Аутор Тема: Генетичко поријекло Срба  (Прочитано 455558 пута)

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 909
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
« Последња измена: Новембар 12, 2022, 09:30:04 поподне НиколаВук »
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1481 послато: Новембар 12, 2022, 01:21:22 пре подне »
Било би интересантно сазнати колико се тај источноромански клин као такав могао одржати међу Словенима. С обзиром на стари аутосомални резултат оног Македонца, није искључено да су и они рано дошли у додир са "источнобалканским" Словенима, па да су као такви на крају ушли у српски корпус. Много ми је то логичније, да је долазило до стапања на тај начин, него да су у касном средњем веку као Романи узимали српско име, у време када у неку руку већ постоје "национални" идентитети (наравно не у овом облику као данас).

Свакако, било је романских енклава које су се одржале све до касног средњег века, што се може пратити и у изворима. Више мислим на неку општу масу.

Што се тиче староседелаца провинције Далмације, требало бих најпре тражити у припадницима J2b-L283, али и кроз припаднике неких R1b грана.

И ја сам управо таквог мишљења.

Мислим да су за ово романско становништво у почетку типичне хаплогрупе биле не толико Е-В13, већ Ј2а, Ј2б2 и Р1б-источна. То се може видјети види из резултата Цинцара, и донекле Румуна.

Чини се да негдје у 9./10. вијеку ту долази једно изразито Словенско становништво код којег доминира И2а, Р1а, Е-В13, назовимо их прото-Шопи, и дио ових Романа потискују на сјевер у Влашку и на југ у Македонију, а дио асимилују и преузимају доста утицаја од њих (језичних, али и начин живота у катунима)

Управо из тог раздобља имамо прве историјске записе који помињу Влахе у Влашкој и Македонији.

Мислим да би и Васојевићи и Кричи могли бити старосједиоци западног балкана, иако нису ј2б2.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1482 послато: Новембар 12, 2022, 02:58:17 пре подне »
1)први талас јужних Словена (500.-600.)
То су они који долазе прије Срба и Хрвата, насељавају централни и источни Балкан, али археологија показује да мањи дио одлази и на запад.

нпр.
http://www.promacedonia.org/en/zvwas/zvwas_2.htm#2
As an example we can cite investigations carried out in 1966 near the village of Mušiči on the banks of the Drina. In the ruins of a Roman villa simple semi-subterranean dwellings of oval shape were dug up with sherds from the sixth to seventh century, revealing an undeniably eastern origin.

2)каснија кретања централнобалканских словена (800.-900.)
нпр.
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%83%D0%B4%D1%83%D1%88%D1%87%D0%B0%D0%BD%D0%B8

Из поменутих Ајнхардових „Анала“ види се да је племе Гудушчана пребегло пред Бугарима у подручје Либурније и Далмације

3)Богумили (900.-1200.)
њихова религија се шири из Бугарске и Македоније у Рашку, затим су били протјерани у Босну.

https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D0%B3%D1%83%D0%BC%D0%B8%D0%BB%D0%B8_%D1%83_%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%9A%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%BE%D1%98_%D0%A1%D1%80%D0%B1%D0%B8%D1%98%D0%B8

4)Власи средњовјековне Србије (1100.-1300.)
https://core.ac.uk/download/pdf/197910206.pdf

Najranije znane vlaške populacije u Srbiji, one iz kasnog 12. st., treba zamišljati kao raspršene po dijelovima
današnjeg Kosova (posebno zapadnog dijela, tj. Hvosna),156 zatim južne i jugoistočne Srbije,

možda i po dijelovima krajnjeg sjevera Albanije (na samoj granici s Kosovom, sjeverno od
Drima), te po krajnjem sjeverozapadu Makedonije.157 Upravo su iz tih istočnih i jugoistočnih
dijelova ranonemanjićke Srbije Vlasi postupno kretali, pod okolnostima o kojima će biti
riječi, prema zapadu
.

Мене занимају јер сам и сам такав случај, али немамо ништа што би ми указивало на даље словенско порекло моје подгране.
« Последња измена: Новембар 12, 2022, 03:00:18 пре подне НикПав »

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1483 послато: Новембар 12, 2022, 05:33:04 пре подне »
И ја сам управо таквог мишљења.

Мислим да су за ово романско становништво у почетку типичне хаплогрупе биле не толико Е-В13, већ Ј2а, Ј2б2 и Р1б-источна. То се може видјети види из резултата Цинцара, и донекле Румуна.

Чини се да негдје у 9./10. вијеку ту долази једно изразито Словенско становништво код којег доминира И2а, Р1а, Е-В13, назовимо их прото-Шопи, и дио ових Романа потискују на сјевер у Влашку и на југ у Македонију, а дио асимилују и преузимају доста утицаја од њих (језичних, али и начин живота у катунима)

Управо из тог раздобља имамо прве историјске записе који помињу Влахе у Влашкој и Македонији.

Мислим да би и Васојевићи и Кричи могли бити старосједиоци западног балкана, иако нису ј2б2.

Mogu li da se izdvoje grane belih Srba i eventualno da se vidi gde  i u kojim regionima ih ima najviše?

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1114
  • I2-PH908>Y56203
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1484 послато: Новембар 12, 2022, 07:03:53 пре подне »
Ne, nisu svi Jevreji, ako su neki Jevreji u toj podgrani. Slavofoni Grci iz Pele sigurno nisu Jevreji.
Pre ce biti da ova podgrana nije ucestvovala u etnogenezi Srba, a ne Slovena.
Ta tvrdnja o jevrejskom poreklu je bila jedan od stubova bastarnske hipoteze, ali to je klimav stub.

Slažem se.

Nego, ako se slepo drzimo Porfirogenita, zar Porfirogenit ne kaze da su se Srbi izmesali sa ostalim robovima tj da se radi o smesi naroda? Pretpostavlja se da su ti ostali paleobalkanskog porekla? Ako nisam dobro razumeo slobodno me ispravi.
Ako je stvar takva, onda paleobalkanske grane kod nas gotovo od starta imaju jasan kontakt sa srpskim indentitetom, ili barem dobar deo njih.
« Последња измена: Новембар 12, 2022, 07:09:15 пре подне barbarylion »

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1485 послато: Новембар 12, 2022, 07:22:32 пре подне »
Slažem se.

Nego, ako se slepo drzimo Porfirogenita, zar Porfirogenit ne kaze da su se Srbi izmesali sa ostalim robovima tj da se radi o smesi naroda? Pretpostavlja se da su ti ostali paleobalkanskog porekla? Ako nisam dobro razumeo slobodno me ispravi.
Ako je stvar takva, onda paleobalkanske grane kod nas gotovo od starta imaju jasan kontakt sa srpskim indentitetom, ili barem dobar deo njih.
Ona populacija koja je prezivela Gote i Justinijanovu kugu utopila se u brojcano nadmocnija slovenska plemena. Od tih slovenskih plemena najdominantnija su zavladala ostalima i rezultat vidimo danas.
U Cudima Svetog Dimitrija je navedeno koja su plemena stigla prva, kako i gde su osvajali, kako su se zvali, ko su im bile vodje.
https://en.wikipedia.org/wiki/Miracles_of_Saint_Demetrius
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 965
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1486 послато: Новембар 12, 2022, 08:38:41 пре подне »
Ne znam za Rumune, mi kažemo dubrava. Padura je planina, njegrišor znači crnpurast čovek.

Да, за Дубраву сте у праву, дуб је храст у много словенских језика и то је очигледно словенска реч, која је само ушла у румунски језик.

А за падура и његришор? Нисам разумео, у  ком језику се тако каже "планина" и "црнпурасти човек"? Негро вуче на латински, а у Негришорима заиста јесу ископани надгробни споменици са латинским натписима, што сведочи да се ради о старом насељу.
« Последња измена: Новембар 12, 2022, 08:50:06 пре подне Драган Обреновић »

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1487 послато: Новембар 12, 2022, 08:41:23 пре подне »
Да, за Дубраву сте у праву, дуб је храст у много словенских језика и то је очилегно словенска реч, која је само ушла у румунски језик.

А за падура и његришор? Нисам разумео, у  ком језику се тако каже "планина" и "црнпурасти човек"? Негро вуче на латински, а у Негришорима заиста јесу ископани надгробни споменици са латинским натписима, што сведочи да се ради о старом насељу.

Код нас доле на југу има село Дубрава уз коју су блиска нека друга села, као мој Бучумет за који се каже да је име влашког порекла.

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1488 послато: Новембар 12, 2022, 08:53:38 пре подне »
Да, за Дубраву сте у праву, дуб је храст у много словенских језика и то је очигледно словенска реч, која је само ушла у румунски језик.

А за падура и његришор? Нисам разумео, у  ком језику се тако каже "планина" и "црнпурасти човек"? Негро вуче на латински, а у Негришорима заиста јесу ископани надгробни споменици са латинским натписима, што сведочи да се ради о старом насељу.

Нисам стручан али из влашких песама као што су In padure la Gornjana мислим да је то шума или гора по влашки. По некој аналогији постоје пећине и врхови на истоку са придевом Њагра (као Кулмеа Њагра, Тилва Њагра,  Пјатра Њагра (Црна Стена) итд). Њагра је црна по влашки.
« Последња измена: Новембар 12, 2022, 08:57:17 пре подне НикПав »

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1489 послато: Новембар 12, 2022, 09:03:16 пре подне »
Да, за Дубраву сте у праву, дуб је храст у много словенских језика и то је очигледно словенска реч, која је само ушла у румунски језик.

А за падура и његришор? Нисам разумео, у  ком језику се тако каже "планина" и "црнпурасти човек"? Негро вуче на латински, а у Негришорима заиста јесу ископани надгробни споменици са латинским натписима, што сведочи да се ради о старом насељу.

Па у влашком, човек очигледно прави отклон од румунског, као да је кинески за Влахе.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1490 послато: Новембар 12, 2022, 09:39:08 пре подне »
Мене занимају јер сам и сам такав случај, али немамо ништа што би ми указивало на даље словенско порекло моје подгране.

Да, твоја грана се добро уклапа у ова кретања, вјероватно је у почетку била предсловенска грана која је асимилована у Тимочане или сродно племе, а затим се један њен огранак кретао према западу.

edit:Сад сам се сјетио шта си још причао о свом поријеклу, могуће је и да су једно вријеме боравили у неком подручју близу Албанаца и стапали се с њима, па се онда опет удаљили од њих, ништа чудно.

углавном могуће је кретање Шоплук>Брда>Шумадија

« Последња измена: Новембар 12, 2022, 09:47:37 пре подне Никац »

Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1491 послато: Новембар 12, 2022, 09:52:12 пре подне »
Да, твоја грана се добро уклапа у ова кретања, вјероватно је у почетку била предсловенска грана која је асимилована у Тимочане или сродно племе, а затим се један њен огранак кретао према западу.

edit:Сад сам се сјетио што си још причао о свом поријеклу, могуће је и да су једно вријеме боравили у неком подручју близу Албанаца и стапали се с њима, па се онда опет удаљили од њих, ништа чудно.

углавном могуће је кретање Шоплук>Брда>Шумадија

То је и моја теорија Никац, ја не могу да објасним све Тријепше, Хоте, Клименте, Шестане и Гусињане и што је интересантно Куче, али само муслимане, што нам се лепе као аутосомална поклапања по очевини (тестирао сам и бабу па могу да одвојим ко одакле долази). Изгледа да су они у неком моменту ушли у неке, вероватно брачне везе са њима и можда чак и попримили њихов идентитет, ако је судећи по причи коју ми је деда причао. И тако је остало то сећање да смо Шиптари пореклом, иако ништа по Y не упућује на то.
« Последња измена: Новембар 12, 2022, 09:54:56 пре подне НикПав »

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1492 послато: Новембар 12, 2022, 10:12:42 пре подне »
Било би интересантно сазнати колико се тај источноромански клин као такав могао одржати међу Словенима. С обзиром на стари аутосомални резултат оног Македонца, није искључено да су и они рано дошли у додир са "источнобалканским" Словенима, па да су као такви на крају ушли у српски корпус. Много ми је то логичније, да је долазило до стапања на тај начин, него да су у касном средњем веку као Романи узимали српско име, у време када у неку руку већ постоје "национални" идентитети (наравно не у овом облику као данас).

Свакако, било је романских енклава које су се одржале све до касног средњег века, што се може пратити и у изворима. Више мислим на неку општу масу.

Што се тиче староседелаца провинције Далмације, требало бих најпре тражити у припадницима J2b-L283, али и кроз припаднике неких R1b грана.

Волио бих прочитати о овоме. Нажалост наилазим на доста непоузданих извора и манипулисања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1493 послато: Новембар 12, 2022, 11:21:33 пре подне »
Волио бих прочитати о овоме. Нажалост наилазим на доста непоузданих извора и манипулисања.

Углавном су такви закључци формирани на основу личних имена из разних дефтера с краја 15. века. То може и не мора бити неки доказ, пошто се код Влаха могу јављати и имена са словенском основом, као што се потврђено међу српским племенима јављају имена са влашком основом.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1494 послато: Новембар 12, 2022, 04:43:51 поподне »
Углавном су такви закључци формирани на основу личних имена из разних дефтера с краја 15. века. То може и не мора бити неки доказ, пошто се код Влаха могу јављати и имена са словенском основом, као што се потврђено међу српским племенима јављају имена са влашком основом.

Па да, стара румунска имена су била изразито словенска, с коријенима рад -, влад -, благ-, и тако даље.
То не мора значити да су познавали неки словенски језик, или разумјели значење свих ових имена.
Него су Власи и дио јужних Словена дуго времена били у суживоту и контаку, и развили заједнички фонд имена.

Неки ваљан доказ би био нпр. онај запис молитве оче наш на истрорумунском са острва Крк, по чему знамо да се тај језик некада говорио и тамо.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1495 послато: Новембар 12, 2022, 09:34:26 поподне »
Код нас доле на југу има село Дубрава уз коју су блиска нека друга села, као мој Бучумет за који се каже да је име влашког порекла.

Да, "бучум" је бубањ на румунском.
Чињеницама против самоувереног незнања.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1496 послато: Новембар 12, 2022, 09:39:57 поподне »
Волио бих прочитати о овоме. Нажалост наилазим на доста непоузданих извора и манипулисања.

Углавном је у питању лингвистичка литература. Павле Ивић, Александар Лома, о источнороманским дијалектизмима у средњоштокавским дијалектима је писао и Окука.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1497 послато: Новембар 12, 2022, 10:47:22 поподне »
Да, "бучум" је бубањ на румунском.

бучум је "рикало" или "алпски рог", овај инструмент:


На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8528
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1498 послато: Новембар 12, 2022, 11:11:44 поподне »
бучум је "рикало" или "алпски рог", овај инструмент:



Да, моја грешка, рог а не бубањ
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1944
  • G2a-FT221531
Одг: Генетичко поријекло Срба
« Одговор #1499 послато: Новембар 13, 2022, 12:16:36 пре подне »
Волио бих прочитати о овоме. Нажалост наилазим на доста непоузданих извора и манипулисања.
Углавном је у питању лингвистичка литература. Павле Ивић, Александар Лома, о источнороманским дијалектизмима у средњоштокавским дијалектима је писао и Окука.
Додао бих и дело Тибора Живковића ''Словени и Ромеји''. У пар наврата се дотиче тих централнобалканских енклава, највише око 125. странице.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор