Аутор Тема: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908  (Прочитано 14512 пута)

симо

  • Гост
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #40 послато: Децембар 27, 2017, 07:26:44 поподне »
Стигла је потврда од самих Ловрића из Котарана, њихова крсна слава је Петровдан, али има и оних који славе Ђурђевдан. Значи, по свему судећи матична слава банијских Ловрића је Петровдан, као што смо и претпоставили.

Ако буде било прилике, воље и жеље, имамо Ловрића кога бисмо могли тестирати (он је од ових који славе Петровдан). Исто тако, мислим да бих могао доћи и до Болобана (село Бојна, Петровдан) и Грива (село Брезово Поље, Часне вериге).

Хвала на труду, Петре. Радо бих финансирао тест за Ловрића који слави Петровдан. Могли би послије видјети и за Болобана.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #41 послато: Децембар 27, 2017, 08:16:45 поподне »
Шта рећи, него свака част за Узија. Вриједан попис. Говори нам о присуству неколико  породица с краја 18. вијека у уначким селима Штрпци и Видово Село и њиховој сеоби на аустријску територију. У договору са Узијем навешћу презимена која се помињу у попису: Марчете, Шобати, Ћулуми, Џепине, Адамовићи, Трнинићи, Гвозденовићи.

Нема Јерковића нажалост, али ово је попис из само два уначка села.

Нема на чему Симо.

У Бечком архиву би из тог раздобља требали имати и пописе свих пребеглих са уначког подручја, који су новачени и укључени у војску Крајине. Копије имају и на микрофилмовима у Загребу. Уз име и презиме уписивало би се и место одакле долазе, понекад и година узраста.

симо

  • Гост
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #42 послато: Децембар 27, 2017, 08:26:32 поподне »
Нема на чему Симо.

У Бечком архиву би из тог раздобља требали имати и пописе свих пребеглих са уначког подручја, који су новачени и укључени у војску Крајине. Копије имају и на микрофилмовима у Загребу. Уз име и презиме уписивало би се и место одакле долазе, понекад и година узраста.

Да ли се у Бечу у архиву може доћи до тих спискова?

Да ли се ради о овом архиву?

http://www.oesta.gv.at/site/6408/default.aspx
« Последња измена: Децембар 27, 2017, 08:29:18 поподне симо »

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #43 послато: Децембар 27, 2017, 08:27:52 поподне »
Да ли се у Бечу у архиву може доћи до тих спискова?

Наравно, отворени су за ширу јавност.
« Последња измена: Децембар 27, 2017, 08:34:40 поподне Uzi »

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #44 послато: Децембар 27, 2017, 09:58:19 поподне »
Јел се ти подаци могу наћи и код Дамира Станића?

симо

  • Гост
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #45 послато: Децембар 28, 2017, 08:09:18 пре подне »
Јел се ти подаци могу наћи и код Дамира Станића?

Не могу се наћи, они си из посебног Узијевog извора.  :)

Станић тај попис само помиње у свом раду, kao и читав низ архивских података који се налазе у Архиву у Загребу. Иначе Станићев рад је доступан на сљедећој адреси:

https://www.academia.edu/11377419/Prilog_poznavanju_kolonizacije_pograni%C4%8Dja_Karlova%C4%8Dkog_generalata_1790-ih_Contribution_to_Our_Understandig_of_the_Colonization_Process_at_the_Borderlands_of_Karlovac_Generalate_During_1790_s_

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #46 послато: Децембар 28, 2017, 09:25:19 пре подне »
Мени је жао што нису урадили попис за та насеља као за она 1712. године. Мада Касер наводи у уводном делу да је тај попис случајно сачуван.

симо

  • Гост
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #47 послато: Март 03, 2018, 09:15:32 пре подне »
Скоро сам на теми о I2-PH908 спомињао резултат Куканића из Каставштине, сјеверозападно од Ријеке, који ми по свему судећи представља најближи хаплотип. Не само што је 561=16>557=17 већ и са мном дијели неколико карактеристичних вриједности, пре свега 459аб=9-10, 532=12/13 у односу на модално 11, и унутар групе 561=16>557=17 вриједност 439=12. Осим тога, блискост је и прилична и на укупном броју маркера, тако да бих рекао да нема сумње у повезаност.

Куканић је као најстаријег претка навео име Georgius (Juraj) Turach. Презиме Турак је и данас често у Каставштини,а то је име једног од каставских насеља. Сам облик презимена јасно показује поријекло њеног првог носиоца са "турске" територије. Такви облици презимена нису ријетки у западним крајевима Хрватске. Нека презимена имају и јасан турски кориjeн, као што су Карабаићи са Крка, који и имају предање да су дошли из Босне (такође тестирани као I2-PH908).

О презимену Турак у Каставштини остало је занимљиво предање, која је објављено у Зборнику за народни живот и обичаје ЈАЗУ бр.39. Текст је на чакавском:



Човјек је дакле дошао, прешао на римокатоличку вјеру, оженио се, добио дјецу. Мучила га је носталгија за родним крајем, стално је гледао у правцу одакле сунце излази и онда је једног дана нестао. Остало је његово потомство у Каставштини.

Кад се каже да је покрштен то значи да није био католик, а могао је бити или православац или муслиман.
« Последња измена: Март 03, 2018, 09:19:29 пре подне симо »

симо

  • Гост
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #48 послато: Новембар 01, 2018, 08:47:26 поподне »
Управо сам добио обавјештење од YSeq да се од данас у њиховој понуди налази СНП панел под називом: I2 Jerkovic Petrovdan Panel

Ради се о панелу од десет мојих приватних СНП-ова, које досад не дијелим ни са ким и које сам кандидовао код ове компаније.Практично су ово све моје новел варијанте, тј. оно што је преостало након провјере YSeq.

Панел имају логике тестирати они који су PH908+, 561=16 и 557=17, као и они који припадају роду Балабан-Јерковић-Ловрић из Босанске Крајине са славом Петровдан/Часне вериге.

 У току је тестирање 3 преостала СНП-а из овог сета које тестира Никола као представник Никшића. Засад није било позитивних резултата на 7 СНП-ова. Мале су шансе да и ова три буду позитивна, али видјећемо.

Панел се може наручити преко сљедећег линка https://www.yseq.net/product_info.php?cPath=25&products_id=94352

Цијена је 143 долара.

симо

  • Гост
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #49 послато: Новембар 21, 2018, 08:31:03 поподне »
Гдје нестадоше Црномуди?

Црномуди су српска породица из Унца, која припада роду Балабана. О њима је Петар Рађеновић написао сљедеће:

Црномуда је свега 18 кућа. Живе у Бастасима. Како казују, доселили су се пре више колена из Санице (срез Кључ). Веле да су они и Срдићи најстарији у Бастасима. Негде близу у исто доба су се и населили и једни и други. Звали се раније Балабани. Неко њихов трчао негде на пиру (свадби) сасвим голокрак, без гаћа. Док су летели, свет му викао: „Ха црномуде, утече црномуд!“ Тако им остане то име.“
Бастаси- Црномуди (16 к.) славе Петровдан. Доселили су из Санице (срез Кључ). Отуда су пренели калемове и овде покалемили крушке и јабуке. Тако су они увек од старина имали воћа и њихово воће овде и сада најбоље.“
Поред Бастаха било их је и у Горњем Врточу- Црномуди (2 K.) славе Петровдан. Прешли из Бастаха пре 70 г.

Једна кућа Црномуда колонизована је и на Косово у Дреницу (село Коморане):
„Род Црномуд 1 кућа, старином су из села Бастаса –– Босански Петровац, одакле су досељени као колонисте 1922. године. Славе Петровдан.“

И шематизам из 1882. године их налази у два мјеста уначког протопрезвитерата, Бастасима и Врточу.

Присуство Црномуда у Унцу у 18. вијеку поткријепљено је и неким историјским поменима. Тако се уначки Црномуди помињу у књизи „Un caos che spaventa: poteri, territori e religioni di frontiera nella Dalmazia della tarda età veneta“ Filippo Maria Paladini, Marsilio, 2003, а везано за неке догађаје из 1792. године. Спомињу се Симо и његов син Стеван Црномуди из Унца. Из овог податка видимо да је презиме Црномуд већ формирано у 18. вијеку на подручју Унца.



Други податак нам говори да би презиме Црномуд могло бити и старије од 18. вијека. Наиме у попису морлачких избјеглица код Скрадина 1680-тих, у бандерији Ивице Силова, пописан је и Иван (Јован) Црномудовић (Zuane Cernomudouich) . С обзиром на јединствен облик презимена, није искључено да је овај Црномудовић повезан са уначким Црномудима. Већ у попису из 1709. године у Рупама код Скрадина налазимо овог истог Црномудовића, али са додатним подацима  Zuanne Cernoeuich detto Zernomuda. Очигледно је у међувремену дошло до промјене презимена у Црнојевић. Сарадник који ми је прослиједио овај податак вјерује да су католици Црњаци у Рупама управо од овог Црномуда.

Дакле, могло би се рећи да су Црномуди као презиме на ширем крајишком подручју присутни од 17. вијека.

симо

  • Гост
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #50 послато: Новембар 21, 2018, 08:40:51 поподне »
Зашто сам заправио насловио претходни пост са: Гдје нестадоше Црномуди?

Наиме, скоро да нисам на интернету пронаћи ниједног Црномуда. Јесте да су били уско локализовани на подручју Унца, али нису били ни тако малобројни да није могло остати трага од њихових потомака. Подсјетићу, 1925. године их је било 18 кућа у Унцу.

Укуцао сам Црномуд у претрагу, осим ових података из етнолошке литературе, нигдје живог носиоца презимена. Провјерио сам и именике Србије и Републике Срспке и опет ништа.

 Затим сам сасвим случајно налетио на Црномуте. Очигледно да се неко због не баш идеалног облика презимена одлучио на промјену задњег слова и ту сам већ нашао свега неколико појединаца који носе презиме Црномут. Међу њима и њемачког фудбалера (за којег први пут чујем) поријеклом из Београда- Душана Црномута. И остали Црномути као да су лоцирани у Њемачкој, па ме не би чудило да се ради о истој породици.

<a href="https://www.youtube.com/v/sY8SYvXmu1M" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/sY8SYvXmu1M</a>

https://www.mozzartsport.com/fudbal/vesti/srpski-sinovi-bundesliga-vec-zove-dusana-crnomuta/157973

Сад се питам да ли ти Црномуди још негдје постоје. Падало ми је на памет да су можда и мијењали презиме.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #51 послато: Новембар 21, 2018, 08:42:09 поподне »
Гдје нестадоше Црномуди?

Веома сликовито презиме  8)
"Наша мука ваља за причешћа"

симо

  • Гост
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #52 послато: Новембар 21, 2018, 08:43:54 поподне »
Веома сликовито презиме  8)

Небо, опрезно. То су ми рођаци.  :)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #53 послато: Новембар 21, 2018, 08:47:20 поподне »
Имаћу у виду. Опрез и сликовитост  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

симо

  • Гост
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #54 послато: Новембар 21, 2018, 08:49:39 поподне »
Иначе, овај облик је присутна и на словенском сјеверу. Дакле, нису само Срби маштовити.  :)


Ван мреже DraganP-BG

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 130
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #55 послато: Новембар 21, 2018, 09:13:53 поподне »
Pradeda sa ženske strane potiče baš od njih.Malo je evoluirao  i prezivao se Balabanović.Došao je pobegavši od austro mobilizacije gine na Solunskom frontu.Da selo Bastase kod Slunja mislim da se mogu naći u Vladimirovcima .

Ван мреже Сол

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1310
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #56 послато: Новембар 21, 2018, 09:20:38 поподне »
Черномудјак асоцира на - Бамби



https://en.wikipedia.org/wiki/Muntjac
СОКО БАIО СА ТРИЕС ЗМАIEВАХ МРѢЕТ НЕЋЕ ДОК СВѢЕТА ТРАIЕ

Ван мреже DraganP-BG

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 130
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #57 послато: Новембар 21, 2018, 09:26:01 поподне »
Da čukundeda je bio oženjen ženom iz istog mesta prezivali su se Ševo i jasno piše Balaban - Crnomud bez obzira što je reč o krštenici.

симо

  • Гост
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #58 послато: Новембар 21, 2018, 09:32:10 поподне »
Da čukundeda je bio oženjen ženom iz istog mesta prezivali su se Ševo i jasno piše Balaban - Crnomud bez obzira što je reč o krštenici.

Хвала на информацијама, Драгане. Чини се да је старије родовско име Балабан, али је и само Црномуд прилично старо. Могуће да су неки Црномуди преузимали презиме Балабан накнадно, док су неки видјели рјешење у мијењању задњег слова- Црномут.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Крајишки Балабани (Петровдан/Часне вериге св.ап.Петра) I2-PH908
« Одговор #59 послато: Новембар 21, 2018, 11:54:12 поподне »
Веома сликовито презиме  8)
Их то ти сликовитост у односу на моје Куромане па промјенили у Короман. Од њих је  Огњен Короман   8)