Аутор Тема: Ретко име  (Прочитано 104563 пута)

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1673
  • I-A1328
Одг: Ретко име
« Одговор #440 послато: Јануар 21, 2021, 01:59:34 поподне »
осим имена Рајан и Брајан међу херцеговачким Власима постојаше и име катуна ПРИМИЛОВИЋ Име Примило делује (из наше садашњице) словенско-србско, али по Др. Ради Варги - Примило је келтско име

Others, such as Prima/Primus (though Holder notices only the forms Primiacus, Primiciacus, Primillo, Primuliacus Quintus/Quinta, names that represent a ordinal numeral in Latin, to sum it up, appear with a great predominance in the Celtic provinces of the Empire, proving a liking of these inhabitants for them or possibly a pre-existent tradition. Of course, in this case of the Celtic-root names, with a specificity more accurate than that of the Greek and Latin names;

https://www.academia.edu/212907/The_peregrine_names_from_Dacia

узгред трећина перегринских имена римске Дакије је келтског порекла

Примил, као и Придраг и сл. су босански или западнохерцеговачки облици имена Премил, Предраг. И дан данас се у средњој Босни и по западној Херцеговини ма и међу ијекавцима често чује при- намјесто пре-.
Да се не понављам за честитим НиколаВук-ом, он је то лијепо објаснио.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ретко име
« Одговор #441 послато: Јануар 21, 2021, 03:11:49 поподне »
Нека од њих апсолутно звуче српски,Брајехна примјера ради ни у траговима...

Није баш тако. Основа речи је брај-, изведено од речи брат, а наставак -ехна је облик некада честог именског наставка код нас -хна, који чешће срећемо у облику -ихна, као у именима Војихна, Озрихна, итд. Касније се глас Х изгубио, па имамо облике Озрина, Војина, Брајина.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1673
  • I-A1328
Одг: Ретко име
« Одговор #442 послато: Јануар 21, 2021, 04:00:12 поподне »
Није баш тако. Основа речи је брај-, изведено од речи брат, а наставак -ехна је облик некада честог именског наставка код нас -хна, који чешће срећемо у облику -ихна, као у именима Војихна, Озрихна, итд. Касније се глас Х изгубио, па имамо облике Озрина, Војина, Брајина.

Баш тако. Исто како је некада било лагахно али сада то говоре лагано. (Још је много ријечи у којима се, иако по поријеклу неправилно, испушта х; такве су лопта и лабав, гдје треба хлопта и хлабав, а како говоре још само у муслимани у средњој Босни)
Ово -ихна је заправо спој двију морфема; прва -их (< ых  < ух < уш), а у женском роду уш- находи се и у другим словјенским језицима, особито русском;
Будући да је свако прасловјенско х* по поријеклу настало из ш*, нериједко се још виде двојаки облици у једном те истом коријену или истој морфеми но у разном звучном окружењу, хвљити - шврљити, ход ( < шад) но шьлъ (шедл), слаб но хлабав (< шлабав), мал > малиша но малихна.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Симеон Волос

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 122
Одг: Ретко име
« Одговор #443 послато: Јануар 21, 2021, 04:27:43 поподне »
Сада би било превише да и даље инсистирам на овој теорији... :) Барем док се не појави неки историјски запис који би ишао у прилог свему што сам писао.А јако мале шансе за то. Сигуран сам да је и међу Власима на овим просторима могло бити ових имена јер су била популарна у то доба али ако званична наука даје јако мале шансе да је то било посредством Келта онда би та имена очигледно позајмљивали од Срба.Ма колико нам из ове перспективе чудно дјеловало то су изгледа заиста била наша средњовековна имена.

Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Ретко име
« Одговор #444 послато: Јануар 22, 2021, 05:05:36 поподне »

Душан > Дуја, Дука

Од овакових имена одмијела настала су презвишта Ђујић, Ђукић, Микић, Мијић, Цвијић, Грујић, Дујић, Дукић, Брајић, Рајић и тако редом истим кројем.

Корисно! Етимологију неких презимена ( Хрњић, Пелемиш, Балз(ц)ано, Галић) сам открио  али Дукић не.

У Бијељини је било доста Дукића, који су сви муслимани, али  никада нисам претпоставио да је коријен Душан. Дакле, Дујо је и Дује (Крстуловић - кошарка), као и презиме Дујковић (Иван-голман). Код нас је Душан углавном Дуле, а понекад и Дућо.

Е да, само код муслимана из Јање сам чуо ријеч ХЛОПТА.

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1673
  • I-A1328
Одг: Ретко име
« Одговор #445 послато: Јануар 22, 2021, 06:55:40 поподне »
Корисно! Етимологију неких презимена ( Хрњић, Пелемиш, Балз(ц)ано, Галић) сам открио  али Дукић не.

У Бијељини је било доста Дукића, који су сви муслимани, али  никада нисам претпоставио да је коријен Душан. Дакле, Дујо је и Дује (Крстуловић - кошарка), као и презиме Дујковић (Иван-голман). Код нас је Душан углавном Дуле, а понекад и Дућо.

Е да, само код муслимана из Јање сам чуо ријеч ХЛОПТА.

Па да, није лагко видјет ту везу.

Да, (х)лопта је предмет који се хлопа, бије, млати; Назив потиче од старе словјенске народне игре сличе бејзболу или крикету;

https://ru.m.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B0%D0%BF%D1%82%D0%B0

Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Ретко име
« Одговор #446 послато: Јануар 22, 2021, 06:59:34 поподне »
Па да, није лагко видјет ту везу.

Да, (х)лопта је предмет који се хлопа, бије, млати; Назив потиче од старе словјенске народне игре сличе бејзболу или крикету;

https://ru.m.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B0%D0%BF%D1%82%D0%B0
Мислиш ли на "клис"?

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1673
  • I-A1328
Одг: Ретко име
« Одговор #447 послато: Јануар 22, 2021, 07:34:45 поподне »
Мислиш ли на "клис"?

Да, у нас то зову клис а у Карпатима и даље х(лопта), а Мађари кажу лабда. А прави стари назив за округло тијело био је меч (męč). Ту ријеч су покупили Власи од Прасловјена па кажу Власи "минћ", а ми од каравлашких цигана који су израђивали ковине, посуду и накит за влахе покупили ријеч минћуша, па се тако добацујемо ријечима.
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Ретко име
« Одговор #448 послато: Јануар 22, 2021, 07:48:16 поподне »
Да, у нас то зову клис а у Карпатима и даље х(лопта), а Мађари кажу лабда. А прави стари назив за округло тијело био је меч (męč). Ту ријеч су покупили Власи од Прасловјена па кажу Власи "минћ", а ми од каравлашких цигана који су израђивали ковине, посуду и накит за влахе покупили ријеч минћуша, па се тако добацујемо ријечима.
Руси користе реч"мјач"  за лопту,то знам. За карпатско-влашке изразе сам лаик и вјерујем ти на ријеч. А про по наших крајева, убицираћу те кад тад🙂 а чини ми се да си неђе узводно😎

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Ретко име
« Одговор #449 послато: Јануар 29, 2021, 07:35:34 поподне »
Мени јако необично женско име Лефтерија

Ван мреже Nenad M

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 260
  • YDNA J2b1-Y22063+ mtDNA H6b1
Одг: Ретко име
« Одговор #450 послато: Јануар 29, 2021, 07:49:47 поподне »
Мени јако необично женско име Лефтерија
Највероватније од грчког имена Елефтерија.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Ван мреже НикПав

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 511
  • Y: E-BY148067 Никољдан Y (M): E-FT61303 Јовањдан
Одг: Ретко име
« Одговор #451 послато: Фебруар 01, 2021, 05:13:40 пре подне »
Нека занимљива имена која сам сретао истражујући мајчину страну фамилије (ЈИ Србија и данашња ЈЗ Бугарска):
Струма, Звезда, Китан и Китана, Русија, Краљица, Ђурђелена, Стоил. Ова имена почетком XX века већ нестају из родослова.
Занимљиве су ми и неке форме познатих имена као Микаил и Антанас.

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Ретко име
« Одговор #452 послато: Фебруар 01, 2021, 06:47:30 пре подне »
Ђурђелена од наведених је посебно занимљива, као да је сачињена од Ђурђа +Јелена (Елена)

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Ретко име
« Одговор #453 послато: Фебруар 01, 2021, 06:48:21 пре подне »
Највероватније од грчког имена Елефтерија.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
Онда је у преводу Слободанка

Ван мреже Александра

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 37
Одг: Ретко име
« Одговор #454 послато: Август 08, 2021, 07:05:13 поподне »
Поштовани, да ли је неко чуо за оваква имена: Ђорго, Вела, Џуна, Векослав, Пота, Бога, Спас ?
Наиме ради се о именима у породичном стаблу која су ми чудна,породично стабло које иде до седам генерација уназад ( мушка старана по мојој мајци) околина Пирота. Иначе да додам ако ишта значи, тестирани из те породице (мој деда) Вукадин Младеновић носи хаплогрупу И2а1б3.

Ван мреже Александра

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 37
Одг: Ретко име
« Одговор #455 послато: Август 08, 2021, 07:19:49 поподне »
Занимају ме искуства људи који су истраживали и правило своје породично стабло. Да ли се дешавало да отац , син и унук имају исто крштено име, конкретно име Михаил(о)? Говоримо о периоду пре 250-200 година и о српској породици. Да ли осим тога да је у тој породици име било популарно постоји још нека могућност односно разлог за овако нешто? Притом за последња два Михаила разлог давања имена није рођење на Аранђеловдан док за првог то не могу да тврдим..

Знам да касним са одговором али сам одлучила да ипак нешто напишем. Ја у породици са очеве стране имам баш тај случај где се име Михаило баш тако и давало нпр прадеда ми је Михаило и Чукундеда ми је Михаило. Они су из Касторије ( данашња Грчка ) и давано са наменом увек исто због рата, у то време су се на тај начин радиле малверзације како би се сачувао нечији живот ( барем је код нас у тој породици тај разлог био ).

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Ретко име
« Одговор #456 послато: Август 08, 2021, 08:04:05 поподне »
Поштовани, да ли је неко чуо за оваква имена: Ђорго, Вела, Џуна, Векослав, Пота, Бога, Спас ?
Наиме ради се о именима у породичном стаблу која су ми чудна,породично стабло које иде до седам генерација уназад ( мушка старана по мојој мајци) околина Пирота. Иначе да додам ако ишта значи, тестирани из те породице (мој деда) Вукадин Младеновић носи хаплогрупу И2а1б3.

Вела би могла бити Велинка од мила. Векослав је шире можда познатије у својој ијекавској верзији као Вјекослав. Ђорго је вероватно у вези са Јорго, именом од кога су настала презимена Јорга и Јорговић. У Београду је током 19. века живео литограф Мирослав Јорговић о коме се данас готово ништа не зна. Изрезао је неколико важних карата и мањи број повеља и диплома. Име Џуна би могло бити у вези са именом мушким именом Жун, уз које је вероватно постојала и женска верзија имена, Жуна, и од којега је настало презиме Жунић. Могуће да је и лично име Џуна заправо варзијација имена Жуна. Преостала три имена делују као скраћене верзије имена као Богосав, Спасоје и сл. Једино име Пота, немам идеју од чега је могло настати? Вероватно ће неко други знати.



Ван мреже Александра

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 37
Одг: Ретко име
« Одговор #457 послато: Август 08, 2021, 09:24:03 поподне »
Хвала пуно на одговору! Баш сам била збуњена када сам од деде добила тај родослов.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Ретко име
« Одговор #458 послато: Март 30, 2022, 08:26:46 поподне »
Амико, видео сам и раније ова тумачења презимена Лаудановић, о влашком пореклу. Но, она везују србијанске Лаудановиће за источну Србију. Али, ови које поменух, а знам још једну породицу која нема везе (бар не да знају) с породицом моје бивше колегинице, које носе то презиме, али - и једни и други су из западне Србије (Таковски крај).

Оно што морам истаћи и код једних и код других је изразито светла комплексија (плава коса, плаве очи, ружичаст тен). Не тврдим ништа овом констатацијом, само је истичем као детаљ.
Управо причам са једним Вучићевићем (Оклетац, Бајина башта, Ђурђевдан) који има предање о старом презимену Лаудановић.
Каже да Лаудановићи имају огранке Вучићевић, Обрадиновић и Ранић.

Ако неко зна више молим вас да напише. Хвала.
« Последња измена: Март 30, 2022, 08:28:47 поподне Милан Петровић »
Догодине у Холштајну!

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Ретко име
« Одговор #459 послато: Март 30, 2022, 08:35:45 поподне »
Управо причам са једним Вучићевићем (Оклетац, Бајина башта, Ђурђевдан) који има предање о старом презимену Лаудановић.
Каже да Лаудановићи имају огранке Вучићевић, Обрадиновић и Ранић.

Ако неко зна више молим вас да напише. Хвала.

Учесник у Лаудановом рату. Или досељеника после тог рата. Па га прозвали Лаудановић. Претпостављам