних.
Огроман број маркера не би имао са чиме да буде упоредив.
Истина, детаљан тест може појединачни резултат да постави на врло прецизно место на днк стаблу.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #443 послато: Мај 08, 2018, 07:55:40 поподне »
 Како стојимо са бројем тестираних Срба у БИХ,али ван херцеговачке области која је покривена тестирањем великог броја старинаца са тог простора..поготово ме интересује број тестираних из Подриња,са обе атране границе?
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Krajiški Vuk

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #444 послато: Јун 11, 2018, 03:04:58 поподне »
Има ли неко одговор на питање где Кртинић налази податак да је Е на другом месту по заступљености код Срба и да је њена заступљеност чак 20%? Ни према једној статистици на већем узорку за Србе из Србије Е није јача од R1a, већ је углавном неколико процената слабија, према томе, заиста ми није јасно откуд тих 20% које Кртинић редовно спомиње у својим гостовањима. Немам ништа против Е хаплогрупе, али смета ми то обмањивање народа из мени непознатих разлога. Остаје ми да се надам да овај мој коментар неће бити уклоњен као претходни сличне садржине. 
« Последња измена: Јун 11, 2018, 03:15:54 поподне Krajiški Vuk »

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #445 послато: Јун 11, 2018, 03:18:35 поподне »
Има ли неко одговор на питање где Кртинић налази податак да је Е на другом месту по заступљености код Срба и да је њена заступљеност чак 20%? Ни према једној статистици на већем узорку за Србе из Србије Е није јача од R1a, већ је углавном неколико процената слабија, према томе, заиста ми није јасно откуд тих 20% које Кртинић редовно спомиње у својим гостовањима. Немам ништа против Е хаплогрупе, али смета ми то обмањивање народа из мени непознатих разлога. Остаје ми да се надам да овај мој коментар неће бити уклоњен као претходни сличне садржине.

Зашто би неко уопште обмањивао народ са хаплогрупом Е и R1a ? Врло су близу по заступљености.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #446 послато: Јун 11, 2018, 03:21:59 поподне »
Могуће да је Кртинић плаћен од стране масона који су се окупили око хаплогрупе E :)

Ван мреже Krajiški Vuk

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #447 послато: Јун 11, 2018, 03:26:31 поподне »
Али и даље је R1a јача од Е, а Кртинић стално наводи да је Е 20%, па ако то није обмањивање народа, ја не знам шта онда јесте. И јесу те две хаплогрупе близу по заступљености кад се урачунају резултати свих оних планских тестирања Васојевића, Куча и Бјелопавлића па они набију % Е преко сваке мере. Ја сам гледао резултате на еупедији који су на прилично великом узорку од преко 1000 људи за нашу земљу и тамо показује да је R1a 18%, а Е 15%.
« Последња измена: Јун 11, 2018, 03:29:23 поподне Krajiški Vuk »

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #448 послато: Јун 11, 2018, 03:31:43 поподне »
Има ли неко одговор на питање где Кртинић налази податак да је Е на другом месту по заступљености код Срба и да је њена заступљеност чак 20%? Ни према једној статистици на већем узорку за Србе из Србије Е није јача од R1a, већ је углавном неколико процената слабија, према томе, заиста ми није јасно откуд тих 20% које Кртинић редовно спомиње у својим гостовањима. Немам ништа против Е хаплогрупе, али смета ми то обмањивање народа из мени непознатих разлога. Остаје ми да се надам да овај мој коментар неће бити уклоњен као претходни сличне садржине.
Ево да се и ја огласим у вези ове примедбе о обмањивању...
Хаплогрупа Е је несумњиво на другом месту по заступљености код Срба, тик уз хаплогрупу R1a. И ту нема никаквог обмањивања. Статистика је наравно варљива ствар и ми још не можемо са сигурношћу тврдити какав ће постотак бити за годину-две (тек треба да урадимо темељитије истраживање Срба староседелаца Косова и Метохије), али већ сад можемо рећи да постотак Е хаплогрупе свакако неће пасти испод 15 одсто. Штавише, уверен сам да ће расти. Колико ме памћење служи, у већини својих јавних наступа у последње време истицао сам да се хаплогрупа E налази раме уз раме са R1a по просечном постотку код Срба и за то сам наводио да се и једна и друга крећу око 17 одсто. При томе треба имати у виду да није било наменских тестирања припадника Е хаплогрупе као што је то био случај са R1a (Аврамијевштаци) што је значајно нарушило статистику досад тестираних појединаца.
Препоручујем Вам да са мало мање страсти улазите у ову област и да, колико је то год могуће, избегавате тврдње типа `обмањује` и слично. Овај форум свакако неће бити место где ћете моћи на тај начин да се опходите (имате толико других, па оплетите до миле воље). С поштовањем, Јовица Кртинић

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #449 послато: Јун 11, 2018, 03:33:32 поподне »
Али и даље је R1a јача од Е, а Кртинић стално наводи да је Е 20%, па ако то није обмањивање народа, ја не знам шта онда јесте. И јесу те две хаплогрупе близу по заступљености кад се урачунају резултати свих оних планских тестирања Васојевића, Куча и Бјелопавлића па они набију Е преко сваке мере. Ја сам гледао резултате на еупедији који су на прилично великом узорку од преко 1000 људи за нашу земљу и тамо показује да је R1a 18%, а Е 15%.

Хиљадити пут испричана прича. Има и плански тестирнаих R1a родова и то знатно више. Податке Еупедији смо слали управо ми с Порекла, тако да они немају никакву представу каква је застуљпеност, без наших сугестија/истраживања.

Податак о другој по реду хаплогрупи код Срба се појавио одмах на почетку, након великог броја истраживања за Србе. Мада је и тада било јасно да су ове две хаплогрупе јако близу што се тиче заступљености.

Данас јасно можемо видети да обе варирају у зависности од региона. Негде је јача R1a, негде E1b. Тешко се са сигурношћу може рећи да је једна испред друге, а неких 15-ак% на глобалу је вероватно реално и за једну и за другу.

И скренуо бих на пажњу да се не користе темрини "обмањује" и сл., зато што је уложен велики труд у све ово и резултати се лако могу проверити. То што одређени људи имају проблем са неком хаплогрупом и не свиђа им се њена заступљеност, не значи да их неко обмањује. Ја користим прилику да те опоменем да се не иде у том смеру.




Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #450 послато: Јун 11, 2018, 03:43:08 поподне »
Али и даље је R1a јача од Е, а Кртинић стално наводи да је Е 20%, па ако то није обмањивање народа, ја не знам шта онда јесте. И јесу те две хаплогрупе близу по заступљености кад се урачунају резултати свих оних планских тестирања Васојевића, Куча и Бјелопавлића па они набију % Е преко сваке мере. Ја сам гледао резултате на еупедији који су на прилично великом узорку од преко 1000 људи за нашу земљу и тамо показује да је R1a 18%, а Е 15%.

Класичан пример Данинг-Кругеровог ефекта...

Ван мреже Krajiški Vuk

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #451 послато: Јун 11, 2018, 04:04:47 поподне »
Поштовани господине Кртинићу, извињавам Вам се због непримереног речника, неће се поновити. Имао сам велико поверење у Ваш рад и често сам Вас бранио од оних који су Вас вређали и називали Ваш пројекат антисрпским. Погодило ме је кад сте у једном од својих гостовања рекли да је код Срба Е 20% или око 20%, не зато што ја мрзим Е, него зато што сам пратио статистику и код Вас и по неким другим сајтовима и деловало ми је као да вештачки увећавате % за Е. Чак сам и сам израчунао из Ваше табеле бројећи сваког тестираног из Србије поред кога је уписана слава и добио да је Е 15,2%, док је R1a 16,4%, што је врло блиско најновијим резултатима унесеним на овом сајту. И даље веома поштујем Ваш рад и још једном, опростите ми на увредљивом тону.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #452 послато: Јун 11, 2018, 04:21:31 поподне »
Поштовани господине Кртинићу, извињавам Вам се због непримереног речника, неће се поновити. Имао сам велико поверење у Ваш рад и често сам Вас бранио од оних који су Вас вређали и називали Ваш пројекат антисрпским. Погодило ме је кад сте у једном од својих гостовања рекли да је код Срба Е 20% или око 20%, не зато што ја мрзим Е, него зато што сам пратио статистику и код Вас и по неким другим сајтовима и деловало ми је као да вештачки увећавате % за Е. Чак сам и сам израчунао из Ваше табеле бројећи сваког тестираног из Србије поред кога је уписана слава и добио да је Е 15,2%, док је R1a 16,4%, што је врло блиско најновијим резултатима унесеним на овом сајту. И даље веома поштујем Ваш рад и још једном, опростите ми на увредљивом тону.

Јасно је да не мрзите хаплогрупу E, него сте вероватно R1a, па Вас погађа претпоставка да је она друга хаплогрупа бројнија. Не треба сувише емотивно улазити у ову причу :)

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #453 послато: Јун 11, 2018, 04:24:42 поподне »
После тестирања људи са југа Србије и КиМ, постоји одређена вероватноћа да ће се хаплогрупа Е учврстити на другој позицији листе (можда грешим, сачекајмо резултате).
Мислим да се овде ипак ради о једној другој ствари. Одређен део изразито патриотско оријентисаних Срба не може да "свари" чињеницу да ми Срби имамо мањи проценат тзв. славенских хаплогрупа од наших комшија Словенаца, Хрвата и Бошњака. То је срж проблема. Треба се ослободити те врсте острашћености и објективно посматрати резултате.
« Последња измена: Јун 11, 2018, 04:29:03 поподне Sergio »

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3390
  • Васојевић
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #454 послато: Јун 11, 2018, 04:26:32 поподне »
Поштовани господине Кртинићу, извињавам Вам се због непримереног речника, неће се поновити. Имао сам велико поверење у Ваш рад и често сам Вас бранио од оних који су Вас вређали и називали Ваш пројекат антисрпским. Погодило ме је кад сте у једном од својих гостовања рекли да је код Срба Е 20% или око 20%, не зато што ја мрзим Е, него зато што сам пратио статистику и код Вас и по неким другим сајтовима и деловало ми је као да вештачки увећавате % за Е. Чак сам и сам израчунао из Ваше табеле бројећи сваког тестираног из Србије поред кога је уписана слава и добио да је Е 15,2%, док је R1a 16,4%, што је врло блиско најновијим резултатима унесеним на овом сајту. И даље веома поштујем Ваш рад и још једном, опростите ми на увредљивом тону.

Као што је већ пар људи споменуло, проблем са статистиком коју наводите јесте што обухвата планска тестирања којима су покривени I2-PH908 и R1a-YP3987 родови (Озринићи и Аврамијевштаци). Такође, насупрот Вашој пређањој тврдњи, није било "планских тестирања Васојевића, Куча и Бјелопавлића" који "набију % Е преко сваке мере". Не знам заиста одакле сте дошли до тог податка.
Сходно томе, проценат свих хаплогрупа осим I2 и R1a је у стварности виши у односу на проценте који се могу извући из табеле. Тешко је рећи да ли Е хаплогрупа прелази 20%, али процентуална заступљеност је свакако ближа том броју у односу на 15,2% које спомињете. С друге стране, проценат R1a је у реалности нижи од 16,4% због споменутог планског тестирања Аврамијевштака. Дакле, извесно је да је код Срба Е хаплогрупа заступљенија од R1a. Не зато што се то некоме овде допада, већ зато што резултати то јасно потврђују.

Ван мреже Krajiški Vuk

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #455 послато: Јун 11, 2018, 04:29:58 поподне »
Немам ја везе с том причом јер је судећи према табели, моја породица, чији су даљи корени из Црне Горе, према презимену и слави сврстана у род Новљана, што значи да сам вероватно I1-P109. Немам никакав лични интерес у свему овоме.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #456 послато: Јун 11, 2018, 04:41:00 поподне »
Немам ја везе с том причом јер је судећи према табели, моја породица, чији су даљи корени из Црне Горе, према презимену и слави сврстана у род Новљана, што значи да сам вероватно I1-P109. Немам никакав лични интерес у свему овоме.

Остаје нам да верујемо у то, мада се по овом коментару "погодило ме", слути да ту постоји проблем. Нема ту шта кога да погађа. Све и да имамо 60% Q1b били би и даље Срби и то ништа не би променило. Што се тиче планских тестирања, објаснили су људи пре мене. У пројекту има знатно више родова I2/R1a/I1 који су плански тестирани. То може у одређеном смислу да ремети статистику. Посебно у неким микрорегијама.






Ван мреже Krajiški Vuk

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #457 послато: Јун 11, 2018, 05:00:25 поподне »
Погодило ме је зато што ме занима истина о генетском пореклу мог народа, а не зато што имам посебан однос према неким хаплогрупама. Тај несклад између информација које имамо у статистици и онога што сам чуо у неким гостовањима господина Кртинића ми је засметао и зато сам употребио ту реч ,,погодило". Немам ја проблем с тим и да је Е 90%, али хоћу да видим одакле нам то. За мене статистика има много већи значај него неке процене, али ајде, видећемо да ли су процене тачне. Увек постоји вероватноћа да процена буде погрешна и зато ми је статистика много сигурнија као извор информација.

Ван мреже dko

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 502
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #458 послато: Јун 11, 2018, 07:48:59 поподне »
У вези овог 'погодило ме'...разговарао сам са двојцом Братоножића у вези ДНК резултата...Београдски Братоножић је шокиран оним што сам му рекао - не због сибирске, већ због јеврејске везе :) Херцеговачком Братоножићу је симпатично, па се зеза, куку мени, каква сад Шри Ланка... Трећи Братоножић ког знам (још се плашим да му саопштим), иначе са Вождовца, воли да каже: Братоножићи су увек били Срби...ваљда, 'за разлику' од ривала Куча и других 'сумњивих' околних племена.
И вероватно је у праву...српска свест и традиција је била јасна, иако је порекло, као што сада видимо, не само Q него уз то и Л...а врло вероватно је да код Братоножића имамо најсветлији фенотип у Брдима. Сва тројца су плавушани.

Ван мреже Krajiški Vuk

  • Гост
  • *
  • Поруке: 11
Одг: Статистика српског ДНК пројекта
« Одговор #459 послато: Јун 11, 2018, 10:18:13 поподне »
Мени је занимљиво како то људима највише сметају Аврамијевштаци којих има укупно 50 у оној табели, а ником не сметају Кричи којих је чак 111. И сад ми реците да Кричи нису плански тестирани и да не кваре статистику. Лако је рећи да сам ја пристрасан само зато што се не слажем са мишљењем које ми се намеће, већ мислим својом главом, а чуо сам да такви често бивају бановани, тако да ће то вероватно на крају бити и моја судбина.