Аутор Тема: Генетичко поријекло Срба  (Прочитано 455717 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8529
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #440 послато: Мај 20, 2017, 02:59:59 поподне »
Слажем се са Душаном да део ове источне I2-PH908 може бити од раселица из западних крајева. С обзиром да су се Срби значајно ширили и ка истоку, тј. југу Балкана у једном тренутку. Ово наравно све стоји уколико је I2-PH908 у вези са овим Србима са простора зап. Балкана, а постоје добре шансе да јесте.
 
Да је било још неких грана међу источном I2-PH908, вероватно јесте. Али генерално тај проценат није толико велики. По мени је овде много теже објаснити +40% ове хг на територији некадашње провинције Далмације, него неких 5-10% на истоку Балкана, где је део могао доћи са Србима, а део са севера у сеобама осталих Словена.

Западна Србија и источна Босна је примила ту динарску досељеничку струја у значајном броју, али проценат у зап. Србији сигурно неће пуно одударати од неког српског просека. Ту има још струја, тј. подграна, а I2-PH908 највероватније бележи јачи проценат у Босни, Далмацији и западној Херцеговини, што показују и истраживиња.

Буковина и западна Украјина генерално се свакако могу посматрати као извориште CTS10228 уопште, а нарочито његове најбројније гране PH908. Којим су све путевима кренули да се шире са тог изворишта је занимљиво питање. За PH908 који се јављају у Румунији и Бугарској је логичније да су ту доспели силазећи директно из Буковине на југ, али ипак мислим да западнобалкански PH908 нису били део те сеобе, ту ће ствари распетљати само дубље "скенирање" подграна једних и других. За PH908 у Поморављу и јужној Србији пре мислим да су ту дошли са запада него са истока, томе иду у прилог и неке језичке црте тих крајева, које их више везују за западнојужнословенске него за источнојужнословенске говоре; то насељавање се могло догодити и за време Немањића, али мислим да је ту у питању нека преднемањићка експанзија западнојужнословенског становништва са запада на исток, у празан простор који се створио постепеним исељавањем влашке популације и пре њих можда Беса/раних Арбанаса.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #441 послато: Мај 20, 2017, 03:05:39 поподне »
Осврнуо бих се на тренутак на DАI од Константина Порфирогенита. Цар Константин Порфирогенит се налазио на извору информација, па ако он није валидан, не знам ко јесте. Он је информације црпио из архива цариградске библиотеке, као и непосредним путем. Њеово дело је политички памфлет и упут сину наследнику, како треба владати. Као такав можда јесте пристрасан, али подаци о доласку Срба и Хрвата се не могу довести у сумњу. Начин писања, посебно главе 29-36, показује да је испред себе имао извор, који се може преписати Анастасију Библиотекару, главном библиотекару и архивисти римских папа.Анастасије је познат као преводилац службених докумената византијске Цркве . Шта каже Порфирогенет за Србе:

"Треба знати да су Срби потомци некрштених Срба, такође званих Бели, који живе иза Турске, у области коју они зову Бојки, где је њихов сусед Франачка, као и Велика Хрватска, некрштена, такође звана Бела. На овом месту Срби су живели од почетка. Пошто су двојица браће наследили свога оца на власти у Србији, један од њих узевши пола народа, дошао је као избеглица цару Ромеја Ираклију, који их је примио и дао да населе област у солунској провинцији, која се од тада назива Србија. Потом су ови исти Срби, након неког времена одлучили да се врате у своју стару домовину и цар их је отпустио. Када су прешли реку Дунав, они су се предомислили и тражили преко стратега Београда од цара Ираклија да им додели другу земљу за насељавање. И пошто је оно што је сад Србија и Паганија и такозвана земља Захумљана и Травуњана и земља Каналита била под влашћу цара Ромеја и пошто су ове земље биле запустеле од Авара, цар је ове исте Србе населио у ове земље и они су били потчињени цару Ромеја."

Декле имамо Беле Србе, који су живели иза Мађарске, а у области Бојки, која је суседна Франачкој и Белој Хрватској. Што се тиче овог извора јасно је да је у питању Бохемија. Да ли Бохемија носи назив по Бој(к)има, који су настањивали Бојковшчину? Вероватно да. Дакле што се овог извора тиче, који једини тако децидно говори о пореклу Срба, јасно се види да је миграција ишла тим правцем. С друге стране поставља се питање да ли су можда Бојки народ којем је временом наметнут назив "Срби" од стране Срба (Лужичана) и који су то име понели са собом на Балкан.
Да није ове прве две Порфирогенитове реченице, било би занимљиво довести сеобу Срба из источног правца, због града-области Србије (Сервије) код Солуна, јер су остале области у непосредној близини насељене и осталим словенским племенима који су дошли том источном рутом.

Што се генетике тиче, као што рече Небијша, имамо жариште РН908, које представља српске земље из раног средњег века. РН908 као део гране Ѕ17250, је обитавао на истом простору један временски период, па је и логично да је на том простору и остао један његов део, који данас препознајемо пре свега у тим источним областима Балкана. Али сигурно главни и већи део се у једном моменту одвојио и кренуо ка западу. Ја сам поменуо као могућност покрете Алана почетком V века, али сам више за каснију варијанту и покрете Словена, где у се Бојки/Срби населили и временом  преузевши име од околних словенских племена Срба, који су вероватно чинили савез и који за своје име могу захвалити Аланима и њиховом продору на запад 406. године. Ту су Алани са Вандалима и Свевима (који свој назив такође могу дуговати њима) кренули даље на југозапад. Све показује да је то племе које је носило мутацију РН908, било заиста кохерентно, крвно повезано, затворено за странце, битно свим јачим играчима тога времена и да се као такво "у пакету" населило у новој отаџбини.
 

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #442 послато: Мај 20, 2017, 04:00:49 поподне »
Осврнуо бих се на тренутак на DАI од Константина Порфирогенита. Цар Константин Порфирогенит се налазио на извору информација

Добро jе познато да се Порфирогенит бави и доласком Хрвата. Поставла се питање коjе хаплогрупе би требало да су дошле са њима?

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #443 послато: Мај 20, 2017, 04:14:53 поподне »
Имам једну молбу!
Може ли неко (било би најбоље што више вас) да одгледа ово https://youtu.be/HId1HJkj1UI?t=2m53s   али хладне главе и на тенане.
Појављује се покојни Ђорђе Јанковић, кога сам изузетно ценио.
Кад одгледате волео бих да оставите коментаре.
« Последња измена: Мај 20, 2017, 04:16:56 поподне Свевлад »

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #444 послато: Мај 20, 2017, 04:23:40 поподне »
Имам једну молбу!
Може ли неко (било би најбоље што више вас) да одгледа ово https://youtu.be/HId1HJkj1UI?t=2m53s   али хладне главе и на тенане.
Појављује се покојни Ђорђе Јанковић, кога сам изузетно ценио.
Кад одгледате волео бих да оставите коментаре.

Остављам коментар о сличности винчанског писма са ћирилицом, пошто ће на генетску везу остали форумаши врло брзо осути паљбу.

Био сам прошле године у Винчи са групом колега и слушао предавања човека главног за тај локалитет. Човек је рекао: "Винчанско писмо се не може уопште сматрати писмом. То је претеривање. Ради се само о неким знаковима, али писмо није." Толико о вези са ћирилицом.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #445 послато: Мај 20, 2017, 04:25:33 поподне »
Остављам коментар о сличности винчанског писма са ћирилицом, пошто ће на генетску везу остали форумаши врло брзо осути паљбу.

Био сам прошле године у Винчи са групом колега и слушао предавања човека главног за тај локалитет. Човек је рекао: "Винчанско писмо се не може уопште сматрати писмом. То је претеривање. Ради се само о неким знаковима, али писмо није." Толико о вези са ћирилицом.
Је си ли одгледао клип?

Овде има ствари које званична историја не може да објасни.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #446 послато: Мај 20, 2017, 04:32:46 поподне »
Добро jе познато да се Порфирогенит бави и доласком Хрвата. Поставла се питање коjе хаплогрупе би требало да су дошле са њима?

Пpичa o Xpвaтимa je пoдpoбниje нaпиcaнa и зa Пopфиpoгeнитoв извop je имaлa вeћу вaжнocт oд Cpбa. Oн кaжe дa cу дoшли пpe Cpбa у Дaлмaциjу, у вpeмe кaдa cу je Aвapи oпуcтoшли и дa cу paтoвaли кao фeдepaти Визaнтиje пpoтив Aвapa. Taкoђe пpвo идe пpичa o Xpвaтимa пa o Cpбимa. Кacниjи извopи, пoпут Cкилицe (XI вeк), знaли cу дa кaжу "Cpби кojи ce Xpвaтимa нaзивaшe" или "Xpвaти кojи ce и Cpбимa нaзивaшe".

Иaкo cмo гoвopили o oнoj кapпaтcкo-дaлмaтинcкoj R1a кao "cтapoxpвaтcкoj" гpaни, нe биx иcкључиo дa je дoбap пocтoтaк PH908 биo и кoд cтapиx Xpвaтa. Jep пo cвeму cудeћу Cpби и Xpвaти cу били дeo jeднoг плeмeнcкoг caвeзa, нajпpe у cлужби Aвapa, a пoтoм Визaнтиje.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #447 послато: Мај 20, 2017, 04:42:21 поподне »
Добро jе познато да се Порфирогенит бави и доласком Хрвата. Поставла се питање коjе хаплогрупе би требало да су дошле са њима?

Мислим да треба погледати генетску слику области у које су се стари Хрвати повлачили пред најездом Турака. То евентуално може дати одговор на ово питање. Имамо и у пројекту неколико Градишћанских Хрвата, затим доста Хрвата са острва, а постоји и једно истраживање за Хрвате из Приморско-горанске жупаније.

Ово су резултати. Не постоји маркер 448, па не знамо колика је заступљеност I2-PH908 у овкиру ових 20-ак% I2a.

R1a - 28.7%
I2a Din. - 21.8%
R1b - 11.9%
I1 - 9.9%
E1b - 9.9%
J2b - 5%
G2 - 2%
N1a - 2%
I2-M223 - 2%
T - 2%
J2a - 1%
L - 1%
D1a - 1%
I2a L38 - 1%
H - 1%



Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #448 послато: Мај 20, 2017, 10:28:59 поподне »
Пpичa o Xpвaтимa je пoдpoбниje нaпиcaнa и зa Пopфиpoгeнитoв извop je имaлa вeћу вaжнocт oд Cpбa. Oн кaжe дa cу дoшли пpe Cpбa у Дaлмaциjу, у вpeмe кaдa cу je Aвapи oпуcтoшли и дa cу paтoвaли кao фeдepaти Визaнтиje пpoтив Aвapa. Taкoђe пpвo идe пpичa o Xpвaтимa пa o Cpбимa. Кacниjи извopи, пoпут Cкилицe (XI вeк), знaли cу дa кaжу "Cpби кojи ce Xpвaтимa нaзивaшe" или "Xpвaти кojи ce и Cpбимa нaзивaшe".

Иaкo cмo гoвopили o oнoj кapпaтcкo-дaлмaтинcкoj R1a кao "cтapoxpвaтcкoj" гpaни, нe биx иcкључиo дa je дoбap пocтoтaк PH908 биo и кoд cтapиx Xpвaтa. Jep пo cвeму cудeћу Cpби и Xpвaти cу били дeo jeднoг плeмeнcкoг caвeзa, нajпpe у cлужби Aвapa, a пoтoм Визaнтиje.

Морао сам прво мало да прочитам о тој грани. :) И одлично да јесам.
Ок, ту бих се сложио да се ради о популацији која се из области у једном периоду познатој као Бела Хрватска тзв западним правцем спустила на Балкан.

Две ствари везане за њу су упечатљиве:
1. Ова грана R1a преовлађује и код Словенаца и код Мађара. Како би то објаснио? Да ли су Словенци и Мађари уствари Хрвати или постоји неко друго објашњење?
2. Постоји јасан траг кретања ове гране. Од јужне Пољске, преко Паноније све до разних делова обале Јадрана. То је управо оно о чему сам писао пре 2 дана - ширење хаплогрупа није било дискретно од једне удаљене територије до друге са великом празнином између полазне области и одредишта, већ има постепеност и подсећа на дифузију.
Ако је судбина Срба и Хрвата била малтене иста у то време, зашто нема таквог трага за PH908? (тј ја верујем да га има само не тамо где већина гледа).
« Последња измена: Мај 20, 2017, 10:31:00 поподне Bane »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #449 послато: Мај 20, 2017, 10:31:18 поподне »
Ако је судбина Срба и Хрвата била малтене иста у то време, зашто нема таквог трага за PH908? (тј ја верујем да га има само не тамо где већина гледа).

Ђе??:)

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #450 послато: Мај 20, 2017, 10:39:53 поподне »
Ђе??:)

Ако сам у праву требало би да се временом појави ка правцу Исток-Североисток. Мислим да је разлог зашто се то сада не види мали број тестираних у Румунији.


Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #451 послато: Мај 21, 2017, 12:43:48 пре подне »




Ако је судбина Срба и Хрвата била малтене иста у то време, зашто нема таквог трага за PH908? (тј ја верујем да га има само не тамо где већина гледа).


Имa гa :)


Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #452 послато: Мај 21, 2017, 12:24:10 поподне »
https://youtu.be/WOk3YQDxodY                        koliko je ova verzija tacna, meni zvuci dosta verovatna, postoji li neki krucijalni konkretan argument da se to pobije? Preporucujem da se pogleda :)

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #453 послато: Мај 21, 2017, 12:40:02 поподне »
Koliko vidim jedan od argumenta protiv bi bili genetski nalazi iz vinče? Koliko je verovatno da su albanci dosli preko sicilije sa Djordjem Manijakom?

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #454 послато: Мај 21, 2017, 12:45:21 поподне »
https://youtu.be/WOk3YQDxodY                        koliko je ova verzija tacna, meni zvuci dosta verovatna, postoji li neki krucijalni konkretan argument da se to pobije? Preporucujem da se pogleda :)

Један савет: укратко напиши о чему се ради у емисији, јер сумњам да ће ико одгледати читавих сат времена.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #455 послато: Мај 21, 2017, 01:32:29 поподне »
Koliko vidim jedan od argumenta protiv bi bili genetski nalazi iz vinče? Koliko je verovatno da su albanci dosli preko sicilije sa Djordjem Manijakom?

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=183.0

Oвдe je oпшиpнo пиcaнo o Aлбaнцимa, пa aкo тe нe мpзи, ишчитaj...

Ван мреже Предраг56

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 432
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #456 послато: Мај 21, 2017, 01:38:44 поподне »
Koliko vidim jedan od argumenta protiv bi bili genetski nalazi iz vinče? Koliko je verovatno da su albanci dosli preko sicilije sa Djordjem Manijakom?

Ја одглeдао и одслушао, свe породично, до сада, па прeкидох.Мала пауза. Фини нeки човeк, овај гост у eмисији. И сви сe сложисмо, да ако изузмeмо гeнeтичку гeнeологију која јe врло eгзактна наука и своди сe врло и вeома на матeматику, а ту су могућe и манипулацијe (као и у свим сфeрама живота, па и  у науци) прича коју он излажe има нeку логику, а у најмањeм отвара многа питања (улога прeдања, митова и колeктивно нeсвeсног с јeднe  странe и јeзичких паралeла с другe странe).

 Али, волeо бих свакако да чујeм њeгово мишљeњe послe ових најновијих истраживања и датовања у контeксту  цeлe тeмe о којој јe говорио  а која сe своди на питањe у ширeм смислу чија јe праисторијска култура Балкана, а  ужeм смислу ко су били Илири, а  гост тврди да су то били Словeни који су у првим вeковима нашe  eрe позвали своју браћу Словeнe у помоћ,  тe да овдe и долази до спајања Р1а и И2а. 

Ја имам својe (врло слично оном којe износи овај гост Горан Шарић) руководeћи сe  срцeм односно унутрашњим осeћајeм, али и нeким од аргумeната којe он излажe, нe  свима наравно.

На другој тeми овдe сам (гдe су и обeлодањeни ти најновији рeзултати)  и поставио питањe на исту тeму -дилeму односно парадигму (из старогрчког παράδειγμα парáдеигма, састављено од παρὰ парà „поред“ и δεικνύµι деикнyми „показати“, „учини разумљивим“; плурал парадигме означава пример, узор, узорак , оцртавање, или предрасуду),на којe ми нико нијe одговорио од оних са овог форума који сe рачунају у зналцe овe тeмe, а посeбно гeнeтичкe гeнeологијe.

https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9F%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%B3%D0%BC%D0%B0

Ваљда сe рачуна да јe свe сада јасно послe ових најновијих испитивања.

Ипак, по мом суду, човeк нe би био човeк када вазда нe  би имао нeка питања, сумњe  (чији новци, тога и новчаник или чији новачник, тога и новци) и дилeмe. 
« Последња измена: Мај 21, 2017, 01:40:42 поподне P56 »

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #457 послато: Мај 21, 2017, 03:25:00 поподне »
Један савет: укратко напиши о чему се ради у емисији, јер сумњам да ће ико одгледати читавих сат времена.  :)
Covek je Hrvat , vrlo obrazovan istoricar, govori o tome da većeg dodeljavanja slovena nije bilo, zapravo da su Sloveni odavde, pritom izlaze pristojne dokaze za tvrdnje da su Sloveni =Iliri, govori o jeziku, genetici i sve oblasti pokriva. Takodje tvrdi da Albanci nisu Iliri, isprva je verovao u zvanicnu istoriju I zestoko je branio dok nije otkrio niz falsifikata u Vatikanu itd... Ukratko vrlo vazno bi bilo da svako pogleda:)

На мрежи Полић

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 587
  • I2-Y56203
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #458 послато: Мај 21, 2017, 03:30:39 поподне »
Covek je Hrvat , vrlo obrazovan istoricar, govori o tome da većeg dodeljavanja slovena nije bilo, zapravo da su Sloveni odavde, pritom izlaze pristojne dokaze za tvrdnje da su Sloveni =Iliri, govori o jeziku, genetici i sve oblasti pokriva. Takodje tvrdi da Albanci nisu Iliri, isprva je verovao u zvanicnu istoriju I zestoko je branio dok nije otkrio niz falsifikata u Vatikanu itd... Ukratko vrlo vazno bi bilo da svako pogleda:)
Погледао сам видео, и човек делује заиста елоквентан. Ја сам раније такође сматрао тачним мање више све што он овде говори, а и он излаже ствари на један веома приступачан начин.
О генетици није много говорио, то јест, није рекао ништа конкретно осим да је археогенетика показала да је цела Европа била насељена Словенима, што наравно није тачно. Што се лингвистичких доказа тиче, неке паралеле између словенских и осталих индоевропских језика он поставља као доказ да су те речи потекле из Словенског, што опет не мора да буде тачно. Рекао бих да се види утицај Кљосова на његово размишљање.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #459 послато: Мај 21, 2017, 03:32:35 поподне »
http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=183.0

Oвдe je oпшиpнo пиcaнo o Aлбaнцимa, пa aкo тe нe мpзи, ишчитaj...
pretresao sam tu temu 2 puta, ali nema konkretnog odgovora. Ja ipak savetujem svima da pogledaju onaj video, mislim da je to jedno od boljih tumacenja sa pristojnim dokazima koje sam cuo do sada. Ima Jos jedan video doticnog gospodina, ukratko Goran Šarić, pa pogledajte.