Аутор Тема: Српски ДНК месец 2021  (Прочитано 50925 пута)

На мрежи aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #400 послато: Новембар 23, 2021, 12:51:39 поподне »

168. Тешановић, Ђурђевдан, Кореташи, Лопаре

Припада хаплогрупи I1-M227>A11380>BY169301.

У најави је монографија о Кореташима:

https://www.desavanjaubijeljini.com/sr/news/novosti//20657.uskoro-monografija-o-koretasima.html

Ван мреже Панић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 253
  • y: I1-M227, mt: H2a1c
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #401 послато: Новембар 23, 2021, 04:24:28 поподне »
168. Тешановић, Ђурђевдан, Кореташи, Лопаре

Припада хаплогрупи I1-M227>A11380>BY169301.

Како је кренуло на овом подухвату, још ће наша A11380 постати најчешћа грана међ Србима  ;D  ;)
Само још да неки од њих уради BigY, тамо сам прилично усамљен без иједног подударања :)
Столећима је мој род крш оро
и поповао или кметовао

Ван мреже Nebojsa1968

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #402 послато: Децембар 06, 2021, 06:18:12 поподне »
Поштовани
Имам неколико питања
Шта то значи модалан хапло тип
Припада ли Дробњачком роду наш хапло тип
Шта би открило неко даље смислено тестирање
Несумњиво је тачно да смо сви некада били род Мараша.И дан данас има Мараша у селу Острељ.То су изворни Мараши
из Пријелога који се помињу у Турском дефтеру из 1571 год.Скоро су ми казали да су од својих старих чули да су Мараши
и Нововићи једно.
Узевши у обзир наша тестирања и предања и то из више извора све је јасно
Поздрав
Небојша Нововић

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #403 послато: Децембар 06, 2021, 07:12:37 поподне »
Поздрав, Небојша, покушаћу одговорити на питања.

Поштовани
Имам неколико питања
Шта то значи модалан хапло тип

Модални хаплотип је претпостављени хаплотип претка одређеног рода или хаплогрупа и најчешће (мада не увијек) су то средње вриједности маркера извучене из хаплотипова свих тестираних у тој грани, хаплогрупи или роду. Када за нечији хаплотип кажемо да је модалан за ту хаплогрупу, онда мислимо да су му вриједности маркера једнаке или близу тих средњих вриједности, да нема неке необичне и карактеристичне вриједности маркера које би нам помогле да га повежемо са другим појединцем који такође посједује такве вриједности. За анализу је боље дакле када хаплотип није близак модалном.

Припада ли Дробњачком роду наш хапло тип

Не припада. Једино што имате заједничко са Дробњацима јесте припадност истој I1 хаплогрупи (тачније њеној подграни Z2336), али је то веза стара преко 4000 година. Суштински нисте повезани.

Шта би открило неко даље смислено тестирање
Једино што би било смислено јесте неки од геномских тестова: FTDNA BIGY700, Dante Labs, Nebula или WGS400 YSeq. Јесте скупо, али ових дана су актуелни разни попусти, па се можда може наћи и нешто повољно.

Несумњиво је тачно да смо сви некада били род Мараша.И дан данас има Мараша у селу Острељ.То су изворни Мараши
из Пријелога који се помињу у Турском дефтеру из 1571 год.Скоро су ми казали да су од својих старих чули да су Мараши
и Нововићи једно.
Узевши у обзир наша тестирања и предања и то из више извора све је јасно
Поздрав
Небојша Нововић

Слажем се, очигледно се ради о добро профилисаном роду Мараша поријеклом са сјевера данашње Црне Горе.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #404 послато: Децембар 06, 2021, 07:45:48 поподне »
...
Модални хаплотип је претпостављени хаплотип претка одређеног рода или хаплогрупа и најчешће (мада не увијек) су то средње вриједности маркера извучене из хаплотипова свих тестираних у тој грани, хаплогрупи или роду. Када за нечији хаплотип кажемо да је модалан за ту хаплогрупу, онда мислимо да су му вриједности маркера једнаке или близу тих средњих вриједности, да нема неке необичне и карактеристичне вриједности маркера које би нам помогле да га повежемо са другим појединцем који такође посједује такве вриједности. За анализу је боље дакле када хаплотип није близак модалном.
...

Допунио бих овде drajvera и мало прецизирао објашњење: модални хаплотип за посматрану групу хаплотипова је онај који поседује модалне вредности маркера. А модалном вредношћу маркера називамо ону вредност која се на том маркеру у посматраној групи хаплотипова најчешће јавља. То је оно што се у математичкој статистици назива модус
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Nebojsa1968

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #405 послато: Децембар 07, 2021, 01:10:00 поподне »
Поштовани
Хвала  на издвојеном времену и датим одговорима.
У реду ако је тако,што се тиче Дробњака.Међутим има ли наде да се ми са нашом хапло групом негдје можемо сврстати
или су потребна додатна тестирања.
У преведеном Турском дефтеру из 1571 године помиње се Мараш у селу Пријелог,одакле сви вучемо поријекло и логично би било да је то наш далеки предак.Моје питање гласи.
Дали постоји,да ви знате преведени Турски дефтер из каснијег периода,који обухвата Бихор односно Полимље
Хвала вам и свако добро желим
Небојша Нововић

Ван мреже Rimidalv

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 523
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #406 послато: Децембар 07, 2021, 06:35:16 поподне »
Тестирани изводи претпоставку да је његов директни предак или сродник претка Илија Милановић који је уписан у мустерлистама Шајкашког батаљона, где се наводи да је у Батаљон доселио из личког Решетара. Не знам на којој се тачно од тих мустерлиста помиње Илија Милановић, али како су нам доступни пописи у распону од 1769. (када је Ковиљ припао Батаљону) и 1819. свакако је у питању период пре Маџарске буне. 1784. се у Доњем Ковиљу помиње и Тадија Милановић. Иначе мислим да су добре шансе да ови Милановићи јесу преци Миланова, јер сам гледајући мустерлисте и цивилне пописе увидео многа преклапања и континуитет са данашњим презименима по целој Шајкашкој, наравно често без наставка ић. У прилог томе да је предак Миланова заиста Илија Милановић који је доселио из Лике иду и поклапања у тим крајевима.



Јел можеш оставити линк за ове мустер листе?

Ван мреже Nebojsa1968

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #407 послато: Децембар 08, 2021, 12:09:51 поподне »
Поштовани
Када кажете .код Петра Мркоњића средње Полимље и Потарје 1902 год. јели то у питању књига.Мисли ли се на Полимље
у Црној Гори.
Поздрав

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #408 послато: Децембар 08, 2021, 02:02:00 поподне »
Поштовани
Када кажете .код Петра Мркоњића средње Полимље и Потарје 1902 год. јели то у питању књига.Мисли ли се на Полимље
у Црној Гори.
Поздрав

Ради се о књизи "Средње Полимље и Потарје", Петра Мркоњића, што је псеудоним Танасија Пејатовића.

https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%90%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D1%81%D0%B8%D1%98%D0%B5_%D0%9F%D0%B5%D1%98%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B

Средње Полимље се овде односи на пљеваљски крај и део Полимља у данашњој Србији (углавном област на запад од Пријепоља).
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebojsa1968

  • Гост
  • *
  • Поруке: 9
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #409 послато: Децембар 08, 2021, 02:20:49 поподне »
Хвала имењаче
Простора да се нешто научи или освјежи неко знање,код мене увијек има.
Поздрав.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #410 послато: Децембар 08, 2021, 05:19:03 поподне »
Хвала имењаче
Простора да се нешто научи или освјежи неко знање,код мене увијек има.
Поздрав.

Нема на чему, ту смо једни за друге.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Грк

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1104
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #411 послато: Фебруар 28, 2022, 08:58:48 поподне »
Драго ми је што је тест потврдио предање.

Код нас Вујовића је позната веза Станића с Вујовићима, а колико ја могу да се сетим, прича је ишла како је неки Вујовић оженио Стану, па јако млад умро, па због тога деца добила презиме по мајци Стани.

Тако је.
Иначе на карти гдје су првобитно биле куће Станића сам био више пута прије 20 година и знам да смо их звали Пезеровим кућама. Да ли им је то био надимак, или је ријеч о неком другом роду није ми познато.
Сазнадох да је Пезер надимак огранка Вујовића који су се иселили из матичног села и дио су овог братства Вујовића који су у сродству са Станићима и Кулушићима. Има их у Билећи, славе Никољдан.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #412 послато: Јун 16, 2022, 12:45:45 поподне »
...
Крајишким Тинторима су несумњиво блиске Почуче из Босанске Крајине и Лике, за које се каже да су се раније презивали Тинтори.
...

Почучу смо тестирали у овогодишњој акцији, па ћемо видети да ли је ово тачно. Не бих се ипак усудио рећи да је веза Тинтора и Почуча несумњива. Може се лако испоставити да припадају другој генетичкој групацији врачевштака са подручја Лике, онима који су хаплогрупа I2-S17250 (Ерор, Његомир, Шутлић и остали).
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #413 послато: Јун 16, 2022, 02:13:13 поподне »
Почучу смо тестирали у овогодишњој акцији, па ћемо видети да ли је ово тачно. Не бих се ипак усудио рећи да је веза Тинтора и Почуча несумњива. Може се лако испоставити да припадају другој генетичкој групацији врачевштака са подручја Лике, онима који су хаплогрупа I2-S17250 (Ерор, Његомир, Шутлић и остали).

С обзиром да су у том месту у Босанској Крајини једних до других, да Милан Карановић преноси да Почуче воде порекло од Тинтора, као и да су Почуче у Лици најбројини у Дивоселу, одакле су, такође бројни, Вујновићи (Врачевдан) J2b-M205, било је основано претпоставити да могу припадати истој хаплогрупи.

Сада када је стигао резултат Почуче, лако је рећи да су ипак екипа са Ерорима и осталим I2-S17250.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #414 послато: Јун 16, 2022, 02:34:36 поподне »
С обзиром да су у том месту у Босанској Крајини једних до других, да Милан Карановић преноси да Почуче воде порекло од Тинтора, као и да су Почуче у Лици најбројини у Дивоселу, одакле су, такође бројни, Вујновићи (Врачевдан) J2b-M205, било је основано претпоставити да могу припадати истој хаплогрупи.

Сада када је стигао резултат Почуче, лако је рећи да су ипак екипа са Ерорима и осталим I2-S17250.

Зар је стигао? Гледао сам листу тестираних који још нису обрађени, нисам видео да су стигли резултати. Сигурно да не бих паметовао без потребе...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Кореташи

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 34
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #415 послато: Јул 01, 2022, 01:45:51 пре подне »
Не знам да ли си још сам али ускоро нећеш бити. :)

Ван мреже Кореташи

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 34
Одг: Српски ДНК месец 2021
« Одговор #416 послато: Септембар 09, 2022, 12:43:54 пре подне »
Како је кренуло на овом подухвату, још ће наша A11380 постати најчешћа грана међ Србима  ;D  ;)
Само још да неки од њих уради BigY, тамо сам прилично усамљен без иједног подударања :)

Мислим да имамо подударање :)