Аутор Тема: Албанска споменица  (Прочитано 2765 пута)

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Албанска споменица
« послато: Децембар 30, 2018, 10:06:49 пре подне »
Албанска споменица је медаља за спомен на повлачење српске војске преко Албаније.

Медаља (орден) Албаске споменице  установљена је 5. априла 1920 године, указом Александра Првог Карађорђевића и она представља  једностепено државно војно и цивилно одликовање.

Ово одликовање стекли су сви  припадници  Војске Краљевине Србије који су се повлачили преко Албаније, после  велике офанзиве Аустроугарске војске и њених савезника на Србију,  у зиму 1915-1916. године.

Ова спомен медаља је почасно одликовање нижег ранга, ипак због тога што се ова медаља повезује Албаском голготом и тадашњим српским херојима, она представља много више од ранга у којој се налази.

Медаља, орден, Албанска споменица, на свом аверсу има профил тадашњег команданта војске Краљевине Србије регента Александра Првог Карађорђевића , док око њега стоји натпис „својим ратним друговима Александар“. Натпис окружује ловоров венац са сребрним двоглавим орлом и круном. Док на реверсу стоји „за верност отаџбини“.




Савез потомака ратника Србије 1912 – 1920. године по први пут у јавности, а након 100 година од почетка Великог рата, дигитализовао је и тако учинио доступним персоналне евиденционе картоне носилаца Албанске споменице.

http://slavnimprecima.rs/
http://славним-прецима.срб/
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Албанска споменица
« Одговор #1 послато: Децембар 30, 2018, 11:03:47 пре подне »
Каква случајност  ;)

Баш сам ових дана желео да поставим низ питања о Албанској споменици.

Да ли се у некој монографији налази списак носилаца?

Што се тиче овог сајта, база на њему није потпуна, пошто су наведени само они носиоци који били чланови удружења.
У њој се не налазе носиоци који су у међувремену преминули, као ни они који из неког разлога нису приступили том удружењу.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Албанска споменица
« Одговор #2 послато: Децембар 30, 2018, 11:18:24 пре подне »

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Албанска споменица
« Одговор #3 послато: Децембар 30, 2018, 11:35:11 пре подне »
Драго ми је што се још неко интересује за списак одликованих.

Недавно сам разговарајући са оцем сазнао да је отац његове бабе по мајци Ђорђе Младеновић био носилац овог одликовања. Према ономе што ми је отац рекао, тај човек био је један од оснивача Југословенске демократске странке, живео је са породицом у Куманову и тамо имао некакву државничку функцију.

На јединој његовој фотографији коју имам стоји први са леве стране, држи шешир у рукама:


Међутим, нисам успео да пронађем његово име у бази одликованих која се нуди на линку.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Албанска споменица
« Одговор #4 послато: Децембар 30, 2018, 11:39:34 пре подне »
Заборавих написати да грађа канцеларије Краљевских Ордена није сачувана.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Албанска споменица
« Одговор #5 послато: Децембар 30, 2018, 12:05:09 поподне »
Ова двојица на средини фотографије личе на генерала Петра Живковића и Николу Узуновића. Знаш ли ко су они?

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Албанска споменица
« Одговор #6 послато: Децембар 30, 2018, 12:14:02 поподне »
Ова двојица на средини фотографије личе на генерала Петра Живковића и Николу Узуновића. Знаш ли ко су они?

Заиста, не. На полеђини фотографије стоји година 1932., али је преко треће цифре написана и двојка, тако да нисам сигуран да ли је 1932. или 1922. Ко су они?
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Албанска споменица
« Одговор #7 послато: Децембар 30, 2018, 12:27:13 поподне »
Ова двојица на средини фотографије личе на генерала Петра Живковића и Николу Узуновића. Знаш ли ко су они?
Ко су они?

Сад видим да је звучало као да те пропитујем ко су Живковић и Узуновић, а уствари сам питао "да ли знаш ко су двојица на средини фотографије". Њих двојица су били важне политичке личности у Краљевини, били су "премијери", чланови ЈНСа...

Ван мреже Милан Петровић

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1076
  • I2-PH908 FT277965>Y93865>Y95760 Род Зорића
Одг: Албанска споменица
« Одговор #8 послато: Децембар 30, 2018, 12:38:55 поподне »
Ова двојица на средини фотографије личе на генерала Петра Живковића и Николу Узуновића. Знаш ли ко су они?
Ко су они?

Сад видим да је звучало као да те пропитујем ко су Живковић и Узуновић, а уствари сам питао "да ли знаш ко су двојица на средини фотографије". Њих двојица су били важне политичке личности у Краљевини, били су "премијери", чланови ЈНСа...

Таман посла.  :D

То је једна грана породице о којој мало знам и значи ми свака информација. Претпостављам да онда оно што ми је отац пренео може бити истина, да је Ђорђе Младеновић био некакав управник у кумановској области, чини ми се да се тако изразио.
Догодине у Холштајну!

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Албанска споменица
« Одговор #9 послато: Децембар 30, 2018, 06:33:10 поподне »
https://www.zapadnisrbi.com/images/PDF/Dusan%20Uzelac-Srbi-Like-Solunski-Dobrovoljci.pdf
Хвала на линку, бацила сам поглед  и има доста занимљивих информација, треба сести и ишчитати.

Оно што ми је привукло пажњу јесте

Осим страховитих патњи на релацији од Скадра до места Свети
Јован Медовски српској војсци и народу предстојао је и пут до Драча
и Валоне. И на том путу остајали су небројени лешеви изнемоглих војника, цивила и животиња. А пребацивање на острво Крф било је изразито споро и мучно. Савезници и српска Врховна команда, с обзиром
на близину, предвидели су да ће Италија прихватити српску војску и
избеглице по приспећу на јадранско приморје. Уместо да притекну у
помоћ у тим судбоносним данима за Србију, Италијани су прибегли
уцењивању, тражећи одрицање Србије од дела Нишке декларације која
се односила на уједињење Срба, Хрвата и Словенаца. Србија је то одбила, па је неблаговремена евакуација на острво Крф због
 саботирања
Италијана имала за последицу губитак око 127.000 војника и добровољаца умрлих од болести, исцрпљености и глади. Италијанска војска је
по налогу своје владе затворила чак и прилазе валонском пристаништу
пред „поцепаним, прозеблим, изгладнелим, болесним и од умора скоро
мртвим људима”

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Албанска споменица
« Одговор #10 послато: Децембар 30, 2018, 10:21:46 поподне »
https://www.poreklo.rs/2012/11/07/vodi%C4%8D-kroz-arhiv-srbije-u-potrazi-za-porodi%C4%8Dnim-korenima/

На овом линку је поменуто да се грађа за носиоце налази у Архиву Југославију, што нажалост није тачно.
Списак носилаца Споменице чак није објављен ни у Службеним војним новинама, док су рецимо објављивани спискови за остала ордења.