Аутор Тема: Феномен профилисаних родова са "изгубљеном матицом"  (Прочитано 7110 пута)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Феномен профилисаних родова са "изгубљеном матицом"
« послато: Децембар 26, 2018, 09:08:00 поподне »
На овој теми можемо дискутовати о родовима који се на одређеном подручју, по предању, јављају као исељеници из неке области али их у матичној области нема или у њој нису још увек пронађени (што посебно долази до изражаја код области које су недавним подухватима добро истражене, као што је нпр. Херцеговина). Разлози због којих долази до овакве ситуације могу бити различити, ја ћу навести оне који су по мени најочигледнији:

1) предање о пореклу је тачно, род је у прошлости заиста живео на матичном подручју али се временом цео раселио и/или изумро те сада ни један његов припадник не живи у матици;
2) предање о пореклу је нетачно/преузето од другог рода, род је заправо стариначки на подручју на којем по предању представљају исељенике или се на то подручје доселио из другог правца;
3) род и даље постоји у матици у смањеном броју, те у досадашњим тестирањима још увек није пронађен.

Ако се род не јавља у претпостављеној матици и поред интензивног тестирања те се на основу тога може са великом дозом сигурности извести закључак да он тамо не постоји, тешко је доказати да ли такав род може да се подведе под први или други сценарио. У сваком случају, засад сам приметио да постоје два таква рода, један је помињао Селаковић на теми "Јовањштаци R1a>Y2902":

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=3791.0

...док је други J2a-M410>PF5008 род из западне Србије и Шумадије који углавном слави Св. Јована Милостивог а по предању је пореклом из Херцеговине (где још увек није пронађен), недавно смо имали резултат Савића из Злакуса који додуше слави Аранђеловдан:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=391.msg105770#msg105770

Сигурно има још оваквих родова па их слободно можете овде набројати, како бисмо у будућности могли да испратимо да ли се њихова ситуација променила, тј. да ли су генетски потврђени у матици из које су се по предању иселили или пак не.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Феномен профилисаних родова са "изгубљеном матицом"
« Одговор #1 послато: Децембар 26, 2018, 09:27:07 поподне »
Одлична тема!

Овде се према помену у Дечанској хрисовуљи из 1330. уклапају Зорићи који су I2-PH908. Претпоставља се да су напустили село Грмочел које се налазило у Ратишевском катуну недуго после Косовске битке 1389. и отишли у правцу Војводства Светог Саве. Касније су забележени Зорићи у околини Гацка.

Колико знам, потомци Зорића нису пронађени у области Дечана.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Феномен профилисаних родова са "изгубљеном матицом"
« Одговор #2 послато: Децембар 26, 2018, 09:53:25 поподне »
Одлична тема!

Овде се према помену у Дечанској хрисовуљи из 1330. уклапају Зорићи који су I2-PH908. Претпоставља се да су напустили село Грмочел које се налазило у Ратишевском катуну недуго после Косовске битке 1389. и отишли у правцу Војводства Светог Саве. Касније су забележени Зорићи у околини Гацка.

Колико знам, потомци Зорића нису пронађени у области Дечана.

Више сам имао на уму оне родове који имају сигурнија и скорија предања о пореклу, односно оне који су се на одређено подручје преселили непосредно из матице, најчешће током 17, 18. или 19. века.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Феномен профилисаних родова са "изгубљеном матицом"
« Одговор #3 послато: Децембар 26, 2018, 09:54:06 поподне »
Одлична тема!

Овде се према помену у Дечанској хрисовуљи из 1330. уклапају Зорићи који су I2-PH908. Претпоставља се да су напустили село Грмочел које се налазило у Ратишевском катуну недуго после Косовске битке 1389. и отишли у правцу Војводства Светог Саве. Касније су забележени Зорићи у околини Гацка.

Колико знам, потомци Зорића нису пронађени у области Дечана.

Нисам сигуран о чему се ради, али ако се говори о крајишким Зорићима, не могу бити у овој групи без генетске потврде код ових Зорића источно, или неке друге групе родова. Вероватноћа да су сви ти Зорићи које помињете (кроз историју) и генетски повезени је равна нули такорећи. У питању је веома дуг временски период и презиме је настало по личном имену (најчешће).

Није забележен до сада ниједан случај да се могу испратити миграције још "од Косовске битке", а да се име рода није мењало. То је већ на граници фантастике, када су ови наши крајеви у питању.

Добра је тема, има доста материјала, а многи од тих родова имају и своју посебну тему у одељку "Српски днк пројекат".

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Феномен профилисаних родова са "изгубљеном матицом"
« Одговор #4 послато: Децембар 26, 2018, 10:04:23 поподне »
Нисам сигуран о чему се ради, али ако се говори о крајишким Зорићима, не могу бити у овој групи без генетске потврде код ових Зорића источно, или неке друге групе родова. Вероватноћа да су сви ти Зорићи које помињете (кроз историју) и генетски повезени је равна нули такорећи. У питању је веома дуг временски период и презиме је настало по личном имену (најчешће).

Није забележен до сада ниједан случај да се могу испратити миграције још "од Косовске битке", а да се име рода није мењало. То је већ на граници фантастике, када су ови наши крајеви у питању.

Добра је тема, има доста материјала, а многи од тих родова имају и своју посебну тему у одељку "Српски днк пројекат".

Ако тако сматрате онда могу модератори да обришу мој пост, никакав проблем. Моја грешка. :)
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Феномен профилисаних родова са "изгубљеном матицом"
« Одговор #5 послато: Децембар 26, 2018, 10:11:34 поподне »
Ако тако сматрате онда могу модератори да обришу мој пост, никакав проблем. Моја грешка. :)

Не мора се ништа брисати. Само мислим да се толико широко са Зорићима данас не може ићи. Зорићи из Крајине и јесу део ове теме, али у тим оквирима тамо. "Род крајишких Зорића" и евентуално још неких породица из Лике и Босанске Крајине. Надам се да ћу ускоро приволити крајишке Дробце на днк тест. Они би могли бити род са Зорићима. Таквог је мишљења био Карановић. Славе исту славу и исељавали су се у Босанску Крајину углавном из околине Грачаца.

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Феномен профилисаних родова са "изгубљеном матицом"
« Одговор #6 послато: Децембар 26, 2018, 10:18:12 поподне »
Не мора се ништа брисати. Само мислим да се толико широко са Зорићима данас не може ићи. Зорићи из Крајине и јесу део ове теме, али у тим оквирима тамо. "Род крајишких Зорића" и евентуално још неких породица из Лике и Босанске Крајине. Надам се да ћу ускоро приволити крајишке Дробце на днк тест. Они би могли бити род са Зорићима. Таквог је мишљења био Карановић. Славе исту славу и исељавали су се у Босанску Крајину углавном из околине Грачаца.
Онда да се држимо писаних трагова који су извесни, а то је да су 1692. Зорићи под вођством кнеза Тодора Зорића прешли из Бјелаја у Плавно. Интересује ме период у Бјелају и када су и одакле тамо насељени. Надам се да ћете успети у намери. Хвала вам!
« Последња измена: Децембар 26, 2018, 10:19:55 поподне Милан Петровић »
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13130
Одг: Феномен профилисаних родова са "изгубљеном матицом"
« Одговор #7 послато: Децембар 26, 2018, 10:25:11 поподне »
Онда да се држимо писаних трагова који су извесни, а то је да су 1692. Зорићи под вођством кнеза Тодора Зорића прешли из Бјелаја у Плавно. Интересује ме период у Бјелају и када су и одакле тамо насељени.

Вероватно као и друге крајишке породице, током 16. века, из крајева који су пре тога пали под Турке (Рашка, Херцеговина, Босна). Та западна Босна је кључ за многе крајишке родове са простора Далмације, Лике и Баније. Проблем је што је након 17. века тамо било много повратних миграција, па је све то тешко испратити. Извора најчешће нема довољно, посебно за Босну, тј. области које су биле под Турцима.

Надам се да ћете успети у намери. Хвала вам!

Нема на чему. Сигуран сам да хоћу. ;) А ја се надам да ће Дробци бити исти род са Зорићима, тј да је Карановићева претпоставка тачна.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Феномен профилисаних родова са "изгубљеном матицом"
« Одговор #8 послато: Децембар 26, 2018, 10:55:26 поподне »
Сетио сам се да би у ове родове могли прибројати и шекуларске Дробњаке (I2a-S17250>Y4882>A1328), с обзиром да се, барем још увек, не јављају на простору Дробњака где би по предању требала да им буде матица.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2349
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Феномен профилисаних родова са "изгубљеном матицом"
« Одговор #9 послато: Децембар 26, 2018, 11:08:17 поподне »
Хвала Николи на занимљивој теми!

У овакав тип родова можемо, чини ми се, додати и "Род Милутина Бојића и Милана Ракића R1a":

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=3852.0

Потом разне породице које сам овде спомињао:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=3159.0

А наравно, и:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=214.0

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Феномен профилисаних родова са "изгубљеном матицом"
« Одговор #10 послато: Децембар 26, 2018, 11:11:19 поподне »
Нема на чему!  ;)

За род Бојића и Ракића постоји назнака да би могао пореклом бити из Црне Горе (преко тестираног Петровића из Добрског Села а даљом старином вероватно из Зетске равнице), мада су они по предању "из Херцеговине" па свакако одговарају горе наведеној дефиницији.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Феномен профилисаних родова са "изгубљеном матицом"
« Одговор #11 послато: Децембар 26, 2018, 11:54:05 поподне »
...док је други J2a-M410>PF5008 род из западне Србије и Шумадије који углавном слави Св. Јована Милостивог а по предању је пореклом из Херцеговине (где још увек није пронађен), недавно смо имали резултат Савића из Злакуса који додуше слави Аранђеловдан:

https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=391.msg105770#msg105770
Не знам на шта мислиш овде? У овом роду је Хаџиахметовић из Херцеговине.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Феномен профилисаних родова са "изгубљеном матицом"
« Одговор #12 послато: Децембар 26, 2018, 11:59:00 поподне »
Не знам на шта мислиш овде? У овом роду је Хаџиахметовић из Херцеговине.

Да, превидео сам њега. У сваком случају, с обзиром на могло би се рећи добру покривеност Херцеговине што се тиче тестирања, тај род је на том подручју очигледно врло "танак", мада није богзна шта бројнији ни у Србији.
« Последња измена: Децембар 27, 2018, 12:03:35 пре подне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Clavdivs

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 427
Одг: Феномен профилисаних родова са "изгубљеном матицом"
« Одговор #13 послато: Децембар 27, 2018, 12:04:41 пре подне »
Добро, не мења ништа суштински. Мислим да само нису откривени у матици.
Тешко вама књижевници и фарисеји, лицемери, што једете куће удовичке, и лажно се Богу молите дуго; зато ћете већма бити осуђени. Матеј 23:14

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Феномен профилисаних родова са "изгубљеном матицом"
« Одговор #14 послато: Март 02, 2019, 01:34:43 поподне »
Може ли неко да ми каже нешто више о матици хапло групе И1 З63 подграна у13946.Рекао бих да је највећа концентрација ове хаплогрупе у 3 области Балкана.Стари Дукађин,источно од Скадра,Морача и племе Мацуре,и Требињска села,Билећа.Молим за мишљење о подграни у13946 која се до сада показала код већег броја тестираних из врло удаљених предела и са различитим славама.Где би била матица ове подгране.Пример Јокановић из Зворника,Морачанин из Мојковца,Пауновић из Драгачева.,сви Y13946

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Феномен профилисаних родова са "изгубљеном матицом"
« Одговор #15 послато: Март 02, 2019, 04:28:04 поподне »
Може ли неко да ми каже нешто више о матици хапло групе И1 З63 подграна у13946.Рекао бих да је највећа концентрација ове хаплогрупе у 3 области Балкана.Стари Дукађин,источно од Скадра,Морача и племе Мацуре,и Требињска села,Билећа.Молим за мишљење о подграни у13946 која се до сада показала код већег броја тестираних из врло удаљених предела и са различитим славама.Где би била матица ове подгране.Пример Јокановић из Зворника,Морачанин из Мојковца,Пауновић из Драгачева.,сви Y13946

Тзв. "Комани кластер" из северне Албаније и Мацуре не припадају подграни Y13946 већ удаљенијој Y16438. Једина засад сигурна матица наших Y13946 родова је источна Херцеговина.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Saponjic

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Феномен профилисаних родова са "изгубљеном матицом"
« Одговор #16 послато: Март 02, 2019, 09:37:03 поподне »
Да ли сте у одговору мислили на Попово поље,Требиње,Тврдош.За сада највише резултата И1 З63 у Херцеговини управо ово подручје.Дали је овде и матица подгране Y13946

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8462
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Феномен профилисаних родова са "изгубљеном матицом"
« Одговор #17 послато: Март 02, 2019, 11:36:32 поподне »
Да ли сте у одговору мислили на Попово поље,Требиње,Тврдош.За сада највише резултата И1 З63 у Херцеговини управо ово подручје.Дали је овде и матица подгране Y13946

Да, мислио сам на то подручје.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Феномен профилисаних родова са "изгубљеном матицом"
« Одговор #18 послато: Март 03, 2019, 08:30:41 пре подне »
Не знам на шта мислиш овде? У овом роду је Хаџиахметовић из Херцеговине.
Што се тиче Хаџиахметовића, можда ће  бити од користи податак да је породица са овим презименом
досељена у Нови Пазар, између два рата из Ђаковице (Албанци). Навод од Е.Мушовића.

Ван мреже goca 11

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 829
Одг: Феномен профилисаних родова са "изгубљеном матицом"
« Одговор #19 послато: Март 03, 2019, 08:45:49 пре подне »
Само да додам још мало о Хаџиахметовићима....У Бијелом Пољу сматрају да су Турци из Анадолије (Ј.Медојевић)
У Херцег Новом их је било до 1687г.када су Млечани узели град од Турака.Тада су се Муслимани који нису хтели да се покатоличе, иселили у Никшић, Требиње, Подгорицу,Колашин Скадар... Зато је у Требињу било доста Хаџиахметовића,а њихово порекло је од православних Радовића. У Пљевљима су живели неки Хаџиахметовићи 1750 год.(Историја Пљеваља).Било их је и у Ужицу одакле су се иселили 1862 год.у Босну и Новопазарски санџак.
Извор С.Селимовић.