Аутор Тема: Мириловићи I2-CTS10228>Z17855>PH3414  (Прочитано 93625 пута)

Ван мреже Драган Т. Мирило

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 40
  • Мириловићи
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #80 послато: Мај 29, 2015, 11:13:42 поподне »
Hvala Siniša za analizu i informacije.

Mihić nema ni jedan FTDNA pogodak na 25 i 37 markera, samo nekoliko njih na 12.
Nema tu nijedan <naš> (samo neki Rus, Poljak, Njemac..), mislim da je izašao "praznijeh ruku".
Saznali smo koja je haplogrupa ali ne baš nešto mnogo više.

I meni se čini sumljivo,, vrijednost 21 na markeru 448.
Mirilo/Glumac i Mihić bi trebali da urade onaj veliki Y-DNK test sa SNP-ovima, da se vidi to malo bolje.
Šteta što je dosta skup taj test.

Edit:
Taj test danas košta 575 USD, a može se naći kupon (100 USD popust).
Dragane, šta ti misliš? Izgleda da ni ti vjerovatno nećeš saznati nešto mnogo više sa 37 markera?

За сада ми је план да урадим 37 маркера а за даље ћемо видети. Ако то буде користило, а надам се да хоће, то ће бити пун погодак. Хвала свима на труду око овог истраживања.

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #81 послато: Мај 30, 2015, 12:06:27 пре подне »
Zanimljivost za sve naše I2a DN.
Za Mihića je naručen BIG Y.
Језик је од меса и свашта меље.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #82 послато: Јул 02, 2015, 07:22:31 пре подне »
Видим сад да су стигли резултати Биг Ипсилона за Михића.

СТР сврставање уз Глумца је потврђено и СНП-ом. Михић и Глумац, а највјероватније и Мирило припадају И2а Динарик Сјевер Z1855+ подгрупи. Они су права Сјеверна грана јер су S17250-.

И раније сам писао за ту подгрупу да је јасно словенско централно-балканска. Они су по свему судећи потомци неког словенског племена које је са подручја данашње Украјине дошло на подручје грчке Македоније из источног правца.

Ово се у потпуности слаже са предањем Михића-Капора-Мириловића у Херцеговини о досељавању из Македоније.


Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #83 послато: Јул 07, 2015, 03:22:53 пре подне »
Čuo sam za 4 drugih BIG Y rezultata koji su Z17855+, mislim iz Grčke i Ukrajine.
Ako bi još neko od naših (na primjer Glumac) uradio BIG Y, moguće bi se imenovao novi SNP nizvodno.. pa bi vjerovatno imali specifičnu I2a DN- granu? Kao na primjer I-Y15578 u I-P109 grupi.
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=472.msg11267#msg11267

Језик је од меса и свашта меље.

Маргита Војвотк. Бањанска

  • Гост
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #84 послато: Август 16, 2015, 12:21:21 поподне »

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #85 послато: Август 18, 2015, 06:04:20 поподне »
Постоји грчко лично име /презиме Mirilos/Myrilos.
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #86 послато: Децембар 06, 2015, 09:57:25 пре подне »
Есад Куртовић - Прилог хисторији влаха Мириловића: http://www.most.ba/107/077.aspx
(извињавам се ако је раније већ указано на овај чланак, нисам испратио целу дискусију)

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #87 послато: Фебруар 06, 2016, 02:08:50 поподне »
ПОТВРЂЕНО: Мирило је И2а Динарик Сјевер, Z17855+
Ево сви Срби за које данас знамо да припадају тој грани:

-   Мирило (СДП, род Мириловића)
-   Михић (СДП, род Мириловића)
-   Глумац (СДП, род Мириловића)
-   Радовановић (СДП, род Љешњани-Војинићи)
-   Без имена (ser-20, Pille Hallast et al., 2014)

Очекујем још један резултат YSEQ- теста (за мјесец-два):

-   Девић (СДП, род В)

Сем тога, у плану је и још једно BIG Y тестирање из ове групе.
Што се тиче тога, видјећемо како ће се ствари одвијати.

Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #88 послато: Фебруар 06, 2016, 02:25:52 поподне »

Очекујем још један резултат YSEQ- теста (за мјесец-два):

-   Девић (СДП, род В)


Жељко, да ли се тај Девић можда зове Џоел?
Икавац

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #89 послато: Фебруар 06, 2016, 03:30:19 поподне »
ПОТВРЂЕНО: Мирило је И2а Динарик Сјевер, Z17855+
Ево сви Срби за које данас знамо да припадају тој грани:

-   Мирило (СДП, род Мириловића)
-   Михић (СДП, род Мириловића)
-   Глумац (СДП, род Мириловића)
-   Радовановић (СДП, род Љешњани-Војинићи)
-   Без имена (ser-20, Pille Hallast et al., 2014)

Очекујем још један резултат YSEQ- теста (за мјесец-два):

-   Девић (СДП, род В)

Сем тога, у плану је и још једно BIG Y тестирање из ове групе.
Што се тиче тога, видјећемо како ће се ствари одвијати.

Одлична вијест, Жељко. Поготово резултати Михића и Мирила. Овим је потврђена веза херцеговачких влаха Мириловића са Мирилиовићима у Далмацији. Ова веза је доказана и у историјским изворима, јер се у неколико списа из 16. вијека власи Мириловићи из Херцеговине наводе као досељеници у залеђе Шибеника и Трогира.

Сад се може написати читава генетичка студија о власима Мириловићима.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #90 послато: Фебруар 06, 2016, 03:40:22 поподне »
ПОТВРЂЕНО: Мирило је И2а Динарик Сјевер, Z17855+
Ево сви Срби за које данас знамо да припадају тој грани:

-   Мирило (СДП, род Мириловића)
-   Михић (СДП, род Мириловића)
-   Глумац (СДП, род Мириловића)
-   Радовановић (СДП, род Љешњани-Војинићи)
-   Без имена (ser-20, Pille Hallast et al., 2014)

Очекујем још један резултат YSEQ- теста (за мјесец-два):

-   Девић (СДП, род В)

Сем тога, у плану је и још једно BIG Y тестирање из ове групе.
Што се тиче тога, видјећемо како ће се ствари одвијати.
Уз Радовановића и Јошановић и Ћетковић припадају овој грани пошто су Радовановићи и Јошановићи имали заједничког претка пре 200-240 год., а Ћетковићи са њима имали заједничког претка пре 600-650 год. Надам се да ће резултат ДНК теста који очекујем крајем марта за Ковијанића потврдити народно предање које тврди да и они припадају овој групи братстава, пошто Ковијанићи као и Јанкетићи, Ђурђићи, Бошковићи и Трипковићи припадају грани потомства кнеза Богдана Војинића која је одсељена у доњоморачко село Ђуђевина, док су  Тошковићи насељени у доњоморачком селу Јасенова.

Ван мреже Драган Т. Мирило

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 40
  • Мириловићи
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #91 послато: Фебруар 06, 2016, 04:08:02 поподне »
Поздрав свим форумашима. Интересује ме из ког места у Лици је овај Глумац и одакле су Љешљани-Војинићи, јел то неко братство, коју славу славе?

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #92 послато: Фебруар 06, 2016, 04:26:35 поподне »
Поздрав свим форумашима. Интересује ме из ког места у Лици је овај Глумац и одакле су Љешљани-Војинићи, јел то неко братство, коју славу славе?

Лички Глумци се први пут помињу још 1611. међу Србима насељеним у Брлогу, на аустријско земљиште. Послије ослобођења Лике од Турака 1689. Глумци се враћају и насељавају више мјеста Лике. Највише их је било око Госпића и у Кореници. Овај тестирани је из околине Госпића, тешко је рећи тачно из ког мјеста, пошто није написао, али је означио на карти. Павичић сматра да су Глумци и прије сеобе 1611. живјели у личком Косињу.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #93 послато: Фебруар 06, 2016, 04:45:25 поподне »
Поздрав свим форумашима. Интересује ме из ког места у Лици је овај Глумац и одакле су Љешљани-Војинићи, јел то неко братство, коју славу славе?
Љешњани-Војинићи су група братстава која води порекло од кнеза Богдана Војинића који је најдаљим пореклом из Херцеговине (Невесиње), а правац њиховог кретања био је Херцеговина (неки кажу да је његово порекло из Вучитрна на Космету) - затим село Војинићи на Чеву - због крвне освете одселио на Лијешње у Љешанској нахији - због притиска Турака и убиства неких на крсној слави одселили на Лијешње у племену Ровца. Једни су остали на Лијешњу а друге две гране одселиле, једна у село Старче у Горњој Морачи и село Рашко у Доњој Морачи, а друга грана у Доњу Морачу у село Ђуђевина.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #94 послато: Фебруар 06, 2016, 06:43:02 поподне »
Љешњани-Војинићи су група братстава која води порекло од кнеза Богдана Војинића који је најдаљим пореклом из Херцеговине (Невесиње), а правац њиховог кретања био је Херцеговина (неки кажу да је његово порекло из Вучитрна на Космету) - затим село Војинићи на Чеву - због крвне освете одселио на Лијешње у Љешанској нахији - због притиска Турака и убиства неких на крсној слави одселили на Лијешње у племену Ровца. Једни су остали на Лијешњу а друге две гране одселиле, једна у село Старче у Горњој Морачи и село Рашко у Доњој Морачи, а друга грана у Доњу Морачу у село Ђуђевина.

Ацо, погледај текст о Љуботињу који сам поставио на порталу, везано за Војиновиће. По свему судећи, Војинићи и Војиновићи нису истог порекла. Можда је сличност у имену довела до повезивања ове две фамилије у предању.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #95 послато: Фебруар 06, 2016, 08:53:57 поподне »
Ацо, погледај текст о Љуботињу који сам поставио на порталу, везано за Војиновиће. По свему судећи, Војинићи и Војиновићи нису истог порекла. Можда је сличност у имену довела до повезивања ове две фамилије у предању.
Небо,
знам ја то предање о Вујовићима одавно већ, зато сам и организовао тестирање Вујовића. Годину дана сам трагао за неким из овог братства не бих ли коначно дошао до тог податка којој хаплогрупи они припадају. Могуће да је у питању само сличност презимена, али треба узети у обзир и то да два од четири предања о пореклу кнеза Богдана изричито тврде да он води порекло од Војиновића. Треће (узгред речено мени најреалније) не каже итричито да је од средњевековних Војиновића већ се каже да води порекло од спахије Војина из Херцеговине (Невесиње). Четврто предање сачувано у материјалу који је припреман за штампу и као такав остао до данас (''Хроника села Лијешња у Ровцима''), а које је објављено на порталу, повезује га са Вукчевићима, Милићима, Болевићима и Аматбашићима, чије је најдаље порекло баш из Вучитрна.
Један битан детаљ у свему овом је и турски попис из 1521. односно 1523. год. који помиње село Војинићи, које се тада налазило у нахији Цетиње, под називом махала (засеок) Војиновићи. Ово село односно засеок је касније у другој половини 17. века преотет од стране Озринића и ушао у састав Чева. Неки хроничари који су у својим књигама описивали ово помињали су управо то да се ово село некада звало Војиновићи.
Кнез Богдан Војинић или Војиновић је према свим подацима до којих сам дошао у годинама истраживања очигледно био знаменита личност свог времена која је као такав остао дубоко усађен у предање његовог потомства. Без обзира на неке разлике у детаљима и неким битним подацима који се налазе у четири прикупљена предања која су сакупљана и забележена у првој половини и средином 20. века, сви они бележе то да је у свим братствима која држе до тога да воде порекло од њега, чак и у оним најмањим, чак и у оним која су изгубила нит која их спаја са њим тј. родослов који је код неких остао упамћен до неког 7-8 или 10 колена, чувају предање о томе да воде порекло од кнеза Богдана. То очигледно говори да је он заиста био знаменита личност свог времена, а то опет добија на значају када се на то дода и предање које се јавља код неких да води порекло од средњевековних Војиновића.
Ја управо све ово (ДНК истраживање) и радим не само да бих потврдио предање о заједничком претку код свих грана потомства кнеза Богдана Војинића, већ и да бих проверио све оно што је могуће не бих ли дошао до закључка да ли има нешто од те приче о Војиновићима. Надам се да ћу ускоро имати још неке податке односно резултате ДНК теста неких братстава, и на тај начин моћи да дођем до коначног решења дилеме која ме ''копка'' већ дуги низ година.         

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #96 послато: Фебруар 07, 2016, 06:43:23 поподне »
Можда би требало отворити посебну тему о Војновићима, јер видим да ту има доста материјала. А и да све буде на једном месту и да буде прегледно свима које то занима.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #97 послато: Април 16, 2016, 01:54:32 поподне »
Од данас знамо да је Мирило PH3414+.
YSEQ- резултат:



Остале маркере на овој листи наводно секвенцирају јер се налазе на истим сегментима на хромозому.
Изгледа дакле да се ("бесплатно") приказује резултат и за Z17855, ако се наручи тест за PH3414?
http://www.yseq.net/product_info.php?products_id=23231
Послао сам мејл Томасу Крану (yseq.net) да потврдим ако је то тако.
Ово је значајна информација, јер већ сада знамо да сви наши потврђени Z17855+, нијесу PH3414+.

Тестирани Срби, И2а Динарик Сјевер Z17855+:

-   Мирило (СДП, род Мириловића) (PH3414+)
-   Михић (СДП, род Мириловића) (PH3414+)
-   Глумац (СДП, род Мириловића)
-   Радовановић (СДП, род Љешњани-Војинићи)
-   Цонић (СДП, род Ж (PH3414-)
-   Без имена (ser-20, Pille Hallast et al., 2014) (PH3414+)

Још ако Радовановић буде негативан за PH3414? Па да можемо рећи да је тај СНП "Мириловићки"..  :)

 
Језик је од меса и свашта меље.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #98 послато: Април 16, 2016, 02:41:36 поподне »
Од данас знамо да је Мирило PH3414+.
YSEQ- резултат:



Остале маркере на овој листи наводно секвенцирају јер се налазе на истим сегментима на хромозому.
Изгледа дакле да се ("бесплатно") приказује резултат и за Z17855, ако се наручи тест за PH3414?
http://www.yseq.net/product_info.php?products_id=23231
Послао сам мејл Томасу Крану (yseq.net) да потврдим ако је то тако.
Ово је значајна информација, јер већ сада знамо да сви наши потврђени Z17855+, нијесу PH3414+.

Тестирани Срби, И2а Динарик Сјевер Z17855+:

-   Мирило (СДП, род Мириловића) (PH3414+)
-   Михић (СДП, род Мириловића) (PH3414+)
-   Глумац (СДП, род Мириловића)
-   Радовановић (СДП, род Љешњани-Војинићи)
-   Цонић (СДП, род Ж (PH3414-)
-   Без имена (ser-20, Pille Hallast et al., 2014) (PH3414+)

Још ако Радовановић буде негативан за PH3414? Па да можемо рећи да је тај СНП "Мириловићки"..  :)
Врло је могуће да будем и + јер предање о пореклу кнеза Богдана Војинића, сада већ уз помоћ ДНК теста потврђеног заједничког претка свих Љешњана-Војинића у Ровцима и обе Мораче, каже да је најдаљом старином био из Херцеговине из Невесиња (негде се помиње и Попово Поље). Друга верзија предања каже да је био пореклом из Вучитрна. Ако је тачна ова прва верзија онда постоје реалне шансе да имам везе са Мирилом, мада би за одвајање овог СНП и јасније ситуације можда било боље да сам -. Да ли се барем отприлике зна колико би могао бити стар овај СНП  PH3414?

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Мириловићи I2a Динарик Сјевер?
« Одговор #99 послато: Април 17, 2016, 12:46:29 пре подне »
Изгледа дакле да се ("бесплатно") приказује резултат и за Z17855, ако се наручи тест за PH3414?
Неће моћи. Морају се наручити засебно.
Врло је могуће да будем и + јер предање о пореклу кнеза Богдана Војинића, сада већ уз помоћ ДНК теста потврђеног заједничког претка свих Љешњана-Војинића у Ровцима и обе Мораче, каже да је најдаљом старином био из Херцеговине из Невесиња (негде се помиње и Попово Поље). Друга верзија предања каже да је био пореклом из Вучитрна. Ако је тачна ова прва верзија онда постоје реалне шансе да имам везе са Мирилом, мада би за одвајање овог СНП и јасније ситуације можда било боље да сам -. Да ли се барем отприлике зна колико би могао бити стар овај СНП  PH3414?
Мени је Зденко Марковић писао да је Томас Кран именовао све објављене мутације из једног рада (Pille Hallast et al., 2014).
PH3414 је 2014 год. пронађен код тестираног србина (сер-20), а крајем 2015 год. у Михићев Биг Ипсилон.
Не вјерујем да је ико до сада процјењивао старост ове гране, и није довољно јасна слика испод Z17855 уопште.
Србин под шифром сер-20 је Динарик Сјевер Z17855+, код њега су пронашли још двије мутације што не постоје код Михића. (!)
У случају да си PH3414+ и да урадиш Биг Ипсилон, то би могао бити "пун погодак" у вези са истраживањем И2а Динарик Сјевера.
Надамо се наравно новооткривеним СНП-овима, и у занимљивим процјенама старости..
Језик је од меса и свашта меље.