Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2480586 пута)

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7340 послато: Новембар 29, 2019, 11:33:51 пре подне »
Radul, Amicus, filipi, хвала свима на одговорима :)

Претпостављам да онда треба да чекам да ли ће се неко сличан мени појавити, а до тада да истражујем "на терену" :)
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1682
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7341 послато: Новембар 29, 2019, 11:52:16 пре подне »
Radul, Amicus, filipi, хвала свима на одговорима :)

Претпостављам да онда треба да чекам да ли ће се неко сличан мени појавити, а до тада да истражујем "на терену" :)

Твој род је изузетно бројан и изгледа да сте сви блиски, види табелу. Као што рече Лука:
Има за овај род скоро у потпуности модалан хаплотип, изузев повишене вредности 18 на маркеру 576, тако да самим тим има пуно блиских поклапања унутар самог рода на овом броју маркера. Такође је и први припадник овог рода који слави Јовањдан.

Могао би ти нешто ближи бити Крунић од осталих? Теренско истраживање треба бити активно. 
« Последња измена: Новембар 29, 2019, 11:54:27 пре подне Radul »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7342 послато: Новембар 29, 2019, 08:21:45 поподне »
Бојановић, Лучиндан, Кушићи, Ивањица

Припада хаплогрупи I2-PH908>Y52621, роду Никшића. Близак је свима до сада тестираним Бојановићима, као и Вујовићу. Све ове породице са Старог Влаха поседују карактеристичне вредности: 456=16, 576=17, 458=18, 439=12. Најближи му је Бојановић из Бјелуше код Ариља. Имају једну разлику на упоредива 23 маркера. Бојановић из Кушића једини има 19=15, па је то очито његова приватна мутација.

За Бојановиће у Кушићу се каже да су из засеока Мућваци, које по њима носи име: "Бојановићи-Мућваци, 6 к. (Лучиндан), имају и надимак Мућваци по коме је и засеок добио име. Воде порекло од исељених Никшићана и имају за славу Лучиндан. Истог су порекла као Бојановићи y Брезови. Неки су раније одсељени у: Прокупље, Чачак, Ивањицу и на Кушиће".

https://www.poreklo.rs/2018/06/03/poreklo-prezimena-selo-kusici-ivanjica/

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2511
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7343 послато: Децембар 02, 2019, 01:18:37 поподне »
Петровић, Никољдан, Каона, Кучево

Припада хаплогрупи R1a-M458>L1029. Има неколико блиских поклапања у табели од којих се разликује на само 1 маркеру, међутим када се узме у обзир да je највећи део тих блиских хаплотипова тестиран на само 17 маркера, ова поклапања и не морају превише да значе, односно могу да приказују потенцијалну везу много ближом него што заиста јесте. У питању су Кликовац из Подгорице, Благојевић из Ботуње код Александровца, Николић из Лучана, Теодоровић из Богатића, Цакић из околине Лесковца и Ђурђић и Стојковић из околине Сврљига.

Тестирани је у упитнику навео да је раније презиме било Баћун, и да су даљим пореклом из Ердеља, прецизније из села Жоја Маре, општина Алмаш, у арадском округу.

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7344 послато: Децембар 03, 2019, 08:37:44 поподне »
Стијеповић, Аранђеловдан, Рисан.

Прелиминарни резултат особе што сам је упутио на тестирање је I2a1b3. Конкретније резултате ће ми тек послати. Обзиром на чврсто предање о заједничком поријеклу Видовића из Рисна и Милетића из Леденица ово би требало да буде њихова хаплогрупа.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7345 послато: Децембар 03, 2019, 10:34:01 поподне »
Стијеповић, Аранђеловдан, Рисан.

Прелиминарни резултат особе што сам је упутио на тестирање је I2a1b3. Конкретније резултате ће ми тек послати. Обзиром на чврсто предање о заједничком поријеклу Видовића из Рисна и Милетића из Леденица ово би требало да буде њихова хаплогрупа.

Сви славе различите славе, но то не мора значити да нису истог порекла.

Кад сазнаш коначни резултат Стијеповића, било би добро да видимо вредности на маркерима, да можемо даље упоређивати са постојећим резултатима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7346 послато: Децембар 04, 2019, 08:43:14 пре подне »
Сви славе различите славе, но то не мора значити да нису истог порекла.

Кад сазнаш коначни резултат Стијеповића, било би добро да видимо вредности на маркерима, да можемо даље упоређивати са постојећим резултатима.

Чим ми пошаље маркере објавићу. Сви славе исту славу, знам у којим књигама пише да није, али на терену је другачије стање :). Међутим тачно ће бити оно што ДНК покаже што се тиче предања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7347 послато: Децембар 04, 2019, 09:16:18 пре подне »
Сви славе исту славу, знам у којим књигама пише да није, али на терену је другачије стање :). Међутим тачно ће бити оно што ДНК покаже што се тиче предања.

Да, има пропуста у литератури. Која је слава ових родоова од те три?
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Bokez

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 437
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7348 послато: Децембар 04, 2019, 09:29:30 пре подне »
Да, има пропуста у литератури. Која је слава ових родоова од те три?

Аранђеловдан :).

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7349 послато: Децембар 04, 2019, 01:34:43 поподне »
Мићић, Јовањдан, Рожанство, Чајетина

Припада хаплогрупи I2>CTS10228>Y3120>Z17855>BY210265.

Мићићи су позната фамилија у златиборском крају, највише због тога што је њихов изданак био и сердар Јован Мићић, кнез рујански.

Захваљујући пре свега сердару Јовану, о Мићићима је доста писано у литератури, а понешто је и наш Ђорђо писао овде на форуму.

Укратко, у литератури се усталила верзија, која није лишена неких противречности, према којој су Мићићи потомци Баја Пивљанина, односно његових синоваца. Када су се синовци разбежали из Пиве у Србију, један њихов огранак обрео се у Мачкату, где се наводно 1780-их родио и Јован Мићић, од оца Гаврила-Гариба. Гаврило је био син једног од два брата, Алексе или Стевана, а постојао је и трећи брат – Милутин. Ова тројица браће били су синови родоначелника Миће. О неким проблемима са оваквим почетком родослова Мићића писао је Ђорђе на форуму, осврћући се на турски дефтер из 1795.

Било како било, према овом предању, Мићићи су морали да беже из Мачката због Турака, па су отишли својим рођацима Лакетићима у Морачу. После пар година у Морачи, вратили су се у Србију, овај пут у Рожанство, одакле потиче тестирани, док је једна грана завршила у Годовику код Ариља.
 
Све ово наводило је на помисао, барем мене, да би Мићићи могли припадати пре свега N2 хаплогрупи (као и неке друге породице на Златибору са предањем о Пиви и славом Јовањдан). Евентуално, мислио сам, могли би испасти и PH908, као Лакетићи из Мораче (чије се даље порекло везује за Бањане), али генетика до сада није давала потврду везе између брђанских племена и Златибора.

Међутим, наш Ђорђе, коме се још једном захваљујем, нашао је у Архиву у Ужицу, у заоставштини професора и народног посланика Михаила Живковић (1862-1944), један нов податак. У забелешци начињеној почетком 20. века, могуће 1911. године, каже се следеће:

Цитат
[...] Мићићи су Селаци. Селаци су у Кремнима староседеоци. Шесторица су од ове фамилије ишла на Косово на Косовски бој на позив кнеза Лазара и нису се вратили. Међу Селацима био је један неки Мића, имао је лијепу сестру. Једном Турчину западне за око и пољуби је у колу. Кажу ту Мића убије тога Турчина и побегне у Морачу. Доцније по дозволи Турака или кад се ствар заборавила он се врати. [...]

Наравно, иако је део о Косовском боју свакако плод маште, ова белешка навела ме је да потражим Мићиће за тестирање. Додатно ми је предање о убиству Турчина због сестре било занимљиво, јер исто постоји у Кремнима (премда призанјем да није реч о Бог-зна-како јединственом мотиву у предањима). Иначе, као што сам раније писао, у Кремнима постоји прича према којој су сердар Јован Мићић и Јован Селаковић, кмет кремански у првој половини 19. века, били од две сестре синови, односно први рођаци, па да је због тога и Јован Селак био кмет, јер му је брат од тетке био сердар Јован.

Било би јако добро да се коначно тестира и неко од других породица које активно баштине предање о Бају Пивљанину (Марковићи из Љуљака и други...), да бисмо видели постоји ли ту нека даља веза.

Тестираном Мићићу по хаплотипу је најближи Селаковић из Кремана (22/23), док је са мном 21/23. 
« Последња измена: Децембар 04, 2019, 01:38:07 поподне Селаковић »

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7350 послато: Децембар 04, 2019, 03:31:35 поподне »
Честитке за Селака што је нашао првог рођака!


Ван мреже Лука

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 900
  • I2-Z17855>A16413>А20030
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7351 послато: Децембар 04, 2019, 04:07:00 поподне »
Станковић, Аранђеловдан, Вишевце, Врање

Припада хаплогрупи I1-M253. Међу претходно тестиранима из базе Српског ДНК пројекта има потпуно поклапање на 23 маркера са Дејановићем из истог села, што је и очекивано јер са Дејановићем има заједничког чукундеду по мушкој линији.

Тестирани је навео да је раније порекло по предању из околине Призрена.

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 105
  • I2a-PH908
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7352 послато: Децембар 04, 2019, 07:58:16 поподне »
Балетић, Аранђеловдан, Броћанац, Никшић

Припада хаплогрупи I2-PH908, роду Озринића. Вероватно је повезан са Домазетовићем из истог места, са којим једини у роду дели вредност 10 на 19.

Ради се по предању о још једној породици која није од Озровог потомства, међутим овај резултат доказује да јесте. Наводно, по предању, Балетићи потичу од сестре Вука Мандушића.

Dobro vece!

Moje istrazivanje me dovelo do zakljucka da bismo mogli biti srodnici sa "Ozrinicima". Slavimo Arhandjeldan i pripadam I2a haplogrupi. Da li se na osnovu 11 markera kojima raspolazem moze utvrditi srodnost unazad nekoliko vijekova ili su neki markeri podlozni promjenama a drugi nisu? Ako neko ima rezultate, odnosno vrijednosti za sledece markere u Ozrinicima, molim neka ovde postuje.

DYS# 393 390 19 391 385 426 388 439 389I 392 389II

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7353 послато: Децембар 04, 2019, 08:00:47 поподне »
Dobro vece!

Moje istrazivanje me dovelo do zakljucka da bismo mogli biti srodnici sa "Ozrinicima". Slavimo Arhandjeldan i pripadam I2a haplogrupi. Da li se na osnovu 11 markera kojima raspolazem moze utvrditi srodnost unazad nekoliko vijekova ili su neki markeri podlozni promjenama a drugi nisu? Ako neko ima rezultate, odnosno vrijednosti za sledece markere u Ozrinicima, molim neka ovde postuje.

DYS# 393 390 19 391 385 426 388 439 389I 392 389II

То је сувише мало маркера за било шта више до основне хаплогрупе.

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 105
  • I2a-PH908
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7354 послато: Децембар 04, 2019, 09:07:54 поподне »
Moje su vrijednosti na ovom projektu uvrstene pod oznakom I-Y3120. Da li se moze reci da smo nesrodni sa I2 > I-PH908?
Ako je tako onda nismo istog porijekla sa Ozrinicima...

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7355 послато: Децембар 04, 2019, 09:13:20 поподне »
Moje su vrijednosti na ovom projektu uvrstene pod oznakom I-Y3120. Da li se moze reci da smo nesrodni sa I2 > I-PH908?
Ako je tako onda nismo istog porijekla sa Ozrinicima...

Да би били сврстани под PH908 потребан је маркер 448, који није у овом сету од 12 маркера (не 11, јер 385 има две вредности). Посебно је овај маркер важан за Озриниће, јер они ту имају ниску вредност 18, док је за PH908 модална 19. За оне који нису PH908 ту је вредност 20.
« Последња измена: Децембар 04, 2019, 09:14:57 поподне Милош »

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 105
  • I2a-PH908
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7356 послато: Децембар 04, 2019, 09:24:29 поподне »
Znaci treba da testiram 448 da bih bio siguran?
A sta ako se ostali bazicni markeri razlikuju?

Mislio sam ovako:

Din I2a1b2a1a1 (I-Y3120)
Din I2a1a2b1a1a1c (I-PH908)

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 105
  • I2a-PH908
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7357 послато: Децембар 04, 2019, 09:32:42 поподне »
Treba neko da mi objasni po kojem kriteriju se utvrdjuje DNK srodstvo.

Ван мреже Romanijski

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 783
  • Ја ратујем сам...
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7358 послато: Децембар 04, 2019, 09:39:37 поподне »
Када имаш са неким исти СНП значи дасте иста лоза, а колико је тај СНП стар односно коликосте удаљени зависи од твог теста. У принципу само знаш ако урадиш БигY. крајњи односно последњи СНП.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #7359 послато: Децембар 04, 2019, 09:52:43 поподне »
Treba neko da mi objasni po kojem kriteriju se utvrdjuje DNK srodstvo.

Управо према вредностима на маркерима. 12 маркера колико ви имате је сувише мало за тумачење сродства. Неки минимум је 23 маркера, па и ту је некад тешко нешто више рећи, али ће се знати макар којој грани припадате.

Иначе Озринићи осим 448=18, имају и карактеристичне маркере 389I/II=14-32. Ви ту имате вредности 13-30, тако да је мала шанса да сте Озринић.

Први корак би био да проширите маркере, па тек онда можемо рећи нешто више.