Аутор Тема: Народно вјеровање о повезаности мјеста и потомства  (Прочитано 1092 пута)

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Народно вјеровање о повезаности мјеста и потомства
« послато: Август 14, 2019, 11:40:45 пре подне »
Причајући са старијим људима први пут сам чуо за једно веома чудно народно вјеровање па ме занима да ли је ико чуо за слично.
Вјеровање каже да неки род (братство)  кад је предуго живи на једном истом мјесту ( око 300 година ) се истријеби то јесте нема више мушких наследника и да би тај род требао негдје да се пресели макар и у непосредној околини ( није дефинисана минимална удаљеност). Познајући неке породицице које заједнички знамо тачно се то и десило, ко год се од те гране одселио негдје род му се продужио док код ове фамилије која је остала на избору од 7 браће нажалост у двије генерације више нема мушких наследника. Ово јесте вјероватно тешко сујевјерје, али ето занима ме да ли још ко што зна о овоме.

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Народно вјеровање о повезаности мјеста и потомства
« Одговор #1 послато: Август 14, 2019, 11:57:29 пре подне »
Искрено први пут чујем, и доста ми је занимљиво сујевјерје, у ком дијелу српских земаља важи ово?  :D

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Народно вјеровање о повезаности мјеста и потомства
« Одговор #2 послато: Август 14, 2019, 12:17:07 поподне »
Бањани и шира околина

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Народно вјеровање о повезаности мјеста и потомства
« Одговор #3 послато: Август 14, 2019, 12:55:48 поподне »
Ја сам родом из Билеће, и за мојих 15 година живота тамо никада то нисам чуо, иако сам често иш'о у Бањане јер ми је тамо село од ђеда са мајчине стране.  :D

Не знам шта да ти кажем, можда је ово вјеровање распрострањено само у родовима који су отишли из своје матице?




Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Народно вјеровање о повезаности мјеста и потомства
« Одговор #4 послато: Август 15, 2019, 11:20:01 пре подне »
Па управо сам поставио тему да бих видио колико је распрострањено, да ли је обо изузетнно уска прича. ;)