Аутор Тема: Фалсификати оправдавају циљ  (Прочитано 78413 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #60 послато: Октобар 27, 2015, 08:15:05 поподне »
Interesantno je to, kako čim se s nekim ne slažu, neki  forumaši odmah umjesto sa argumentovanom raspravom kreću sa obilježavanjem neistomišljenika, i to tipa kumrovačka škola i slično. To je slično kao kad čovjek nema dobre argumente pa mora da viče.

А с ким се ти слажеш и која је твоја аргументација у овој причи? Кажи, да не вичемо.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Korisnik77

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #61 послато: Октобар 27, 2015, 08:25:33 поподне »
Vrlo jasno sam rekao ono što sam mislio da kažem. A to je da ne vidim svrhu da se ljudi ovdje stigmatizuju konstatacijama tipa "kumrovačka škola". Što se tiče mog mišljenja, ukoliko budem osjećao potrebu da ga iznosim ja ću to i učiniti.

Srdačan pozdrav.

Sasa123

  • Гост
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #62 послато: Октобар 27, 2015, 08:26:50 поподне »
A neki raspravljaju samo tako "sholastički", radi rasprave a ne radi istine? Peripatetička škola? Pričaju, da je postojao neki Sloven koji je mislio da je drugi Aristotel u toj čuvenoj Carigradskoj akademiji i kad je ona zatvorena on se u znak protesta jedini bacio u vode Bosfora sa usklikom "Posejdone primi me"! Ostali Grci su ga u čudu gledali sa obale, njima nije palo na pamet da skaču. :)

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #63 послато: Октобар 27, 2015, 09:36:42 поподне »
Наметање хришћанства било је исто толико крволочно на истоку колико и на западу. Исто као што је Карло "Велики" искасапио све Саксоне који су одбили да приме хришћанство, руски кнез Владимир је у Дњепру давио све оне који претходно одбију да се у њему покрсте.
Ако је хришћанство религија мира, којој се треба приступити добре воље, зашто је свугдје насилно наметнуто? Интересантно ми је са којом жестином се данашњи хришћани, источни и западни подједнако, згражавају над обичајима својих предхришћанских предака, а потом критикују потурчењаке и њихов однос према својим хришћанским прецима.
Цитат
Мрак је био у западној Европи, али не због изворног хришћанства, већ због наказне рецепције истог код дивљачких народа који су тамо у то време живели.
Надам се да си свјестан чињенице да смо ми у то доба били исти толико "дивљачки" народ као и они. "Наказна рецепција хришћанства на Западу"? А шта мислиш како смо ми и остали Словени примили хришћанство? Можда су нам дијелили бесплатне лизалице па смо се мање бунили?

Sasa123

  • Гост
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #64 послато: Октобар 27, 2015, 10:18:29 поподне »
Цитат
а потом критикују потурчењаке и њихов однос према својим хришћанским прецима.

О крволочни хришћани пређите одмах у ислам из турских серија видите да сте добровољно у њега прешли. :)

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #65 послато: Октобар 27, 2015, 10:37:34 поподне »
Интересантно ми је са којом жестином се данашњи хришћани, источни и западни подједнако, згражавају над обичајима својих предхришћанских предака, а потом критикују потурчењаке и њихов однос према својим хришћанским прецима.

Како да се не згражавају када су ти предхришћански преци углавном рушили, палили светиње, итд?

Све ово личи на бирање "мањег зла" - шта је боље, "насилно" наметање хришћанства, или "дивљаштво" варвара?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #66 послато: Октобар 27, 2015, 11:06:31 поподне »
Наметање хришћанства било је исто толико крволочно на истоку колико и на западу. Исто као што је Карло "Велики" искасапио све Саксоне који су одбили да приме хришћанство, руски кнез Владимир је у Дњепру давио све оне који претходно одбију да се у њему покрсте.
Ако је хришћанство религија мира, којој се треба приступити добре воље, зашто је свугдје насилно наметнуто? Интересантно ми је са којом жестином се данашњи хришћани, источни и западни подједнако, згражавају над обичајима својих предхришћанских предака, а потом критикују потурчењаке и њихов однос према својим хришћанским прецима.Надам се да си свјестан чињенице да смо ми у то доба били исти толико "дивљачки" народ као и они. "Наказна рецепција хришћанства на Западу"? А шта мислиш како смо ми и остали Словени примили хришћанство? Можда су нам дијелили бесплатне лизалице па смо се мање бунили?

Ако те баш занима моје мишљење, мислим да Словени нису били тако дивљи као што су били неки други, западни, народи. Мислим да у историјској грађи има много потврда о овоме.

На неким форумима, на којима је расправљано о генетичкој генеалогији, по мени - исправно, закључено је да носиоци извесне западноевропске хаплогрупе просто имају ген за насилно-геноцидно понашање, и он се повремено активира кроз целу повест, па тако и до дана данашњег. Код Словена тога нема. Барем не као правила, мада се код сваке популације изроди повремено по неки лудак. Али, код оних наведених, то му дође као правило.

А што се тиче "рецепције", чини ми се да немамо у виду исте категорије. Под појмом "рецепција" (правник сам по струци, па ми је то можда "професионална деформација", јер у правној науци рецепција отприлике значи ово што ћу навести), нисам мислио на начин на који је некоме нешто предато (на шта указује твоја опаска са дељењем лизалица), већ како је тај то преузео и применио у пракси. Хришћанство је тамо (на западу, где је била јурисдикција Рима) преузето "на папиру", као нова обланда у коју ће се умотати ранији (дивљачки) обичаји и навике. Суштински, никаква промена у односу на претходно паганско време, са новим легитимитетом "хришћанске" цркве. Част изузецима, и тамо је било часних људи, и хришћана и нехришћана.

А што се тиче наших прехришћанских предака, ја се њих не стидим нити згражавам, напротив. Наши словенски преци су били људи веома изражене духовности, па чак и врло близу исправног поимања праве вере у Бога (нпр. паралела Света Тројица / Триглав). У ствари, примање хришћанства од стране Словена било је само коначно уобличавање ранијих, недоречених веровања. Зато је хришћанство великом већином међу Словеним прихваћено мирно. Нисам никад чуо за дављење у Дњепру које помињеш. Исто тако, нека се не помиње насилно "покрштавање" словенских Поморјана на Балтику, јер је то "покрштавање" чињено од стране Германа, и то не са циљем стварног превођења у Христову веру, већ ради поробљавања те словенске популације.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #67 послато: Октобар 27, 2015, 11:10:26 поподне »
Интересантно ми је са којом жестином се данашњи хришћани, источни и западни подједнако, згражавају над обичајима својих предхришћанских предака, а потом критикују потурчењаке и њихов однос према својим хришћанским прецима.

А о овоме је бесмислено дискутовати. Јер, сви добро знамо кад, како и зашто су неки овдашњи хришћани прешли у ислам.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #68 послато: Октобар 27, 2015, 11:11:42 поподне »
Нисам мислио на Гундишапур и Багдад. Математика има своје важно место у животу, и у антици и дан данас, али нисам мислио на њу.

Поменуо сам да је источно хришћанство усвојило појмове и поглед на свет Платонове филозофије. То је нарочито видљиво код Дионисија Ареопагита, Григорија Назијанзина, Григорија Ниског, Максима Исповедника и Григорија Паламе. Богами, и код Кирила Александријског, стварно немам појма да ли је неког прогањао, али као теолог и филозоф усвојио је многа начела платонизма.

Сви смо ишли у школу по Кумровачком моделу, али то не значи да не треба да тежимо ка истини. Верујем да и Кириос има такве тежње.   :)

Одговорићу само теби. Она двојица који у недостатку знања и правих аргумената лепе етикете које више њима приличе (јер је управо то што они раде "кумровачки стил") нису достојни пажње.

Очигледно постоји раскорак у литератури коју читамо, ти заговараш нешто до чега си дошао у религијским текстовима, а ја оно до чега сам дошао у научним текстовима. На жалост, то понекад није спојиво, посебно када се говори о нечему што црква велича а наука критикује. Не познајем довољно учења аутора које си поменуо, али не верујем да су били неки велики платонисти. А за овог последњег, Кирила Александријског, сам сасвим сигуран, па управо је он  Хипатију, једну од највећих научника међу женама у историји, оптужио да као неоплатониста представља паганку, и нахушкао је на њу руљу која ју је раскомадала.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #69 послато: Октобар 28, 2015, 07:52:38 пре подне »
....... И нису Ренесансу покренуле грчке избеглице, ни они јадни нису много знали о античкој грчкој култури, извори су пропали или намерно уништени, и за све што ми данас знамо о томе можемо захвалимо средњовековним муслиманским ауторима, који су грчка дела превели на арапски, да би много касније са арапског била преведена на латински. Наведи ми један велики научни резултат до кога су европљани дошли у току Мрачног доба, а ја ћу ти, ако желиш, навести значајне резултате до којих су дошли муслимански, индијски или кинески научници.....

У процесу поновног сазнавања онога што је у Европи за вријеме мрачног доба било заборављено и/или због догме забрањено велики утицај су имали јеврејски, сефардски, учењаци из данашње Шпаније, тзв Ал-Андалуза. Захваљујући неуобичајено високој толеранцији муслиманских владара Ал-Андалуза (које је истина у периоду од готово 700 година у пар епизода прекидано вјерским насиљем) јерврејски учењаци су имали приступ како државној администрацији (у којој су неки стигли доста високо) тако и арапским преводима дјела антике. Муслимански, предтурски, свијет је био на много вишем ступњу развоја у односу на све земље Европе, управо захваљујући неодбацивању дјела антике. Ови јерврејски учењаци су имали одлучујући утицај на даље ширење дјела антике у Европи. Повлачењем Арапа са Иберијског полуострва, које је довршено крајем 15.вијека, већина ових људи дочекује шпанске реконквистадоре и покушава да се уклопи у новонастале услове, што им додуше успјева врло кратко - хришћанство средњег вијека је била једна врло нетолерантна религија.
У том периоду настају преводи дјела антике са арапског на латински, који је тада био и језик науке у западној Европи. Ове преводе врше управо јеврејски учењаци који су дочекали "Реконквисту".  На тај начин се обогаћује цјелокупни корпус знања у тадашњој западној Европи, који ће и омогућити настанак ренесансе. Без превода античких дјела би настанак ренесансе вјероватно био успорен још стотињак година.

Један од разлога зашто су велика географска открића кренула баш са Иберијског полуострва (Диаз, да Гама, Колумбо, Магела и други) је и тај да су учени људи тог поднебља прије од свих других у Европи имали прилику да се упознају са дјелима антике - и то управо захваљујући преводима тих дјела од стране јерврејских учењака.

Врло је интересантно зашто је нпр. Колумбо мислио да ће тако брзо стићи до Индије. Познато је да је већ у то доба Колумбо имао приступ географским дјелима антике. У античко доба је се знало не само да је земља округла (што је Хришћанство дуже од хиљаду година не само негирало, већ и строго забрањивало да се то јавно каже), већ су још Аристарх са Самоса и Ератостен (више од 200 година прије н.е) утврдили са невјероватном прецизношћу обим земље, удаљеност земље од мјесеца, величину мјесеца и још много другог, на невјероватно домишљат начин. Тако је се у доба антике знало да је обим земље око 40000km. Наравно то је изражавано у тадашњим мјерним јединицама. Установљено је да је приликом превода са старогрчког на арапски, па са арапског на латински, настала грешка у конверзији мјерних јединица (јер је много различитих "миља" као мјерних јединица било у оптицају), тако да је Колумбо полазио од претпоставке да је обим земље око 30000km. Тих недостајућих 10000km су управо разлог зашто му до краја живота и након више успјешних искрцавања на обале Америке није било јасно да то није Индија већ један потпуно нови континент.

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #70 послато: Октобар 28, 2015, 08:01:54 пре подне »
Мислило се само о феноменима на којима се заснивају тоталитарне метафизике, простом логичком игром као код Аристотела. Његова "филозофија", у ствари магијска метафизика, послужила је као заметак за све касније вулгарне метафизике. Неке од њих су католичанство, комунизам, нацизам...Човек се на пример поистовећује са једном његовом функцијом или обележјем, у марксизму је то рад, у нацизму раса, у католичанству тзв. Црква (ништа друго него једна  приземна друштвена формација) и даље таквој метафизици то јест идеологији човек више није ни потребан. Опредмећује се рад, или раса, или нешто треће, али у таквом свету људи више нема. Постоје само феномени као рад, раса, квази Црква...
Прво, извињавам се што тражим "длаку у јајету", будући да о теми о којој се овде расправља имам само став, не и знање, па бих се уздржао од суда. Али, говорићу о ономе о чему се колико-толико разумем:
Дакле, назвати Аристотелову филозофију - "филозофијом" је у најмању руку смешно. Аристотелово штиво је прилично велико и тешко и да би се тако окарактерисала Аристотелова филозофија потребно је доста знања, а богами и храбрости.
Затим, Аристотел се не бави искључиво метафизиком, да би се његова "филозофија" приказала као "магијска метафизика". Рецимо, "Никомахова етика", ако уопште јесте, врло мало је метафизичка, а тек магијска није уопште.
Следеће, метафизика се бави оним што је "с оне стране физике" или физичког света, па се комунизам и нацизам/рад и раса, могу назвати метафизиком/метафизичким појмовима, само метафорично. Католичанство има своју метафизику, али она не исцрпљује њен појам. Такође, никада нисам чуо за тоталитарну, магијску или вулгарну метафизику, а посебно у контексту Аристотелове филозофије.
Такође, није ми јасно, на који начин је то несрећни Аристотел заметнуо вулгарну метафизику по којој се човек поистовећује (колико схватих) са једном функцијом. Појам "ергон", који се преводи као функција, мада није најсрећнији превод, јесте битан у Аристотеловој филозофији, али баштинити на томе "вулгарне метафизике" је, чини ми се, неозбиљно.
Још једном извињење што сам се удаљио од главне теме, али морао сам реаговати.
Поздрав

Sasa123

  • Гост
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #71 послато: Октобар 28, 2015, 08:43:04 пре подне »
Цитат
А за овог последњег, Кирила Александријског, сам сасвим сигуран, па управо је он  Хипатију, једну од највећих научника међу женама у историји, оптужио да као неоплатониста представља паганку, и нахушкао је на њу руљу која ју је раскомадала.

Лично зна, можда је био присутан, Хипатијин ученик па се реинкарнирао или је консултовао је озбуљну "научну" литературу. Кумровец - Перипатетичар. Хипатијина руља очигледно није стигла да растргне Светог Кирила Александријског, што је кључни проблем. Питала се руља како нису она сјајна времена Диоклецијана кад си могао Хришћанина да мирно бациш лавовима уз помоћ војске и цара. Али никло је цвеће за неко будуће поколенје, за неке нове цареве. Жалосно је ако овај човек некој деци пуни главу глупостима, остаће трајно оштећени, пре свега душевно и духовно. Али живимо у последњим временима. Живела вавилонска Хипатија! :) ( ово стављам само да бих уверио дотичног да не вичем)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #72 послато: Октобар 28, 2015, 09:00:35 пре подне »
Молим вас да се уздржите од вређања на личној основи, да дискусија не би отишла у нежељеном правцу. Свако од нас има своја увјерења, нема разлога да одмах лично нападамо једни друге, јер се не слажемо у мишљењу.


Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #73 послато: Октобар 28, 2015, 09:03:47 пре подне »
Лично зна, можда је био присутан, Хипатијин ученик па се реинкарнирао или је консултовао је озбуљну "научну" литературу. Кумровец - Перипатетичар. Хипатијина руља очигледно није стигла да растргне Светог Кирила Александријског, што је кључни проблем. Питала се руља како нису она сјајна времена Диоклецијана кад си могао Хришћанина да мирно бациш лавовима уз помоћ војске и цара. Али никло је цвеће за неко будуће поколенје, за неке нове цареве. Жалосно је ако овај човек некој деци пуни главу глупостима, остаће трајно оштећени, пре свега душевно и духовно. Али живимо у последњим временима. Живела вавилонска Хипатија! :) ( ово стављам само да бих уверио дотичног да не вичем)

Не знам ко је теби трајно оштетио мозак, ја свакако нисам. Овакав начин опхођења је најбољи показатељ твоје будаласте природе због чега не желим да расправљам са тобом. Зато се откачи од мене и омогући да дискутујем са људима са којима је дискусија могућа!

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #74 послато: Октобар 28, 2015, 12:46:34 поподне »
Мислим да није могуће бавити се филозофијом или теологијом на форуму, просто форма излагања је прекратка да би оно било прецизно, а мислим и да не треба то радити јер су то области о којима се ставови формирају током целог живота.

Тих тема сам се дотакао само у контексту тога да ли је "мрачно доба" адекватан израз за период од 6. до 15. века у Источном Римском Царству. Категорички тврдим да је то неозбиљно рећи.

Друга је ствар ко воли и како разуме Аристотела или Платона, да ли предност даје Хајдегеру, Ничеу или неком трећем, о укусима не треба расправљати.

Такође, немам ни најмању амбицију да неког ко ужива у свом атеистичком погледу на свет, не дај Боже, преобраћам. Ништа горе од "усрећитеља" који себе не виде, а другима хоће да уређују живот.

Ван мреже Kyrios

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 264
  • В защиту науки
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #75 послато: Октобар 28, 2015, 01:18:09 поподне »
Мислим да није могуће бавити се филозофијом или теологијом на форуму, просто форма излагања је прекратка да би оно било прецизно, а мислим и да не треба то радити јер су то области о којима се ставови формирају током целог живота.

Тих тема сам се дотакао само у контексту тога да ли је "мрачно доба" адекватан израз за период од 6. до 15. века у Источном Римском Царству. Категорички тврдим да је то неозбиљно рећи.

Друга је ствар ко воли и како разуме Аристотела или Платона, да ли предност даје Хајдегеру, Ничеу или неком трећем, о укусима не треба расправљати.

Такође, немам ни најмању амбицију да неког ко ужива у свом атеистичком погледу на свет, не дај Боже, преобраћам. Ништа горе од "усрећитеља" који себе не виде, а другима хоће да уређују живот.

Слажем се да овде нема места за неку дубљу дискусију о питањима које смо начели. Међутим, морам да кажем да, као што ти категорички тврдиш да израз "мрачно доба" није адекватан, ја исто тако категорички тврдим да јесте, и да се односи како на западну Европу у периоду од 6. до 15. века (или мало раније), тако и на Византију. Уосталом, замолио сам те да ми наведеш бар један познати научни резултат који је на тим просторима добијен у то време, и ниси успео да ми даш такав пример. И не бих да наводим поново случајеве попут Хипатије, Ђордана Бруна, Галилеја и других мање познатих имена. Чињеница је да је ислам у то време био много толерантнији, што је довело до процвата науке на просторима под владавином арапских калифа (мада су у томе предњачили Иранци а не Арапи). Узми и прочитај кватрене Омара Хајама и размисли да ли би у то доба неки песник и хришћанским земљама смео тако да пише.

Такође, нимало ми се не свиђа да ме називаш атеистом само зато што веру схватам другачије од тебе. Већ сам те питао да ми објасниш зашто мислиш да је свако ко размишља другачије од тебе неверник, ко ти даје за право да своје схватање вере истичеш као једино исправно? Са друге стране, ми о вери чак нисмо ни дискутовали, дискутовали смо о цркви и понашању црквених врхова, што нема везе са вером, али ти си веру поистоветио са црквом.

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #76 послато: Октобар 28, 2015, 01:35:19 поподне »
Право да ти кажем, историја науке ме нешто посебно и не интересује.

Пријатно ме међутим изненадило да се неко већ бавио питањем које си поставио, ево линка https://www.chem.bg.ac.rs/osoblje/235-sr.html

Види с колегом, он сигурно зна боље од мене...

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #77 послато: Октобар 28, 2015, 02:21:25 поподне »
Без жеље да даље досољавам ову, на моменте, претерано оштру расправу, додао бих једно размиљање на тему тзв. `мрачно доба`. Колико разумем, мрачно доба (средњи век) је тако прозвано због прекида у научним достигнућима. С те тачке гледишта, стиче се утисак да су научна достигнућа по себи `светла` и да епоху у којој она добијају замах можемо назвати `светлим добом`. Не знам да ли су средњевековни владари имали ту намеру, али факат је да су својим `мрачњаштвом`, продужили живот ове планете бар за тих десетак векова. Јер, као што смо сведоци, видимо где нас лагано али сигурно води ово `светло доба`. Нешто ми се баш не причињава светла будућност. Наравно, није све црно-бело (или црно-светло). Да није напретка цивилизације како би се ми сад овде могли дружити и филозофирати. Али, узимати прогрес као сам по себи позитиван, мислим да је исувише једнострано.
Иначе, док сам ово куцкао, уђе ми на врата један филозоф (са дипломом) па га упитах за ово `мрачно доба` и човек ми вели да је та теорија, која је нарочито процветала у доба просветитељства, званично напуштена двадесетих година прошлог века. Неко је схватио да је и те како било науке у то `мрачно доба`. А било је и етике...

Ван мреже шкрњо

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 323
  • I2>PH908>A5913
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #78 послато: Октобар 28, 2015, 03:53:06 поподне »
Цитат
Ако те баш занима моје мишљење, мислим да Словени нису били тако дивљи као што су били неки други, западни, народи. Мислим да у историјској грађи има много потврда о овоме.
...
На неким форумима, на којима је расправљано о генетичкој генеалогији, по мени - исправно, закључено је да носиоци извесне западноевропске хаплогрупе просто имају ген за насилно-геноцидно понашање, и он се повремено активира кроз целу повест, па тако и до дана данашњег. Код Словена тога нема. Барем не као правила, мада се код сваке популације изроди повремено по неки лудак. Али, код оних наведених, то му дође као правило.
Поштеди ме, молим те, разноразних форумских стручњака. Повезивање хаплогрупе и понашања... на ово немам шта да кажем. Сви народи са значајним процентом индоевропске генетике у себи су експанзивни и сколни таквим облицима понашања. Западњаци не држе монопол над тиме. Подсјети ме која је група народа најбројнија у Европи, и која је највећа земља на свијету?


Што се тиче "дивљаштва": "дивљачки" начин живота по мени је несумњиво бољи од онога античких цивилизација, или феудалног средњевјековног система, у којем човјек (изузев вишег сталежа) није у ништа бољем положају од стоке. Иронично је то како антички историчари критикују те дивљаке, а овамо славе Цезара који је у галским ратовима побио 1 милион (та цифра је огромна и данас, а замислите колика је била у античка времена!) Гала, већином стараца, жена, дјеце. "Дивљаци" су за античке цивилизације представљали све оне које нису могли да израбљују и који нису хтјели да им се покоре.

Цитат
Хришћанство је тамо (на западу, где је била јурисдикција Рима) преузето "на папиру", као нова обланда у коју ће се умотати ранији (дивљачки) обичаји и навике. Суштински, никаква промена у односу на претходно паганско време, са новим легитимитетом "хришћанске" цркве. Част изузецима, и тамо је било часних људи, и хришћана и нехришћана.

Ако из хришћанства (источног и западног) склониш све оно што је паганског поријекла, остаће ти јудаизам. Мислим да је православље (посебно код јужних Словена) сачувало много више паганског него што је то сачувао католизицам и његове касније варијације.
Сви празници који се код нас радо славе, као што су Слава, Бадњи дан/Божић итд. су паганског поријекла. Са друге стране, реци ми колико просјечан Србин пута присуствује литургији годишње? Вјероватно једном или ниједном.

Што се тиче извора о прихватању хришћанства, њих имамо мало и на западу и на истоку, јер су хришћански свјештеници били носиоци писмености па су о свему могли да пишу како су хтјели. Завиримо ли у неке од малобројних извора које начинише пагани (нпр. нордијске саге), видјећемо да се хришћанство прихватало уз убијање, пријетње, уцјене, мучења итд.

Чак и после 1500 година од доласка хришћанства, готово сво "хришћанство" у Европи представљају наши ранији обичаји који су христијанизовани. Само што нас данас нико неће прогласити јеретиком а потом убити ако се не слажемо са хришћанством.

Цитат
Наши словенски преци су били људи веома изражене духовности, па чак и врло близу исправног поимања праве вере у Бога (нпр. паралела Света Тројица / Триглав). У ствари, примање хришћанства од стране Словена било је само коначно уобличавање ранијих, недоречених веровања. Зато је хришћанство великом већином међу Словеним прихваћено мирно.
Парарела између Светог тројства и Триглава, словенски паганизам близак вјери у "правог Бога"... тврдње које сам луд што уопште и коментаришем.

Словенски паганизам је у суштини исти као и паганизам било којег другог индоевропског народа (изузев Германа, код којих имамо и староевропске елементе), са практично истим божанствима а различитим именима, тако да ништа нису ближи хришћанству од нпр. балтичких народа, који су се хришћанству одупирали до 14. вијека.
Православље је несумњиво мање зло, које је (гле чуда!) прихватило више паганског насљеђа од католичанства.

Цитат
Како да се не згражавају када су ти предхришћански преци углавном рушили, палили светиње, итд?
Као одговор на првобитна разарања које су чинили припадници нове, дошљачке религије, која насилно ширила.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Фалсификати оправдавају циљ
« Одговор #79 послато: Октобар 28, 2015, 04:42:43 поподне »
Шкрњо, иако често износиш занимљиве стваове, мислим да си превише субјективан.

Сви ми овде "вучемо" на страну која нама највише одговара. Такође, сви смо помало субјективни кад су ове теме у питању, али треба бити реалан.

Не може се све приписати дошљацима са севера. Најпре си тврдио да тек по доласку Словена (или Гота?) настаје динарски тип на Балкану, а сада и то да православље представља само нешто мало измењене паганске обичаје.

Чини ми се да не можеш да прихватиш то што су се твоји преци (антрополошки) утопили у некога и што припадају другој религији.

Ако велика већина Срба, староседелачког порекла по Y-DNA, прихвата ту чињеницу и поштује своје словенско/српско име, треба и ти да поштујеш чињеницу да су твоји преци пагани примили хришћанство, а да их можда нико (замисли) није "малтретирао" због тога.

Само мало више објективности...