Аутор Тема: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?  (Прочитано 113300 пута)

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #200 послато: Септембар 10, 2019, 07:15:32 поподне »
Укратко неке нове информације везано за L42 у Срба и на нашим просторима након летњег периода.

Дакле сада имамо потврђене две L42+ гране код нас, то су L42>Y11074>YSC33>Z35901>Y128028 (и низводна Y60799) и L42>Y11074* (потврђено тестирањем Вишњића). Самим тим, пошто тема важи за целокупну L42 на њој се ваља писати и о поменутом роду коме је матично подручје Горње Подриње и Затарје.

Што се тиче Грка поменутог у претходној поруци, осим нових информација о презимену (немам дозволу да објавим) и локације острва (Кефалонија) немам битнијих података о њему. Послат му је мејл али није одговорио на њега. Оно што је извесно по њиховој причи је да за разлику од многих грчких породица на острву не воде порекло од Млечана.

У кластер потенцијалних YSC33+ на FTDNA пројекту је убачен Словенац који као свог најранијег познатог претка наводи Јохана Штегеншека, рођеног 1826. у Тробном долу код Лашког, у централној Словенији. Извесно да је у питању особа германског порекла, што има упориште и у генетици узевши у обзир да је већина његових поклапаања са простора Немачке, Швајцарске, Аустрије и северне Италије. Пресудна вредност за сврставање у овај кластер је DYS565=13.

За Y128028 дефинитивно најважнија вест јесте да као припадника имамо потврђеног тестираног који као свог најстаријег познатог претка наводи Мишела Микелонија, рођеног 1570. у Ђову, округ Тренто, североисточна Италија. Овде је у питању ''сплет срећних околности'', јер се Y128028 не налази у понуди FTDNA L497 пакета за тестирање, већ његов еквивалент BY193714, на којем се на FTDNA званично ''воде'' Маћешић и Рунчев. Овако је то објаснио један од админа ''Testing Y128028+ was lucky, so to speak. Imagine if another SNP was chosen to represent the branch, and for which Michelon is negative... We wouldn't know exactly what we know now.'' Није ми познат разлог зашто је тестиран Y128028, али у сваком случају одлична вест. На 25 тестираних маркера Микелони има низ апсолутно нетипичних  и мање типичних вредности у односу на остале из овог кластера на FTDNA (DYS439=11, DYS389II=28, DYS459a=9, DYS449=33, DYS464a=12), па је извесно да ће ако икада буде урадио Big Y-700 старост ове гране скочити у (најмање) римски период.

Сада смо прави географски хаос.  8)

« Последња измена: Септембар 10, 2019, 07:18:44 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #201 послато: Септембар 10, 2019, 07:27:23 поподне »
Је ли Јањош род са Корјенићима?

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #202 послато: Септембар 10, 2019, 07:36:38 поподне »
Корјенићки Аранђеловштаци као род имају готово модалан хаплотип, срећом имамо генеаолошке податке и предања о сродности тих породица која су генетски потврђена, али на 23 маркера њих ништа не издваја од рецимо неког тестираног из Јабланице или Жупе александровачке, па их да су сви наведени као анонимни узорци не би могли разазнати, да пластично објасним. Што се тиче Јањоша, као што сам рекао, он на још мање маркера, 16, има неке специфичне вредности и не може се везати на том броју маркера за неког конкретно, тако да је за сада ''усамљени стрелац''.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #203 послато: Септембар 10, 2019, 07:48:56 поподне »
Имамо ли икакве предпоставке које повезују нас Затарце и вас остале испод YSC033, јесмо ли дошли уопште у истој миграцији?

 

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #204 послато: Септембар 10, 2019, 07:54:31 поподне »
Имамо ли икакве предпоставке које повезују нас Затарце и вас остале испод YSC033, јесмо ли дошли уопште у истој миграцији?
То је практично немогуће. Не знамо о којим се миграцијама ради и где су дефинитивно ваши најближи сродници који су као и ви тренутно на Y11074* нивоу. Такође, када је дошло до тог одвајања (то не знамо ни за Y128028). Да ли је извориште исто, сасвим могуће - Алпи, као и већини L497, међутим људи тада нису знали ко је коме сродан по Y-ДНК па да по томе одређују ко ће, када и где мигрирати.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #205 послато: Септембар 11, 2019, 12:04:18 пре подне »
За Y128028 дефинитивно најважнија вест јесте да као припадника имамо потврђеног тестираног који као свог најстаријег познатог претка наводи Мишела Микелонија, рођеног 1570. у Ђову, округ Тренто, североисточна Италија. Овде је у питању ''сплет срећних околности'', јер се Y128028 не налази у понуди FTDNA L497 пакета за тестирање, већ његов еквивалент BY193714, на којем се на FTDNA званично ''воде'' Маћешић и Рунчев. Овако је то објаснио један од админа ''Testing Y128028+ was lucky, so to speak. Imagine if another SNP was chosen to represent the branch, and for which Michelon is negative... We wouldn't know exactly what we know now.'' Није ми познат разлог зашто је тестиран Y128028, али у сваком случају одлична вест. На 25 тестираних маркера Микелони има низ апсолутно нетипичних  и мање типичних вредности у односу на остале из овог кластера на FTDNA (DYS439=11, DYS389II=28, DYS459a=9, DYS449=33, DYS464a=12), па је извесно да ће ако икада буде урадио Big Y-700 старост ове гране скочити у (најмање) римски период.

Заборавио сам напоменути најважније, због чега је овај резултат битан и шта конкретно мења. Док се није појавио Микелони нама је филогенетски најближи био судетски Немац из западне Чешке, Цидлер. Став админа са FTDNA пројекта је да је вредност DYS439=12 одређивала ко је од осталих Европљана потенцијални Z39501+, па због тога нису обраћали претерану пажњу на везу Микелонија и нас. Њих двојица деле вредности које се за сада нису појавиле код Y128028 тестираних на FTDNA (притом Цидлер је потврђени Y128028-), то су DYS459=9-9 и DYS464=12-13-13-14-14, па је логично размишљање било да су њих двојица међусобно ближи а да Балканци (Y128028+) представљају касније издвојену и/или трећу грану. Овим резултатом Цидлер ''отпада'' из дубље везе и појачава нашу везу са подручјем јужног Тирола. Све у свему, уз доста среће (ред је био да нас погледа) доста корисно и занимљиво сазнање.
« Последња измена: Септембар 11, 2019, 12:07:05 пре подне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #206 послато: Септембар 22, 2019, 09:18:15 поподне »
Из чланка лингвисте Драгане Грбић: "Greek, Latin and Palaeo-Balkan Languages in Contact", један занимљив цитат:

"In the first century, Romans resettled several native communities of the Delmatae from the coastal hinterland into the mining districts in the eastern part of the province. These dislocations produced quite an interesting ethnic and linguistic situation. Onomastic, anthroponymic as well as toponymic evidence reflects those displacements quite well. For example, a civitas of Siculotae in the extreme east of Dalmatia is named after the group of the Delmatae resettled from Siculi, near Salona, where the veterans were settled later. The settlement, which was later to become a municipium, in the mining district around the modern town of Pljevlja (today NE Montenegro), was named Splonum after a castellum of the Delmatian Splaunon, situated somewhere in the hinterland of Salona (LOMA 2002; LOMA 2003-2004: 36). Rich anthroponymic inventory of eastern Dalmatia reveals a mixture of Celtic and Delmato-Pannonian names. A Celtic component is usually attributed to the Celtic Scordisci while the Dalmatian naming belongs to the population resettled there in the first century from the coastal hinterland of Salona by the Roman government (ALFÖLDY 1964a: 99-102; LOMA 2003-2004). Epigraphic records show that anthroponyms of both onomastic systems are well represented in some communities. For example, in the anthroponymic inventory of the civitas of Narensii there are attestations of Delmato-Pannonian names: Bato, Carvus, Dazas, Pinnes, Venetus, and of Celtic names: Boio, Bricussa, Iacus, Laiscus, Mallaius, Mascelio, Mandeta, Maca, Posaulio, Тemus, Tattuia. Sometimes names belonging to Dalmatian and Celtic onomastic systems respectively are represented within single families. The rich epigraphic material from Municipium Splonistarum, a significant town in eastern Dalmatia, after the careful analysis of Svetlana Loma (LOMA 2003-2004), shows the same situation: the presence of personal names characteristic for the tribe of the Delmatae that belong to the newcomers from the Dalmatian coastal hinterland and a strong Celtic component, belonging to the natives that came there earlier."

Можда је заиста Municipium S(plonum) код Пљеваља био "расадник" доброг дела G2a-L42 у унутрашњости западног Балкана?
« Последња измена: Септембар 22, 2019, 09:40:23 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #207 послато: Септембар 22, 2019, 09:46:33 поподне »
Од како сам почео истраживати G хаплогрупу (чак и прије свог тестирања јер сам њу и очекивао захваљујући неким другим резултатима) та област Старе Херцеговине око ријека Таре и Лима и града Пљеваља ми се чинила мјестом гдје су се удомаћили тада G2a пристиглице са Алпа. Сама та присутност "Municipium S(plonum)" ми је давала добар повод за то мишљење, као и Келтско поријекло ријечи Таре и Лима, у неку руку географска сличност те области са Алпима, али и слаба пристуност G2a L497 југо-западно од те области. На Српском ДНК пројекту се појавило мишљење да је онај дио Старе Србије даље матично подручје G2a L497 са наших простора, мада не знам из којих аргумената су они извели овај закључак. Свакако занимљива тема о којој се има доста тога рећи, а ево захваљујући Драгани Грбић сазнах нешто ново данас.

Такође остаје и велико питање, у којем историјском раздобљу се десила та миграција са Алпа, ко су били носиоци те G2a L497, да ли су то били прави Келти или "келтизовани" остаци Етрушчана тј. Расена, одакле су они дошли на Алпе итд... Надам се да ће ова тема поново бити актуелна и да ћемо што боље и што јасније разјаснити миграције нас "српских келта". :)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #208 послато: Септембар 22, 2019, 10:01:12 поподне »
Од како сам почео истраживати G хаплогрупу (чак и прије свог тестирања јер сам њу и очекивао захваљујући неким другим резултатима) та област Старе Херцеговине око ријека Таре и Лима и града Пљеваља ми се чинила мјестом гдје су се удомаћили тада G2a пристиглице са Алпа. Сама та присутност "Municipium S(plonum)" ми је давала добар повод за то мишљење, као и Келтско поријекло ријечи Таре и Лима, у неку руку географска сличност те области са Алпима, али и слаба пристуност G2a L497 југо-западно од те области. На Српском ДНК пројекту се појавило мишљење да је онај дио Старе Србије даље матично подручје G2a L497 са наших простора, мада не знам из којих аргумената су они извели овај закључак. Свакако занимљива тема о којој се има доста тога рећи, а ево захваљујући Драгани Грбић сазнах нешто ново данас.

Такође остаје и велико питање, у којем историјском раздобљу се десила та миграција са Алпа, ко су били носиоци те G2a L497, да ли су то били прави Келти или "келтизовани" остаци Етрушчана тј. Расена, одакле су они дошли на Алпе итд... Надам се да ће ова тема поново бити актуелна и да ћемо што боље и што јасније разјаснити миграције нас "српских келта". :)

Келти о којима је реч су у ту област и тај град највероватније пресељени од стране Римљана, исто као и Делмати нешто касније, јер су Скордисци пре римског покоравања били лоцирани у Срему, Подунављу и делимично у Поморављу. Нема историјских потврда да су се пре успостављања римске власти "завлачили" у унутрашњост западног Балкана. Ороним и хидроним "Тара" се више везује за Илире (племе Аутаријата, носиоце гласиначке културе), исто тако и Дрина има јасну етимолошку везу са реком Дрим у северној Албанији, а цео тај простор је током старијег гвозденог доба био део јединственог "Гласинац-Мати хоризонта". Изгледа да су принудне сеобе аутохтоних народа Балкана које су Римљани спроводили имале много већи утицај него што се на први поглед чини. Невезано за Скордиске, Римљани су Делмате пресељавали током II века и у новоуспотављену провинцију Дакију (данашња Румунија) а пре Трајанових Дачких ратова је део Дачана пресељен јужно од Дунава, на простор провинције Горње Мезије.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #209 послато: Септембар 22, 2019, 10:22:01 поподне »
Одакле би по теби Римљани преселили Келте у ту област и којим поводом?

Ја сам више некако окренут ка оној теорији експанзије Келта. Можда мало и субјективно говорим али ми више логике у сваком случају има да је Тара Келтска ријеч.

Такође, по мени би било боље да кренемо испочетка, од самог настајања хаплогрупе G2a јер чак одатле потичу многе контроверзе које повлаче за собом све остало, а нисам примјетио да смо се конкретно сложили око нечега везано за G2a на овом форуму. Занима ме шта има да каже „Атлантише” на ову тему.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #210 послато: Септембар 23, 2019, 08:43:53 пре подне »
Одакле би по теби Римљани преселили Келте у ту област и којим поводом?

Ја сам више некако окренут ка оној теорији експанзије Келта. Можда мало и субјективно говорим али ми више логике у сваком случају има да је Тара Келтска ријеч.

Такође, по мени би било боље да кренемо испочетка, од самог настајања хаплогрупе G2a јер чак одатле потичу многе контроверзе које повлаче за собом све остало, а нисам примјетио да смо се конкретно сложили око нечега везано за G2a на овом форуму. Занима ме шта има да каже „Атлантише” на ову тему.

Као што је већ написала Драгана Грбић, у питању су највероватније Скордисци (Срем, Подунавље, Поморавље). Домаће становништво (тзв. перегрини - peregrinae) је најчешће пресељавано у сврху пацификације. Нпр. Делмати су били врло непокорни и учествовали су у великом Илиро-панонском устанку против римске власти (6-9. год. н.е.), због тога су у већој мери пресељавани у односу на неке друге, "мирније" народе. Слична ствар је могла да се деси и са Скордисцима. Тако пресељено становништво је потом коришћено за привредне активности, најчешће за рударење, с обзиром на велико рудно богатство које се јавља на читавом простору Балкана. Археолошки гледано, нема никакве потврде о некаквом већем келтском насељавању на простору Горњег Подриња, Полимља, Потарја током предримског периода. Скордисци су били усмерени на походе ка југу, ка данашњој Егејској Македонији где су се у више наврата сукобљавали са Римљанима. Археолошки налази из млађег гвозденог доба дуж долине Велике и Јужне Мораве потврђују њихово присуство. "Тара" не мора бити искључиво келтска реч, у овом конкретном случају докази готово без сумње иду на страну њеног илирског порекла. Теби је вероватно на уму ирско "брдо Тара", место где су се крунисали стари ирски краљеви, међутим сам тај облик представља англизацију првобитног ирског teamhair, чији је старији облик temair а још старији *temris, који, као што видиш, уопште нису слични називу наше реке и планине:

The name 'Tara' is an anglicization of the Irish name Teamhair or Cnoc na Teamhrach ("hill of Tara"). It is also known as Teamhair na Rí ("Tara of the kings"), and formerly also Liathdruim ("the grey ridge").[3]. The Old Irish form is Temair. It is believed this comes from Proto-Celtic *Temris and means a "sanctuary" or "sacred space" cut off for ceremony, cognate with the Greek temenos and Latin templum. Another suggestion is that it means "a height with a view".[4][5]

О G2a је већ нашироко писано и не бих рекао да је било шта у вези те хаплогрупе "контроверзно".
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #211 послато: Септембар 23, 2019, 06:54:50 поподне »
.....Well documented is the settlement of Germans in the Zips County (Szepes Megye) during the reign of Geza II (r. 1142-1161) and especially Andreas II (r. 1204-1235). In contrast to the Germans of the Hauerland and Pressburg, whose dialect points to bavarian-franconian origins, the Upper Zipser dialect points to Northwest Germans (Lower Rhineland, Flanders) but who had settled first in neighboring Silesia. In specific cases, settlers came from other German areas as well, as in Eisdorf, whose inhabitants were brought from the Eisacktal in South Tyrol by their Lord, Bishop Ekbert of Andechs-Meran, who owned land in South Tyrol and in the Zips. He also brought settlers from his lands around Bamberg, whose bishop he was, such as to the lower Zips, the Zipser Gruende, where the children of the Upper Zips Germans intermingled with the Bavarian-Franconian miners. The dialect of the Lower Zips is quite different from that of the Upper Zips, while the area around Lublau, including Hopgarten, spoke a Silesian German dialect. Their villages had been settled by the Piasts from Krakau in Poland, until the border was set.....

http://carpathiangerman.com/zipsancestry.htm
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #212 послато: Септембар 27, 2019, 10:59:43 поподне »
.....Well documented is the settlement of Germans in the Zips County (Szepes Megye) during the reign of Geza II (r. 1142-1161) and especially Andreas II (r. 1204-1235). In contrast to the Germans of the Hauerland and Pressburg, whose dialect points to bavarian-franconian origins, the Upper Zipser dialect points to Northwest Germans (Lower Rhineland, Flanders) but who had settled first in neighboring Silesia. In specific cases, settlers came from other German areas as well, as in Eisdorf, whose inhabitants were brought from the Eisacktal in South Tyrol by their Lord, Bishop Ekbert of Andechs-Meran, who owned land in South Tyrol and in the Zips. He also brought settlers from his lands around Bamberg, whose bishop he was, such as to the lower Zips, the Zipser Gruende, where the children of the Upper Zips Germans intermingled with the Bavarian-Franconian miners. The dialect of the Lower Zips is quite different from that of the Upper Zips, while the area around Lublau, including Hopgarten, spoke a Silesian German dialect. Their villages had been settled by the Piasts from Krakau in Poland, until the border was set.....

http://carpathiangerman.com/zipsancestry.htm
Шта је постављач цитата хтео да каже?
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1671
  • I-A1328
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #213 послато: Септембар 28, 2019, 04:49:16 пре подне »
Шта је постављач цитата хтео да каже?

Чини ми се, да поставилац навода упућава на то, да постоји документован селитбени правац Јужни Тирол -> Словачко Рудогорје (Спиш, Сепеш) из 12-13. в., којим је алпски огранак G2a имао могућност доспјети на речени положај, а одатле рударскими правцима унутар Угарске у данашњу Румунију/Молдавију те Србију.

Ваљда је случај довољно разрађен; ипак ћу подијелити и моје размишљање о G-L497 у Срба и Румуна; мним, да не потиче изравно од келтских Скордиска нити њихова утицаја на Иллире и Траке, јер:
- Скордиски су имали своје средиште заправо на простору између Драве и Саве, а тек одређен политички утицај и по податцима археологије и мјешовита насеља и мјешовите обичаје у Подунављу од Београда до Видина. Ја мним, да на том подручију није остало значајних удијела генетичких трагова Скордиска послије сукоба с Римљанима послије 12. г., а тому су допринесли и напади германских племена и Авара.
Преживљење правога слоја Скордиска на реченом подручију произвело би у данашњем житељству поред удијела G- L497 и јоште већи удио R-U152, јер западно од Словеније и Мађарске области ових двију хг. се у велику тачност поклапају, но на истоку R-U152 је скоро одсутна (Из истога узрока и наведена теорија Вољена од Бога није вјеројатна), док је G-L497 риједка по равницама, а јача у Карпатима и Динаридима. Карпати и Динариди и у овом случају творе један својеобразан генетички образац с додирними тачками. Бар за огранак G-L497>YSC0000033 мним,  на основу тога, да га на Yfull дијеле Чех, Бугарин и Хрват, да је у Динарски крај уведен Словијенима правцем кретања од сјевероисточних Карпата на југ и на југозапад, који се у великој мјери поклапа с правцем кретања I-PH908.
Будући, да је предак овога словијенскога огранка у близини извора Рајне, мним, да је овај огранак потомак из кога год разлога удомаћившега се међу карпатске Словијене пребијега, једнога Келта или тада већма Римљанина.
« Последња измена: Септембар 28, 2019, 04:53:06 пре подне сɣнце »
Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #214 послато: Септембар 28, 2019, 10:24:53 пре подне »
Бар за огранак G-L497>YSC0000033 мним,  на основу тога, да га на Yfull дијеле Чех, Бугарин и Хрват, да је у Динарски крај уведен Словијенима правцем кретања од сјевероисточних Карпата на југ и на југозапад, који се у великој мјери поклапа с правцем кретања I-PH908.
Будући, да је предак овога словијенскога огранка у близини извора Рајне, мним, да је овај огранак потомак из кога год разлога удомаћившега се међу карпатске Словијене пребијега, једнога Келта или тада већма Римљанина.
Као што написах у једној од претходних порука
Цитат
За Y128028 дефинитивно најважнија вест јесте да као припадника имамо потврђеног тестираног који као свог најстаријег познатог претка наводи Мишела Микелонија, рођеног 1570. у Ђову, округ Тренто, североисточна Италија. Овде је у питању ''сплет срећних околности'', јер се Y128028 не налази у понуди FTDNA L497 пакета за тестирање, већ његов еквивалент BY193714, на којем се на FTDNA званично ''воде'' Маћешић и Рунчев. Овако је то објаснио један од админа ''Testing Y128028+ was lucky, so to speak. Imagine if another SNP was chosen to represent the branch, and for which Michelon is negative... We wouldn't know exactly what we know now.'' Није ми познат разлог зашто је тестиран Y128028, али у сваком случају одлична вест. На 25 тестираних маркера Микелони има низ апсолутно нетипичних  и мање типичних вредности у односу на остале из овог кластера на FTDNA (DYS439=11, DYS389II=28, DYS459a=9, DYS449=33, DYS464a=12), па је извесно да ће ако икада буде урадио Big Y-700 старост ове гране скочити у (најмање) римски период.

Заборавио сам напоменути најважније, због чега је овај резултат битан и шта конкретно мења. Док се није појавио Микелони нама је филогенетски најближи био судетски Немац из западне Чешке, Цидлер. Став админа са FTDNA пројекта је да је вредност DYS439=12 одређивала ко је од осталих Европљана потенцијални Z39501+, па због тога нису обраћали претерану пажњу на везу Микелонија и нас. Њих двојица деле вредности које се за сада нису појавиле код Y128028 тестираних на FTDNA (притом Цидлер је потврђени Y128028-), то су DYS459=9-9 и DYS464=12-13-13-14-14, па је логично размишљање било да су њих двојица међусобно ближи а да Балканци (Y128028+) представљају касније издвојену и/или трећу грану. Овим резултатом Цидлер ''отпада'' из дубље везе и појачава нашу везу са подручјем јужног Тирола. Све у свему, уз доста среће (ред је био да нас погледа) доста корисно и занимљиво сазнање.

Дакле, у овом случају није могућа варијанта сеобе Тирол---> Словени ---> Балкан.  На YFull-у није у питању Хрват, код којих наше гране практично да нема на анонимним студијама (ако су уопште у питању тестирани пореклом Хрвати), већ Србин са Кордуна, Маћешић, извесно даљег порекла са подручја данашње источне Херцеговине. Понекад се питам чита ли ко уопште ову тему, када увек исто морам понављати.

За теорију о Сасима, коју дотични господин Вољени форсира за мање више 50% свих тестираних Балканаца, ма којој хаплогрупи припадали, бих само рекао да је одлична шала, јер тако нешто заиста не заслужује да се уопште коментарише.
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #215 послато: Септембар 28, 2019, 11:03:44 пре подне »
Као што написах у једној од претходних порука
Дакле, у овом случају није могућа варијанта сеобе Тирол---> Словени ---> Балкан.  На YFull-у није у питању Хрват, код којих наше гране практично да нема на анонимним студијама (ако су уопште у питању тестирани пореклом Хрвати), већ Србин са Кордуна, Маћешић, извесно даљег порекла са подручја данашње источне Херцеговине. Понекад се питам чита ли ко уопште ову тему, када увек исто морам понављати.

За теорију о Сасима, коју дотични господин Вољени форсира за мање више 50% свих тестираних Балканаца, ма којој хаплогрупи припадали, бих само рекао да је одлична шала, јер тако нешто заиста не заслужује да се уопште коментарише.

Čitamo, čitamo... 8)

Evo još jedne prednosti biti pripadnik J1 haplogrupe. Niko nas ne povezuje sa Sasima. ;D

Ван мреже Voljen od Boga

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 947
  • I-Y4460*
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #216 послато: Септембар 28, 2019, 01:32:38 поподне »
      Небих дужио, додао бих само још да је G-YSC0000033    пронађена у Шлезији код неког с презименом Jastrzebski, да је тестирани Бугарин поријеклом из Чипроваца, и да су исламизирани малисори Ујкановићи позитивни на Y128028.
Evropa je jedna velika porodica.

Ван мреже сɣнце

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1671
  • I-A1328
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #217 послато: Септембар 28, 2019, 10:30:35 поподне »
Као што написах у једној од претходних порука
Дакле, у овом случају није могућа варијанта сеобе Тирол---> Словени ---> Балкан.  На YFull-у није у питању Хрват, код којих наше гране практично да нема на анонимним студијама (ако су уопште у питању тестирани пореклом Хрвати), већ Србин са Кордуна, Маћешић, извесно даљег порекла са подручја данашње источне Херцеговине. Понекад се питам чита ли ко уопште ову тему, када увек исто морам понављати.

Прости, Atlantische, ја и помишљах, да се ради о хрватскому или далматинскому Србину или можда Влаху, али из предастављених YFull података није могуће  дознати такове потанкости.

Како годје било, ја и бесједих, а могуће скромно изразих, да је распростирање реченога огранка на динарскому поднебљу одвијано правцем исток - запад, те да се је речени огранак појавио у Далмацији, Хрватској, Славонији, Сријему управо на исти начин, како су се тамо појавиле и I-PH908 & Co. којих "пређе Турака" на тим пространствима, по мојему разуму, једва да бијаше.
Дакле, само сам утврђавао, да се не ради о:
а) слоју заосталих Скордиска,
б) скоријим сеобама алпинских рудара преко Транссилваније
в) постепеном ширењу некакога братства изравно из Алпа, преко Словеније, Хрватске, Далмације па до Молдавије,
но да се ради о ширењу, допусти назвати братства усљед немања бољега израза, од Карпата кроз Србе, како су се србска остала братства и племена селила; само не могох рећи "србска", јер је исто тзв. генетичко братство разасуто и по Власима (Румунима, Молдавцима) и по Бугарима. Није спорно, да је родитељ овога братства родом из Алпа, но зар то није ни прародитељ свијех словијенских I2a братстава.
Уздржавам се рећи, да је речени огранак G2a слој предсловијенскога житељства, јер се је у Србима, Бугарима и Власима рассадио докле се рассађиваше Словијени, вјерујућ твојој мапи, а предсловијенскобалканском тежим сматрати G-M406. Није тако, да настојим на свем овом, но тек зидам слику на основу обломака и сазнања. За незнање на танахне, а само огруба, или за љеност читања, прими извињења. Знам, колико се трудиш, а опет не умије ни свако чељаде толики залогај прогутат, а камо ли тако заварити хране за разум, какоре ти умијеш.


Лијеп бит није лијеп се родит,
јербо љепоти може се научит;
а кад душом љепује человјек,
које вањско с тијем поредит?

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #218 послато: Септембар 29, 2019, 12:21:07 поподне »
Evo još jedne prednosti biti pripadnik J1 haplogrupe. Niko nas ne povezuje sa Sasima. ;D
Благо вам се, шта друго да кажем.  :D

      Небих дужио, додао бих само још да је G-YSC0000033    пронађена у Шлезији код неког с презименом Jastrzebski,
Не бих ни ја дужио, само бих навео неколико података који у потпуности демантују ово што сте написали:

YSC33 је пронађена широм Европе, практично од Ирске, преко Финске, Холандије, Италије, Немачке, Швајцарске, па и Пољске. Старост саме гране ''пада'' у период гвозденог доба, а како буду пристизали нови WGS тестирани извесно је да ће она вероватно расти и бити боље профилисана, што ће и онима који ствар прате по страни бити лакше да све испрате.

Јастребски извесно није Z39501+, а камоли Y128028+. Највероватније је да твори засебно грану испод YSC33 због вредности DYS594=11. Такође, оно што је кључна вредност која одређује Балканце односно Y128028 и која је врло лако уочљива код тестираних на 67 маркера јесте DYS413=14-22 (модална вредност код осталих YSC33+ је 22-22, коју има Јастребски!).
Цитат
да је тестирани Бугарин поријеклом из Чипроваца
Не знам на којег Бугарина мислите јер ја знам за неколицину, а ниједан није пореклом из тог места. Примера ради, сви Y128028 Бугари са FTDNA су са подручја централнобугарских планина. Уосталом, и да неко јесте из поменог места и да јесте YSC33 то опет не мора ништа да значи. Може заиста бити потомак Саса који су вама велика опсесија, а опет не мора бити Y128028, зависно од хаплотипа. Изузетно ме занима ко је у питању.

Цитат
и да су исламизирани малисори Ујкановићи позитивни на Y128028.
Жао ми је, али нису у питању исламизовани Малисори, већ Ујкановићи досељени из Пљеваља, што ће рећи, у неком периоду потурчени Срби. Уосталом, каква је веза између Малисора и Саса?!

Што се мене тиче, најбољи аргумент (поред поменутих) на ваше бајке о Сасима јесте присутност Y128028 на широком подручју Старе Херцеговине (код породица које се могу пратити у изворима доста дуго), као и Шоплука. Такође, врло ране миграције ка Крајини из Херцеговине.

Прости, Atlantische, ја и помишљах, да се ради о хрватскому или далматинскому Србину или можда Влаху, али из предастављених YFull података није могуће  дознати такове потанкости.

Како годје било, ја и бесједих, а могуће скромно изразих, да је распростирање реченога огранка на динарскому поднебљу одвијано правцем исток - запад, те да се је речени огранак појавио у Далмацији, Хрватској, Славонији, Сријему управо на исти начин, како су се тамо појавиле и I-PH908 & Co. којих "пређе Турака" на тим пространствима, по мојему разуму, једва да бијаше.
Дакле, само сам утврђавао, да се не ради о:
а) слоју заосталих Скордиска,
б) скоријим сеобама алпинских рудара преко Транссилваније
в) постепеном ширењу некакога братства изравно из Алпа, преко Словеније, Хрватске, Далмације па до Молдавије,
но да се ради о ширењу, допусти назвати братства усљед немања бољега израза, од Карпата кроз Србе, како су се србска остала братства и племена селила; само не могох рећи "србска", јер је исто тзв. генетичко братство разасуто и по Власима (Румунима, Молдавцима) и по Бугарима. Није спорно, да је родитељ овога братства родом из Алпа, но зар то није ни прародитељ свијех словијенских I2a братстава.
Уздржавам се рећи, да је речени огранак G2a слој предсловијенскога житељства, јер се је у Србима, Бугарима и Власима рассадио докле се рассађиваше Словијени, вјерујућ твојој мапи, а предсловијенскобалканском тежим сматрати G-M406. Није тако, да настојим на свем овом, но тек зидам слику на основу обломака и сазнања. За незнање на танахне, а само огруба, или за љеност читања, прими извињења. Знам, колико се трудиш, а опет не умије ни свако чељаде толики залогај прогутат, а камо ли тако заварити хране за разум, какоре ти умијеш.
Немаш бриге, Сунце, није ми била намера тако звучим. Слажем се практично са свим написаним. Једино што је у овом тренутку проблематично, а што ће се у будућности надам се променити, јесте појава неког јавног румунско/влашког/молдавског резултата. Колико знам, у овом тренутку на YHRD бази за модални Y128028 хаплотип на 23 маркера показује се поклапање у централном делу јужне Румуније, што ће рећи да највећи део оних Молдавских хаплотипова (који су Гагаузи?) није нама сродан.
« Последња измена: Септембар 29, 2019, 12:22:53 поподне Atlantische »
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже ЛукаОБ

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 227
  • G2a-L42
Одг: Хаплогрупа G2a L42-српски Келти?
« Одговор #219 послато: Октобар 26, 2019, 01:06:30 поподне »
Да ли би могли говорити о некој врсти синтезе Ј2b1-M205 и G2a-L42 Крича-Келта?

Наравно још увијек се нису нашли неки конкретни докази за ово, али колико видим постоје одређена поклапања и индикације.
Шта остали мисле о овој теорији?